№ 38 (22516) четвер 26 вересня 2024 року

Переглядів: 262

Мир настане тоді, коли запрацює Статут ООН

Виступ Президента під час засідання високого рівня Ради Безпеки ООН

Одного дня в цьому залі неодмінно скажуть, що війна Росії проти України завершена: не заморожена, не призупинена, не забута — по-справжньому завершена.

І це станеться не тому, що хтось стомився від війни. Не тому, що хтось щось виторгував у Путіна. Війна Росії проти України завершиться тому, що запрацює Статут ООН. Він має за-працювати. Наше українське право на самооборону має взяти гору. Наша співпраця з народами світу, які цінують життя так само, як і ми. Наша територіальна цілісність. Наш суверенітет, незалежність нашої країни. Ми захищаємо те, що кожна нація, безумовно, хотіла б захистити для себе. І те, що Статут ООН гарантує для всіх.

Переглядів: 180

«Острів Бессарабія» чи територіальний ексклав

Нова загроза національній безпеці України

А чи знаєте ви, що в Україні віднедавна є територіальний ексклав, такий самий, як Аляска у США чи Калінінградська область у рф?

Реалії війни змінюють політичну географію України не тільки на сході. Загрозливі зміни відбуваються і на півдні Одещини, хоча про них мало хто говорить уголос. Та, на моє глибоке переконання, проблему Бессарабії не можна зводити до суто регіональних клопотів, це – в тому числі й через строкату етнічну мапу цього чудового закутка української землі – один із ключових викликів національній безпеці.

Переглядів: 192

Про торгівлю не може бути й мови

Один із претендентів на посаду господаря Білого дому доречно і не доречно заявляє, що глава української держави — найуспішніший торговець в історії. Після візитів Володимира Зеленського Україна нібито отримує від союзників у вигляді подарунків, грантів і безвідсоткових кредитів мільярди доларів, витрачає їх на власний розсуд і не посвячує у свої плани нікого. З точки зору успішного крамаря — так воно й виглядає. Але свідчить про повне незнання ситуації.

Плани і коригування

Шкода, що досвідчені радянологи США відійшли у засвіти. Інакше вони розповіли б Трампу про радянські плани та соціалістичні п’ятирічки. Які виконувалися й перевиконувалися. У звітах. А насправді були результатами коригувань у бік скорочення показників. Цей самообман підходив для пред’явлення членам Політбюро ЦК КПРС. І тільки. Навіть у сфері оборони комуністична імперія відставала від цифр на папері. Вона вічно когось наздоганяла і переганяла. Ці наздоганяння закріпилися в психології наших лідерів навіть після краху імперії. Не минає і дня, щоби на поверхню не спливав якийсь план. План ремонту водопроводу чи план закінчення війни — байдуже.

Переглядів: 195

Не додавайте суму і сумнівів

Я — ваш давній читач. Утім, пишу, здається, вперше. Хочу адресувати декілька слів Леонідові Заславському з приводу публікації «Новини постфактум та інші забави» («ЧН», №37).

Завжди гострі, хоч інколи й суперечливі тези, висловлені в попередніх статтях, цього разу втратили логіку об’єктивного аналізу і стали майже пропагандистськими вкидами напередодні виборів.

Переглядів: 123

Готували захоплення Одеси

Військова контррозвідка Служби безпеки України ней-тралізувала оперативно-бойову групу воєнної розвідки рф в Одесі. У результаті спецоперації в обласному центрі за-тримано керівника ворожого осередку та його «праву руку», повідомляє пресцентр СБУ.

У них вилучено понад 70 одиниць вогнепальної зброї з оптичними прицілами та боєприпаси, а також бронежилети, шоломи, балістичні окуляри та інше тактичне спорядження.

Переглядів: 140

Мова як ключ до взаєморозуміння

Німецька компанія Babbel, яка розробила мовні курси для українців на початку повномаcштабного вторгнення рф, заявила, що продовжить надавати безкоштовний доступ для усіх україномовних користувачів.

За даними компанії, з 2022 року на онлайн-платформі Babbel зареєструвалися близько 750 тисяч українців, які вивчають англійську, німецьку та польську мови. При цьому серед користувачів, які живуть в Україні, найпопулярнішою є англійська (70%), тоді як серед тих, хто виїхав, — німецька (її вивчає половина користувачів).

Переглядів: 107

Етюд про етюди

І ще раз — про етюди. Всяк, заходячи до виставкової зали по вул. Торговій, 2, щоби побачити цю виставку, з несподіванки зупинявся в подиві. Зі стін, щільно одна при одній, взорували маленькі дива. Властиво — етюди. Всі — невеликого розміру, гарно, зі смаком, оформлені — що особливо цінується в середовищі художників, всі — несподівана зваба очей. Та які ж це етюди? Кожен — справжня маленька картина, достоту викінчена, з ретельно прописаними деталями, окраса для будь-якого інтер’єру. Сказати б: маленький шедевр.

Свою персональну виставку етюдів презентував Анатолій Горбенко, віднедавна почесний член Академії мистецтв України (для Одеси — важлива подія), очільник одеської спільноти художників. Представив на цій виставці експозицію етюдів числом подиву гідним — понад 250 робіт (і це, зізнався, лише невелика частина від того, що лишилося поза виставкою).

Переглядів: 110

Не атеїст і не святий

Про релігійність та містичний досвід Івана Франка

(Закінчення. Початок у номері за 19 вересня)

— Яку роль відігравала віра у практичному й професійному житті Івана Франка?

— Вона була одним із джерел, звідки він черпав натхнення, брав сюжети для творів, адже багато з них мають релігійні мотиви. Той же ж Мойсей. Під час вікової авторевізії Франко цікавився апокрифами, його завжди цікавили неканонічні версії того, що відбувалося в часи перших християн. Усе це знаходить втілення в його психологічній прозі. Франко переходить від реалізму, накинутого Драгомановим, до модернізму. Його починають цікавити не стільки соціум та його проблеми, скільки душевні переживання людини в контексті цих проблем. Власне, саме в акценті на внутрішньому світі людини відображаються релігійні погляди самого Франка.

Переглядів: 372

«Вони усі помруть, але... не одразу»

Кінострічка «Конотопська відьма» як наш світоглядний маркер

Цими днями подивився у кінотеатрі нову українську стрічку «Конотопська відьма». Не пожалкував.

Розумію, чому цей фільм отримав негативні відгуки від псевдоукраїнської «общественності», зокрема на Одеському кінофестивалі. Мімікрантам ніколи не потрібна сильна, мілітарна Україна, яка цілковито розірве з усім ворожим російським, і такі українці, в яких усе московитське викликатиме бажання стріляти на звук «языка». Їм потрібна така собі «Украина-лайт», така собі майже росія. Радий, що наш кінематограф рухається, розвивається у, хотілося б вірити, правильному напрямку.

Переглядів: 313

«Обранець двох муз». Акценти

Ми ще раз стали свідками щасливої обставини, коли в поєднанні зусиль, принаймні вже трьох поколінь, заслужено утверджується у своїй історичній ніші ім’я Михайла Івановича Жука (1883—1964), видатного художника і літератора, одного з найяскравіших представників української сецесії та символізму. Прикметно, що ці заходи стають чимраз резонанснішими. Доказом цього і стало проведення першої Всеукраїнської наукової конференції з міжнародною участю «Обранець двох муз: Михайло Жук — художник, літератор, викладач», яка пройшла на локаціях організаторів — Одеського літературного музею та Одеської національної наукової бібліотеки.

Про розмах конференції свідчать як географія і кількість заявлених доповідей (28), так і коло питань, запропонованих до розгляду, що обумовлено універсальністю самої постаті та широтою культурних інтересів бенефіціара: внесок Жука-художника в розвиток українського живопису першої половини ХХ століття та його зв’язок з європейським модернізмом; розмаїття літературного спадку і роль у літературному та освітньому процесах у різні періоди становлення культури; внесок у формування одеської керамічної школи; висвітлення біографічного та творчого спадку митця у наукових дослідженнях і, зрештою, затребуваність його робіт на вітчизняному та міжнародному артринках.

Переглядів: 152

Ризики більші, ніж користь

Всесвітній фонд природи WWF через серйозні ризики виступає проти будівництва гідроелектростанції Турну-Мегуреле (Румунія) — Нікополь (Болгарія) на Нижньому Дунаї.

Європейська Комісія внесла до списку пріоритетних інфраструктурних інвестицій багаторічний гідроенергетичний проєкт на Дунаї, який загрожує громадам, економіці та важливим екосистемам, а також порушує директиви ЄС. Будівництво гідротехнічного комплексу Турну-Мегуреле — Нікополь може призвести до значних витрат коштів європейських платників податків, нівелює результати інших проєктів ЄС зі збереження природи, а також поставить під загрозу виживання осетрових видів риб, що вже перебувають на межі зникнення.

Переглядів: 100

Першими постраждають тропічні озера

Учені заявили, що до кінця століття озера Землі зіткнуться з безпрецедентним потеплінням через антропогенні зміни клімату. І першими в умовах, які не мають аналогів, опиняться тропічні водойми. При цьому постраждають як поверхневі, так і підповерхневі шари, що ставить під загрозу біорізноманіття та екосистеми, повідомляє SciTechDaily.

Озера виконують важливі екологічні функції та є оселищами для великої кількості видів. Але останнім часом вони потерпають від стрімкого потепління. Нове дослідження, проведене міжнародною групою вчених, показало: якщо антропогенна зміна клімату відбуватиметься у нинішніх темпах, озера зазнають потепління, аналогів якому ще не було.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net