№ 2 (22480) четвер 11 січня 2024 року

Переглядів: 281

Прогноз «за відчуттями»

Людина, мумія якої сто років лежить у мавзолеї, була майстром простих формул. Більшість із них він безсоромно перебрехав і вкрав, але визначення об’єктивної реальності, даної нам у відчуттях, пережило ХХ століття і перейшло, не дивуйтеся, в метеорологію. Час від часу у прогнозах погоди, коли настає морозна пора, доводиться читати «за відчуттям – 5 градусів тепла». Або під час снігу з дощем – «без опадів». За відчуттями.

Застигла стрілка барометра

Від прогнозів нашим громадянам не стає тепліше чи холодніше. У кожного – свої відчуття. Але є спільні відчуття. Такі, як перемога чи поразка у війні з ворогом. Або дії на шкоду чи на добро. Об’єктивна реальність тут ні до чого. Відчуття можуть спотворити її до невпізнання. Так сталося зараз. На барометрі стрілка застигла на показнику «довга війна», і скільки по скельцю не стукай — не рухається в жоден бік.

Переглядів: 331

За знищене ворогом житло

У рамках програми «єВідновлення» жителі Одещини отримали понад 30 мільйонів гривень компенсації за пошкоджене через ворожі атаки майно, повідомив 9 січня у своєму телеграм-каналі голова облдержадміністрації Олег Кіпер.

Загалом до реєстру пошкодженого та знищеного майна внесено майже 2,5 тисячі житлових об’єктів регіону.

Переглядів: 292

Олексій АНТИПОВИЧ: «Говорити російською стало соромно»

Від самого початку повномасштабної агресії росії проти України авторитетна соціологічна компанія «Рейтинг» проводить опитування, щоб визначити стан українського суспільства, бачення майбутнього, ставлення до навколишньої реальності, української влади та перспектив війни.

Коли наприкінці 2022-го «ВВС.Україна» розмовляла з керівником «Рейтингу» Олексієм Антиповичем, то він зауважував, що майже за рік від початку великої війни українці відчували гордість за свою державу, а певна частина з них очікувала, що перемогою України стане підняття синьо-жовтого прапора над кремлем.

Переглядів: 268

«Morituri te salutant!»

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій.

Завжди можемо подибати мотив «інтелектуального/релігійного Великого початку», «Золотої епохи», «занепаду релігійної чи інтелектуальної ідеї», «смерті Бога».

Переглядів: 249

Критична чутливість

У 2023 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 3692 звернення громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту Уповноваженого і на 30% більше, ніж у 2022-у (2846).

«Така статистика свідчить як про збільшення кількості порушень мовного закону, так і про критичну чутливість громадян України до відстоювання своїх мовних прав. В умовах війни державна мова стала серед головних чинників національної безпеки, символом боротьби проти ворога, фактором гідності та свободи», — наголошує мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Переглядів: 244

Культурна столиця чи бандитське місто?

Планувати, яким буде культурний розвиток нашого міста після війни — дуже важливо. І це варто робити саме зараз. Війна — це те, що знищує, а от первинне значення слова «культура» — обробляти. Культура — це те, що людство створювало за тисячоліття свого існування.

Громадська організація «Піксельовані реальності» у партнерстві з департаментом культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради, за підтримки ЄС у рамках проєкту EU4Culture, реалізує ініціативу «Сприяння створенню культурної стратегії міста Одеси».

Переглядів: 239

2024-й: час прибирати сміття

У новий рік людство вступило в незадовільному стані. Жодну з наявних проблем вирішити не вдалося. Ба більше, цілком відповідно до теорії розбитих вікон до одного «вікна» додалося ще кілька. Війну в Україні вже ніби буденно згадують через кому з війною на Близькому Сході, а тепер і з конфліктом у Латинській Америці.

Все відбулося точно так, як у другому законі термодинаміки, який найбільше не люблять усі недбалі студенти: ентропія (ступінь хаосу й невизначеності) у будь-якій замкненій системі неминуче зростає. Саме це й сталося в геополітиці. Систему можна було б «відкрити», якби демократична коаліція діяла швидко й рішуче і ми одержали всю необхідну зброю, а режиму санкцій дотримувалися б усі без винятку. Проте, як відомо, сон розуму породжує чудовиськ. Можна з упевненістю сказати, що 2024 рік відкриває еру хаосу.

Переглядів: 232

Дерусифікація — путінська поразка

Єдність, обороноздатність і незламність України — серед найбільших загроз для російських злочинців, які не спинилися у своїх намірах вбити кіл між різними категоріями наших співвітчизників.

Злочинна російська пропаганда, створюючи чергові мильні бульбашки для свого внутрішнього споживача, продовжує використовувати наратив про захист так званих «російськомовних», яким донедавна послуговувалися і в нашому інформаційному просторі, ігноруючи законодавство України.

Переглядів: 352

Пам’ятаймо...

На 75-у році життя відійшов у засвіти один із засновників Народного руху України на Одещині, член ради крайової організації НРУ

Микола Тимофійович ТАРНАВСЬКИЙ.

Перебуваючи у Народному русі, пройшов шлях від рядового партійця до заступника голови і керівника управи Одеської крайової організації. Обирався делегатом багатьох з’їздів НРУ, двічі балотувався до Одеської міської ради від Руху. Поєднував партійну діяльність з викладацькою роботою у вищих навчальних закладах Одеси.

Переглядів: 311

Галина Журба: повернення з далекого світу

Цими днями сповнюється 135 років від дня народження талановитої української письменниці Галини Журби (Домбровської), яку Євген Маланюк назвав представницею «жіночої мужности» в українській літературі. Її життєвий шлях був пов’язаний і з Одесою: у нашому місті вона навчалася на Вищих жіночих курсах і випустила свою першу збірку оповідань «З життя».

Як зауважувала сама письменниця в автобіографічних спогадах «Далекий світ», рік її народження складався з однієї одинички та трьох вісімок. Утім, за григоріанським календарем вона появилася на світ

Переглядів: 262

Психологія ваги

Чому не можна зважуватися щодня

Намагаючись схуднути, ми радіємо кожним втраченим грамам. Однак щоденне зважування може більше нашкодити, аніж допомогти у процесі втрати ваги.

Звісно, що мрія кожної жінки — їсти і не поправлятися, але див не буває. Якщо ви довгий час вживаєте багато калорійної їжі, не витрачаючи при цьому відповідної кількості енергії, то ваша вага неодмінно збільшиться. І коли приходить усвідомлення, що потрібно худнути, хочеться, щоб це сталося якомога швидше, тому після кожного прийому їжі ми стаємо на ваги, аби побачити перші результати. А там найчастіше — лише розчарування.

Переглядів: 246

Перевтома в умовах війни

Війна — це стрес для всіх українців, незалежно від регіону проживання. Але якщо спочатку гормони стресу активізували сили організму, то з часом цей вплив вичерпується і людина відчуває виснаження та спустошення. Як боротися з цим станом та подолати перевтому? Ось поради, які стануть у нагоді.

Основні ознаки перевтоми:

• відчуття знесилення, неспроможність виконувати звичайні функції;

• неуважність та погіршення концентрації;

Переглядів: 223

Першоцвіт під Новий рік

Під Новий рік в Українській Бессарабії команда Національного природного парку «Тузлівські лимани» виявила перше дивовижне природне явище для цієї пори — цвітіння пізньоцвіта анкарського, унікальної рослини з Червоної книги України. Місцеві називають його брандушкою.

Дивовижне явище природи, коли надворі — новий воєнний рік, а ця тендітна рослина вже «проголосила початок весни», побачивши світ у басейні річки Кагильник неподалік від Татарбунар, написав на своїй фейсбук-сторінці доктор біологічних наук, професор Іван Русев.

Переглядів: 357

«А щастя — прокинутися вранці...»

Народилася поетка на Вінниччині. Закінчила філологічний факультет ОНУ ім. І.І. Мечникова. Живе й працює в Одесі. У 2011 році вийшла друком збірка її віршів «У кожного своє «Я», у 2016-у — «У безодні смарагдові очі», у 2023-у — «З кишені між ребер». Публікувалася в газетах, журналах, альманахах, колективних збірниках.

Марина ЗАБУРАННА

Про щастя

Я хочу прасувати ці маленькі сорочки,
Які пахнуть сином і вечором у селі:
Спокійним, змореним, в очікуванні ночі.
Хочу ще один день побути на цій землі.
 
Творець вирішив, щоб я народилась людиною.
І поруч зі мною прекрасні: добрі чи злі.
І кожен — з довершених ліній
справжнісіньке диво!
Хочу ще один день побути на цій землі

Струшують дощ, лякаючи бджіл, гречки.
Істинна цінність життя — у самому житті.
Цвіркуни в очереті лаштують собі колиски…
Хочу ще один день побути на цій землі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net