Переглядів: 192

Зачудований світ Анатолія Горбенка

Анфілада чотирьох зал Одеського музею західного та східного мистецтва ледь умістила велику персональну виставку — понад 150 робіт — Анатолія Горбенка, очільника Одеської обласної організації НСХУ, народного художника України, з нагоди його 80-річчя.

Життя творить мистецтво чи мистецтво творить життя? Вочевидь, істинним є перший постулат. Творчість Анатолія Горбенка одразу в такому обсязі неспростовно доводить це. Так, мистець зображує життя в його цілком реальних проявах, і це цілком реальне життя через портал його бачення, його сприйняття дійсности постає перед нами на його картинах немовби осяяним уже іншим світлом, постає вже немов умитим чистими променями цього світла, що струменить з відкритої для світу душі мистця.

Життя творить мистецтво… Ми часто не помічаємо краси довкола себе, це стало мовби звичним для нас. Не помічаємо, наприклад, краси природи у взаємодії з людиною. А потім приходимо на виставку. І зненацька для нас відкривається щось наче добре знане, багато разів бачене, а все-таки постає воно вже в іншому ракурсі, в іншому світі. Як-от оце море з його баркасами — їх форма виписана в такий спосіб, що здається: вони ось зараз, у ці хвилини, розгойдуються на посвіжілій хвилі. Рівно ж, як і багато інших проявів та форм довколишнього життя, побачених майстром так, як лише він може побачити і відобразити на полотні. Нібито добре знаємо все це, а таки ж дивуємося щоразу та відкриваємо для себе щоразу таки щось нове.

Виставка Анатолія Горбенка виразно демонструє це (хоча можуть бути інші підходи до цих робіт, і це — природно, адже у кожного — своє бачення). Запам’ятався його красень-півень на недавній виставці, художник назвав цю живописну роботу «Переможний ранок». Півень, який будить нас на світанні першого переможного дня. Це його, художника Анатолія Горбенка, метафора, і, здається, кращої, більш багатозначної важко придумати. До чого це? А до того, що в кожній роботі майстра, навіть найбільш реалістичній, є своя метафора, і це ознака зрілої майстерности.

Більшість його картин спонукають до розмислів, закликають знову повернутись до них, знову помилуватись красою, поміркувати. Виставка вражає не лише кількістю робіт, а й розмаїттям творчих зацікавлень мистця. Це і пейзаж, якого тут подостатком, і жанрова картина, і натюрморт, і навіть портрет. І це, звісно ж, не весь Горбенко, плодовитий майстер, який щоразу відкривається ніби іншим ракурсом. І якому, до слова сказати, клопітлива посада голови Спілки не заважає, а, мабуть, ще й додає наснаги. Це відзначали й чисельні гості у своїх привітаннях. Від кожного по дрібці — і вже збагатився…

Завжди приємно подивовують виступи Анатолія Горбенка, коли він відкриває ту чи ту виставку своїх побратимів. Від тих виступів лине теплом і гордістю за своїх колег, захоплення їхньою майстерністю, активною життєвою позицією. Цього разу майже все було навпаки. Теплі, щирі слова лунали на його адресу. Виставка зібрала величезну кількість гостей, серед них — колеги-художники та представники суміжних творчих професій, чиновництва різних рангів — діючі і колишні, духовенства й навіть дипломатичних місій. Тож з довгого реєстру записаних до виступу ледь ви-плутувався модератор Віктор Ільїн. Чисельні дипломи, грамоти й інші подібні відзнаки, чудові букети квітів…

Ювіляр при повнім параді смиренно вислуховував хвалебні оди на свою честь, виголошувані у прозі й поетичній формі, приймав подарунки. Шкода лишень, що з усіх тих привітань навіть у перших рядах можна було почути лише окремі слова: як завше, чисельні гості не надто дослухались, — вочевидь, обговорювали експозицію виставки.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net