Олімпіада й навколо неї
Головна подія цього тижня — Олімпіада. Їй завжди намагалися нав’язати політичну підкладку. І завжди намагалися цієї підкладки позбутися. Починаючи з часів П’єра Кубертена, який відродив традицію античних Олімпійських ігор, існують ілюзії, що спорт зближує людей, які прагнуть єдності. І встановлює добрі, дружні стосунки між народами. У Стародавній Греції якийсь час так і було. Але цей період добряче забутий. У новітній історії олімпіади найчастіше служили приводом для розбрату та полі-тичних маніпуляцій, а видатних спортсменів держави і політики використовували у своїх інтересах.
Втрачені ілюзії
Більшовики вважали олімпі-йський рух буржуазною затією, але Сталін у 1952 році в рамках розбудови імперії вирішив цю затію використати. Він послав на літні Олімпійські ігри до Гельсінкі велику команду. До її складу увійшли 25 спортсменів із УРСР. Після смерті «вождя світового пролетаріату» в Радянському Союзі олімпійський рух використовували з тією ж метою аж до розпаду совка. Після його розпаду участь в Олімпіадах підтримують держави-уламки. У тому числі — Україна. Можна було б згадати, скільки медалей вибороли наприкінці ХХ — на початку ХХІ століть наші спортсмени загалом. Але не варто. Медальний залік за країнами походження і є маніпуляцією у спорті. Слава належить конкретним людям, які досягли визначних результатів, а не тим, хто від імені спортсменів виступає по телевізору.
Тепер про ілюзії «Оди спорту». Із 1912 року, коли П’єр Кубертен написав благородний гімн, стекло багато води. Відбулися дві кровопролитні світові війни. Менших за масштабами війн — навіть не злічити. За цей час літні Олімпійські ігри тричі (1916, 1940, 1944) не проводилися. В інші роки масові вбивства та війни не заважали змагатися спортсменам. І зараз не заважають.
Хоча триває російська агресія проти нашої країни, хоча Ізраїль бореться з терористами з ХАМАСу та «Хезболли», а в Африці одна кривава диктатура змінює іншу. У цьому сенсі літні Олімпійські ігри-2024 в Парижі не випадають із переліку. Що-правда, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) не допустив спортсменів із країн-агресорів до участі у цих іграх у командах під державними прапорами, але не обмежив їхнього права змагатися індивідуально у нейтральному статусі. І все ж полі-тика на паризьку Олімпіаду проникла. І завдала їй шкоди. Не лише моральної, у вигляді проросійської та антисемітської пропаганди (з боку ультралівих та ультраправих), а й збитків цілком матеріальних. Ті ж таки сили спробували дестабілізувати ситуацію у Франції, готували вибухи на залізницях і в приміщеннях, де розміщували спортсменів. На щастя, правоохоронці вчасно вжили заходів. Кількох спроб запобігли, хоча їх загроза залишається.
Щодо оцінок сценарію відкриття Олімпіади, то тут доречна репліка — про смаки не сперечаються. Франція — демократична, цивілізована країна. Там нікому не спаде на думку подати до суду на сценаристів і постановників за те, що один із фрагментів олімпійського шоу нагадує християнам тайну вечерю чи мусульманам намаз.
Все для перемоги
Перш ніж перейти до справ військових, хотів би сказати кілька слів про справи місцеві. А саме про документ, підписаний головою Одеської військової адміністрації Олегом Кіпером, який опинився в розпорядженні інтернет-видання «Думська.net». Це видання опинилося у складному становищі. З-під нього ненароком вибили смисловий фундамент, який відсилає до назви площі перед Одеською міськрадою. Якщо вірити згаданому документу, Думська площа перейменована на Біржову. І якби тільки вона! Шквал перейменувань, який у просторіччі називають боротьбою з російським імперіалізмом, готовий змити з назв наших вулиць усе чуже і те, що заважає перемогти агресора.
На першому місці, певна річ, головний імперіаліст Пушкін. Його погруддя, щоб око не мозолило, з Приморського бульвару рекомендується перенести невідомо куди, а Пушкінській вулиці повернути історичну назву Італійська. Разом із Пушкіним під гарячу руку, згідно з документом, потрапили й інші посіпаки агресора. Лев Толстой, наприклад, Бабель і Паустовський. А також дрібніші діячі агресивної культури. У куточку нервово курять Михайло Воронцов, Дюк де Рішельє та Хосе де Рібас. Як бути з їхніми пам’ятниками та назвами вулиць — ще не вирішили, але ось-ось вирішать. Потім знесуть символ імперіалізму — Одеський оперний театр. Щоб у ворожих ракет збити приціли. Коментувати перелік перейменувань можна довго. Але сил нема. Сльози душать, як казав персонаж імперіаліста Михайла Булгакова. Дякувати Богу, в Одесі нема вулиці його імені.
Але повернемося, як і обіцяли, до справ звичних. Тобто військових. Незабаром тут багато що може змінитися. Самодіяльні «рамштайни» начебто закінчуються. А на зміну їм приходять офіційні натовські структури зі складними назвами, але під керівництвом тих же американців. Це зумовлено серйозними причинами. НАТО, як і вся Європа, готується зустріти нового президента США. Не виключено, що цим президентом стане Дональд Трамп. Людина, відома своєю «дружелюбністю» до європейців. Які багатіли, не доплачуючи за американський захист. Утім, до 20 січня 2025 року кермо влади залишається в руках Джозефа Байдена. І він як у внутрішніх, так і в зовнішніх справах має намір «нарізати колії».
Про внутрішні проблеми Байден не дуже дбає. Економіка Сполучених Штатів за 46-го президента країни, незважаючи на епідемію ковіду-19, вийшла з рецесії і дещо оговталася. Доходи пересічних американців зросли. Це в очах виборців головний показник успіху. Але Джо Байден, як пам’ятаємо, із перед-виборних перегонів вибув. Його турбує, що кандидати на пост президента Дональд Трамп і Камала Гарріс принесуть економіку країни в жертву зовнішній політиці. Глава держави, який відходить, підозрює: гальма «ескалації» не убезпечать від великої війни ні на ізраїльському, ні на українському фронтах.
Джо Байден поспішає виконати військові зобов’язання перед нашою країною. Тісніше співпрацює з Пентагоном та НАТО. Що з того вийде — покаже час.
Слава Україні!
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206