Переглядів: 274

Під орудою нових командувачів

10 лютого на сайті Президента України з’явилося повідомлення про нараду глави держави з військовим керівництвом. На опублікованих фото Володимир Зеленський стояв оточений генералами та комбригами, більшість яких уже встигли охрестити командою нового головнокомандувача Олександра Сирського.

Частина з генералів на цьому фото й справді вже призначена на посади в Генеральному штабі ЗСУ. Частина, як твердять джерела «УП» (pravda.com.ua) у військових колах, буде призначена на нові пости згодом. Однією з головних інтриг є те, на яку посаду стане комбриг 93-ї бригади Павло Паліса.

Того ж вечора Сирський розкрив імена деяких із новопризначених заступників та заявив, що вони мають колосальні знання і досвід, який прискорить перемогу України у війні. Уже 11 лютого були оприлюднені укази про зміну командувачів Об’єднаних сил, Територіальної оборони, Десантно-штурмових військ та Сухопутних військ.

«Українська правда» розповідає, що відомо про нових командувачів та останні перестановки в армії.

Начальник Генштабу

Анатолієві Баргилевичу 54 роки, народився в селі Омелянівка на Житомирщині. Закінчив Ташкентське вище танкове командне училище, а також Національний університет оборони України (Київ). Генерал-майор. До призначення начальником ГШ — командувач Сил ТрО.

До повномасштабної війни Анатолій Баргилевич казав журналістам, що для того, аби зробити успішну кар’єру військового, треба, по-перше, мріяти, а по-друге, діяти. Сам він мріяв про військову кар’єру ще з дитинства.

Більшу частину своєї військової кар’єри перебував на посадах оператора. «Офіцери оперативного управління володіють усіма оперативними, бойовими планами, це «ходяча» енциклопедія, посібник, як застосовувати будь-який підрозділ, бригаду, угруповання військ, угруповання різнорідних сил, таких як: загальновійськові підрозділи, авіація, військово-морські сили, — розповідав він в інтерв’ю «Цензору». — «Оператори» складають плани, вони їх реалізують, вони за це відповідають. Це закриті люди, яких ніде ніколи не показують і не рекламують. Найвища нагорода для «оператора» — коли про нього не згадують, такі неписані правила штабів».

Війну на Сході в 2014-у зустрів як начальник управління оперативної підготовки Головного оперативного управління Генштабу. А в 2016-у на посаді заступника командувача Сухопутними військами зайнявся розвитком територіальної оборони, яка тоді ще не була окремим родом військ.

У 2021-у Баргилевич вважав, що теробороні не нададуть статусу окремого роду військ, пояснюючи це тим, що такий статус має на увазі певний функціонал та завдання. Однак Сили ТрО стали окремим родом військ 1 січня 2022 року і через повномасштабну агресію наростили чисельність із 10 тисяч до 120 тисяч.

У 2022-у продовжив працювати під командуванням Сирського на посаді начальника штабу оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця». Очолював штаб майже півтора року, до призначення в жовт-ні 2023-го командувачем Сил ТрО. Причому попереднього командувача Ігоря Танцюру зняли з посади, не пояснюючи причин такого рішення.

Ще до повернення Баргилевича в Сили ТрО ходили чутки, що тероборону хочуть включити до складу Сухопутних військ, таким чином ліквідувавши рід військ, який на початку повномасштабного вторгнення зіграв одну з ключових ролей в обороні. З появою нового командувача по-дібні розмови почали лунати ще частіше. Баргилевич і сам давав для цього приводи, фактично послаблюючи цей рід військ.

По-перше, найуспішніший проєкт Сил ТрО — розроблену за стандартами НАТО програму навчання військовослужбовців, що має назву «Вишкіл капітанів», після його приходу передали до Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка. По-друге, фактично розпущена команда, яка працювала при командуванні Сил ТрО та шукала гроші для різних проєктів. Саме завдяки співпраці з фондами і волонтерами теробороні вдавалося знайти гроші на техніку, зброю та навчання. Нарешті, до кінця березня має завершитися процес переведення кількох бригад тероборони в інші роди військ. І це в умовах, коли після потоку добровольців у 2022-у Сили ТрО фактично не поповнювалися новими людьми.

Незважаючи на це, Баргилевич наголошував на необхідності подальшого розвитку Сил ТрО. «Ми повинні переглянути завдання територіальної оборони, які на неї покладаються. Ті, що в законі прописані і пов’язані з темою національного спротиву, вони на цей час недостатньо точно відповідають сучасності і тим великим за-грозам, які вже існують», — казав він в інтерв’ю «Армія.Інформ».

Командувач Сухопутних військ

Олександрові Павлюку 53 роки, народився в Звягелі на Житомирщині. Герой України, генерал-лейтенант. До призначення на посаду командувача — перший заступник міністра оборони Рустема Умєрова.

Посаду командувача Сухопутних військ нинішній головком Олександр Сирський знає, як ніхто інший, ос-кільки саме її він займав до підвищення. За своїми завданнями, роль «сухопутки» — одна з ключових у військовій вертикалі.

Керівник Сухопутних військ має в своєму підпорядкуванні приблизно 600 тисяч військовослужбовців, що складає левову частку людей в армії. Тому на цій посаді співрозмовники «УП» також бачили «людину з найближчого оточення Сирського».

Саме таким й називають Олександра Павлюка.

При його представленні Сирський підкреслив, що коли президент запитав його, кого він бачить керівником Сухопутних військ, «інших кандидатур у мене навіть не було».

Із 2010-го до 2015-го Павлюк очолював 24-у окрему механізовану бригаду (нині — імені короля Данила), яка дислокується в Яворові Львівської області. Із березня 2014-го ця бригада брала участь у боях за Слов’янськ, Красний Лиман, Краматорськ, Лисичанськ та інші міста Донбасу. Бійці Павлюка були залучені і до так званого «Ізваринського прориву» — виведення українських підрозділів із часткового напівото-чення вздовж українсько-російського кордону.

У 2017-у, після закінчення Національного університету оборони імені Черняхівського, Павлюк став командувачем військ Оперативного командування «Захід» Сухопутних військ. Влітку 2020-го був призначений начальником підготовки командування Сухопутних військ, а в липні 2021-го став командувачем Операції об’єднаних сил.

За місяць до повномасштабного вторгнення рф у 2022-у Павлюк дав інтерв’ю «The Times», в якому прямо говорив про ризики атаки не тільки на Донбасі. «Росіяни розглядають різні варіанти, тільки Донецьк та Луганськ на сході їх не влаштують. Вони хочуть поранити всю країну і через цю рану маніпулювати Україною, як заманеться», — розмірковував генерал. А ще припускав, що росія може розпочати свою атаку на великі міста: Харків, Одесу чи Дніпро, щоб відрізати Україну від виходу до моря та по-збавити промислового й оборонного потенціалів.

Утім, навіть за таких загроз Павлюк прогнозував, що українці здатні дати відсіч: «У нас близько пів мільйона людей, які пройшли війну… у якій вони або когось, або щось втратили. Пів мільйона, які втратили рідних, втратили житло або втратили друзів, і вони готові голими руками розривати росіян».

Перебуваючи на посаді командувача ООС, керував обороною населених пунктів на сході України.

У березні 2022-го, в розпал битви за Київ, був знятий з посади командувача ООС і призначений головою Київської ОВА. Відповідав за організацію оборони та забезпечення столиці.

Співрозмовники «УП» в ОВА характеризують його з позитивної сторони. За словами опитаних чиновників, під час роботи в Київській області поводився обережно, коли справа стосувалася цивільних питань.

У лютому 2023 року призначений першим заступником міністра оборони України, де працював до цього моменту.

Командувач Десантно-штурмових військ

Ігореві Скибюку 48 років, Герой України, бригадний генерал. До призначення — начальник штабу і заступник командувача ДШВ. Виходець із 80-ї десантно-штурмової галицької бригади.

Один із найменш публічних військових у списку нової команди головкома. Його доступна біографія починається з 1998 року, зі служби у згаданій бригаді ДШВ. Імовірно, саме в її складі він брав участь у миротворчих місіях, в АТО та ООС. Ця бригада пройшла ледь не всі точки російсько-української війни до 24 лютого: від бою під Слов’янськом у квітні 2014-го до боїв за Луганський аеропорт, ДАП, Авдіївську промзону тощо.

Восени 2016-го Скибюк керував багатонаціональними командно-штабними навчаннями «Кленова арка-2016« з українського боку. Тоді на Яворівський полігон з’їхалися понад 200 українських, польських, литовських і канадських військових.

За командування Скибюка 80-тка намагалася стримати росіян на Херсонщині під час повномасштабного наступу. Як розповідали «УП» бійці бригади, 24 лютого вони були на Широколанівському полігоні на Миколаївщині, а 25 — прибули на Херсонщину. Втім, сили були неспівмірними для адекватної відсічі.

Восени 2022-го бригада брала участь в успішному звільненні Харківщини. Саме завдяки «рішучим і своєчасним» діям Скибюка, як ідеться в офіційних повідомленнях, було звільнено Ізюм. За Харківський наступ отримав Героя України.

Одразу після Харківщини, восени 2022-го, Скибюк перейшов на службу в командування ДШВ. Десантники, які перетиналися з ним на фронті вже в новій ролі, описують його як виваженого, спокійного, певною мірою м’якого керівника, котрий ніколи не кричить на особовий склад. Вміє делегувати обов’язки. Їздить на фронт не лише на нагородження, а й на управління бойовими завданнями.

Призначення Скибюка на місце нинішнього очільника ДШВ Максима Миргородського, який мав доволі неоднозначну репутацію серед солдатів, співрозмовники «УП» серед бійців називають бажаним.

(Далі буде).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net