Переглядів: 284

Психологія ваги

Чому не можна зважуватися щодня

Намагаючись схуднути, ми радіємо кожним втраченим грамам. Однак щоденне зважування може більше нашкодити, аніж допомогти у процесі втрати ваги.

Звісно, що мрія кожної жінки — їсти і не поправлятися, але див не буває. Якщо ви довгий час вживаєте багато калорійної їжі, не витрачаючи при цьому відповідної кількості енергії, то ваша вага неодмінно збільшиться. І коли приходить усвідомлення, що потрібно худнути, хочеться, щоб це сталося якомога швидше, тому після кожного прийому їжі ми стаємо на ваги, аби побачити перші результати. А там найчастіше — лише розчарування.

Чому часте зважування не показує реального прогресу у схудненні, «Фокусу» (focus.ua) розповіла лікарка-дієтологиня, нутриціолог, health-коуч, член Української/Британської асоціації дієтологів Галина СЕНИК.

Від чого залежить наша вага?

«Насамперед варто розуміти, що набір або втрата ваги залежить від добової калорійності, яку людина споживає. Звичайно, якщо в організм потрапляє більше калорій, ніж витрачається, то ви гладшатимете. Має значення і співвідношення макронутрієнтів: білків, жирів та вуглеводів. Навіть на перетравлювання їжі організм витрачає певну енергію, тому від співвідношення поживних речовин, також залежатиме загальний метаболізм», — пояснює дієтологиня.

Важливо зрозуміти, що калорійність мають усі продукти, навіть найкорисніші, тому якщо переїдати, то можна отримати зайві кілограми навіть від курки та авокадо.

«Незважаючи на те, який макронутрієнт ви переїдаєте, якщо його буде забагато і буде баланс у бік збільшення калорій, то це, звичайно ж, сприятиме набиранню ваги», — наголошує вона.

І білки, і вуглеводи, і жири можуть сприяти набору ваги, якщо їсти їх у надмірній кількості. Звичайно, що жири найактивніше перетворюються в жирову тканину, оскільки для цього потрібна мінімальна кількість процесів в організмі.

Чому не слід зважуватись щодня

Якщо ви колись худли, то неодмінно стикалися зі звичкою зважуватися щоранку та щовечора, щоб побачити динаміку. Проте така звичка є хибною і може, навпаки, призвести до зриву та зниження мотивації.

«Так, не можна зважуватись щодня. Найперше питання: для чого? З якою метою людина зважується кожен день? Якщо це, наприклад, професійний спортсмен, який готується до змагань, в нього є чітко спланована програма, де відстежуються об’єми та вага, — це одна справа. А якщо хтось самостійно намагається скорегувати свою вагу, то, однозначно, зважуватися щодня не треба, бо в більшості випадків це призведе до нервових зривів або порушення психоемоційної сфери», — зазначає Галина Сеник.

Найкращий порадник — дзеркало

По-перше, дуже наївно розраховувати за тиждень схуднути на 5 кг, якщо ви набирали їх не один місяць. По-друге, варто зауважити, що на вашу вагу щоденно впливає безліч факторів, особливо, якщо ви жінка — гормони, фаза циклу, стрес.

«Наприклад, людина дуже хоче схуднути: очікує, кожен день зважується, а нічого не міняється. Це нормально, адже ми — живий організм, у нас відбуваються певні коливання в організмі, певні фази циклу у жінок, і все це впливатиме на загальну кількість води в організмі. Це можуть бути невидимі та невідомі людині процеси, як-от, збільшення об’єму циркулюючої крові та низка інших процесів», — наголошує дієтологиня.

Щоденне зважування не призведе ні до чого, окрім втрати мотивації та закінчення вашого марафону схуднення. І це справжня проблема, яка робить безліч жінок залежними від цифр, які показують ваги. До процесу схуднення треба підходити логічно, ставити реальні цілі та не мати завищених очікувань.

«Якщо теоретично ви все правильно робите і стоїте на шляху зниження ваги, потрібно розуміти, що навіть якщо ви дотримуєтеся дефіциту калорій, наприклад — 300 ккал, то все одно за один день змін не буде. Бо якщо 300 ккал перевести на дефіцит жирової тканини, то це буквально 33 г жиру. Чи побачите ви це на вагах одразу? Звісно, ні. На зниження ваги потрібен певний період часу. Організм людини — це живий організм, і його не можна повністю підлаштувати під математичні моделі поведінки», — зауважує Галина Сеник.

Дієтологиня додає, що можна все теоретично вирахувати, сформувати, але є дуже багато різних факторів, скажімо, скільки ви спали цієї ночі, чи перебуваєте в стані стресу та купа інших. «Можна робити все правильно, але високий рівень гормонів стресу сприятиме затримці води в організмі й, відповідно, ви побачите плюс на вагах. Тому не потрібно зважуватися щодня, це можна робити раз або двічі на місяць, з певною циклічністю, в зазначений час, натще, зранку в стані спокою. І важливо дивитись насамперед на об’єми тіла, а не на вагу», — радить фахівчиня.

Краще орієнтуватися на відображення в дзеркалі, на речі або робити заміри, які об’єктивно покажуть вам, чи в правильному напрямку ви рухаєтеся та чи відбуваються з вашим тілом якісь зміни. До речі, жінкам варто зважуватися на п’ятий день циклу, в цей день ви отримаєте максимально правдивий результат.

У схудненні головне не зациклюватися, оберіть комфортний дефіцит калорій, готуйте корисні та смачні страви, регулярно тренуйтеся — і через певний період часу ви обов’язково побачите результат. А ще запитайте себе: заради чого ви худнете — заради цифр на вагах чи заради здоров’я та гарної фігури?

Оксана МОСКАЛЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net