Уявіть, який сервіс!
Спроби переконати американців зняти обмеження на використання західної зброї Збройними силами України укладаються в сюжет анекдоту про рукавички і туалетний папір. У москві 1960-х перетнулися іноземні журналісти. В одного вкрали рукавички. Він хотів купити нові. Продавчиня пропонувала підібрати їх під колір пальта. Попросила принести пальто з готелю. «Уявляєте, який у них сервіс!» — «Уявляю, —відповів колега. — Цими днями купував туалетний папір. Унітаз носив у магазин. Досі користуюся своєю газетою».
Чи ті поради?
На відрядження до Вашингтона українські чиновники з Банкової та військові найвищого рангу витратили, мабуть, чималі суми. Вони надали Пентагону гарантії, що застосовувати високоточні ракети та снаряди будуть лише у прифронтовій зоні. Вони запевнили політиків, що ЗСУ мають намір вражати винятково військові цілі. Вони, зрештою, передали до Вашингтона детальний список таких цілей. І ніякого толку. Високоточні «унітази» і високотехнологічний «туалетний папір» додому не привезли.
У закордонних засобах масової інформації — газетах, ТБ і далі скрізь — я нарахував безліч статей, інтерв’ю та виступів відповідальних осіб, де перераховані причини рішучої відмови. Починаючи з того, що «нам самим ракет бракує» до звичної відмовки «ескалації не допустимо, йдіть лісом». Усе разом супроводжується музикою «допоможемо українцям оборонятися, але не допустимо приниження, а тим більше — поразки москви».
Наступного тижня у Нью-Йорку розпочнеться чергова сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, куди вирушить глава нашої держави. І якщо пощастить, віч-на-віч зустрінеться з американським колегою. Він спробує переконати Байдена, пояснити, що західна зброя нашій країні вкрай необхідна. А обмеження на постачання та використання зброї шкодять самим Сполученим Штатам, Європі й усьому цивілізованому світу. І слід поспішати. До 5 листопада, дня виборів у США, залишається менше двох місяців. А Камала Гарріс, якщо судити з першого інтерв’ю у статусі кандидатки від демо-кратів, поки що не готова реагувати на війну в Україні.
Якщо ж вибори виграє Дональд Трамп, не виключено, що його радники намагатимуться притягнути Джо Байдена до відповідальності за початок «української» війни. Нагадають про роль віцепрезидента в адміністрації Барака Обами. І в спробах запобігти «ескалації» ціною приниження США на світовій арені. Це приниження останнім часом настільки очевидне, що порадами Вашингтона відкрито нехтують традиційні союзники США. Від Беньяміна Нетаньяху до Олафа Шольца і президента Тайваню Лая Цінде, який дозволяє собі висловлювання, здатні невчасно загострити ситуацію у відносинах на Далекому Сході.
Цікаво, що в нашій країні також зростає недовіра до Байдена і неготовність дотримуватися порад його адміністрації. А деякі поради (як-от утриматися від ударів по складах ПММ на території ворога) викликають відкрите обурення українців. У жодні рамки не входить також порада обмежитися ударами ЗСУ по окупованому Криму і не намагатися розвивати успіх наших військ на курському напрямку. Американці при цьому не приховують образи, що перед переходом московитського кордону наші політики і військові не порадилися з Вашингтоном.
Діряве міжнародне право
Слід визнати, що «курська операція» викликає багато запитань у наших співгромадян. Насамперед тому, що завдяки їй досягнуті, швидше, психологічні, ніж військові цілі. Головне — не вдалося відтягнути сили окупантів зі сходу України. Москалі затикають дірки на курському фронті, перекидаючи підрозділи з Калінінградської області, з Півночі і з Далекого Сходу. Цих сил поки що достатньо для оголошеного режиму «антитерористичної операції» та надзвичайного стану в областях рф, які межують з Україною. Достатньо настільки, що можна знехтувати нестиковками в управлінні і вирушити у закордонні поїздки. Спочатку — в Азербайджан, потім — у Монголію на святкування радянсько-монгольської перемоги 1939-го при Халхін-Голі.
До речі, на монгольській зем-лі путлера мали заарештувати згідно з ордером, виданим Між-народним кримінальним судом у 2023 році. Але тамтешня влада проігнорувала ордер і злочинця прийняла з почестями. Що вкотре доводить: міжнародне право розповзається по швах. І в Нью-Йорку, і в Улан-Баторі. Причому нема інструментів, аби таке право заштопати. Резолюції Генеральної Асамблеї ООН мають рекомендаційний характер. Постанови Ради Безпеки ООН найчастіше блокуються з використанням права «вето». Всесвітня бала-канина перетворюється на всесвітній мітинг і всесвітню бюрократію, що оплачується грошима процвітаючих країн. Потенційних жертв майбутніх війн та масового терору.
Не варто будувати ілюзій. Повернутися у відносно безпечне минуле неможливо. Зажмурити очі й уявити, що погрози розсмоктуються, нікому не вдасться. Тим більше не вдасться замаскувати бездіяльність безглуздими формулюваннями на кшталт швидкого досягнення «Цілей сталого розвитку» і підготовки до всесвітнього «Саміту майбутнього». У ньому нібито братимуть участь керівники всіх держав-членів ООН. Але від самітів утомилося вже прогресивне людство. А від війн поки що не втомилося. Чи не краще було б високим гостям Генеральної Асамблеї залишити Нью-Йорк, зібратися на виїзну сесію біля Голанських висот чи поблизу українського Покровська й зупинити снаряди та ракети, що летять з боку агресорів. Така дія забезпечить «Цілям…» (стійкий розвиток) на десятиліття, а то й на століття вперед.
Під свист снарядів легше домовитися і про те, як спільно вирішити проблеми зміни клімату, бідності та нерівності, що лежать в основі потрясінь останніх років. Якщо ракета чи снаряд впаде близько — негайно підписати «Пакт в ім’я майбутнього» (розроблений у секретаріаті ООН), де перелічені конкретні дії та методи досягнення шляхетних цілей. Включаючи відповідальних за виконання та фінанси для здійснення тих шляхетних цілей.
Слава Україні!
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206