Переглядів: 361

Журнал «Time» і зимовий час

У грудні 2022-го американський журнал «Time» виніс на обкладинку портрет Президента України Володимира Зеленського як людини року, що втілює дух нації. У номері ж від

30 листопада цього року від торішніх дифірамбів мало що залишилося. Журналіст Саймон Шустер наважився на критику. Як глави нашої держави, так і нашої країни. Критика обережна. Війна триває. Думка американця — не останнє слово в оцінках того, що відбувається на нашій землі та в усьому світі. І все ж…

У полоні власної пропаганди

Менше року тому в західній пресі можна було писати про впевненість у перемозі над росією як про незаперечний факт. Про українське полі-тичне керівництво писали як про мудреців без жодної іронії, а наших генералів вважали професіоналами найвищого ґатунку. Зараз, наводячи слова Зеленського про те, що «ніхто так не вірить у нашу перемогу, як я», американець бачить щось месіанське, не підкріплене реальним становищем. І вважає, що Президент України обманює себе.

Частина фактів, на які спирається автор статті, справді вагома. Повільні темпи так званого весняного контрнаступу видно неозброєним оком. Але інша частина міркувань — лише здогадки. І здогадки спекулятивні. Зокрема, те, що якби Україна негайно отримала всю зброю, яку просить, вона не змогла б нею належно розпорядитися. Мовляв, у нас нема підготовлених військових кадрів, а людські ресурси — обмежені.

Саймон Шустер — компетентний журналіст. Він постійно живе у Нью-Йорку, але працює у Києві. Без проблем спілкується з чиновниками Банкової та українськими військовими всіх звань. У США його журнал читають у Білому Домі та в Конгресі, а на публікації у «Таймі» посилаються комісії законодавців. Можливо, не прямо, але опосередковано, стаття американця наводить на думку, що самообман Зеленського шкодить країні, а його месіанська віра у перемогу союзників та друзів України не переконує. Під час вересневого візиту на сесію Генеральної Асам-блеї йому ненав’язливо, але твердо дали це зрозуміти. Американці, однак, упевнені, що Володимир Олександрович не зрозумів, а просто розлютився. З переконанням, що високоточної далекобійної зброї дають мало й із запізненням.

Тут слід зазначити, що керівники нашої країни опинилися в полоні власної пропаганди. У вигляді завищених очікувань та запаморочення від успіхів, до яких нам — як до Місяця пішки. Слухняні, але тверезі в оцінках чиновники (зразка голови Офісу президента Андрія Єрмака) намагалися донести до шефа неприємну правду. Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний час від часу виливав на оптимістів відра холодних фактів.

Але самовираження закінчувалося у Ставці, де глава держави давав керівні вказівки, а «єдині» українські ЗМІ розносили єдину думку президента по всій країні. До речі, очільник ОП (не хочеться, а доведеться робити йому рекламу) статтю Саймона Шустера у «Тайм» вивісив на своєму сайті та рекомендував усім прочитати. Але потім прибрав із сайта разом з рекомендацією.

Якби не застиглий з початку року контрнаступ, якби не щонічні російські обстріли ракетами та керованими авіабомбами наших міст, можна було б дати Зеленському віддихатися і відповісти на статтю. У «Тайм» і всім своїм опонентам. Але війна з росією триває. У глави нашої держави на це нема часу. Зовсім нема.

Світова істерика і світова війна

«Що ти зі своєю Україною? — запитує приятель, який тридцять років живе в Німеччині. — Ви на околиці подій. Четверта світова війна розпочалася. Такої не було раніше».

Хоча до Берліна ракети не долітають, а на Мюнхен не падають бомби, я приятеля розумію. Якщо на загрозу, точніше — на кілька реальних загроз, не відповісти, то розгориться пожежа така, що не вистачить вогнегасників. А хто відповість? Сполучені Штати Америки, єдина країна, яка 70 років виконувала функції світового жандарма, не хоче витрачати гроші своїх платників податків, щоб на всіх континентах палили зірково-смугасті прапори, в Китаї боролися з американським імперіалізмом, а в Сирії та Іраку ракетами обстрілювали американські бази.

Після нападу ХАМАСу на Ізраїль і початку операції у відповідь у Газі президент США Байден направив у Середземне море авіаносці «Джеральд Форд» і «Дуайт Ейзенхауер» з морськими піхотинцями на борту. А для патрулювання судноплавних шляхів — есмінці до району Червоного моря. Чи це стримає Іран та його союзників від прямого зіткнення з єврейською державою — не відомо. Але світом прокотилася істерика, хвиля антиамериканізму, поєднана з антисемітизмом. Туди залучені народи країн, де євреїв ніколи не бачили, а про американців знають лише за фільмами Голлівуду.

Джерелом істерики вважаються мусульмани, нібито «брати по вірі» терористів із Гази. Але багато що свідчить про те, що «братами» керують з московського кремля, а дивіденди від мракобісся, яке заливає світ, отримують у Пекіні і в Тегерані. Якщо в ХХ столітті для початку бійні знадобилося вбивство австрійського ерцгерцога або провокація Гітлера на польському кордоні, то тепер достатньо іскри, щоб розлючені фанатики захопили аеропорт у пошуках іновірців або спалили культурний центр. Публічного рішення розв’язати війну, як це зробив путін щодо України на засіданні російської держдуми, може не бути. Але не буде і засобів гасити пожежу легально. Через рішення ООН, наприклад, або Ради Безпеки.

Утім, стан міжнародних організацій такий, що Радбез ООН не може гасити пожежі ніде, а генеральний секретар цієї організації португалець Антоніу Гутерреш публічно звинуватив Ізраїль в окупації Палестини. Тому не варто дивуватися, що в ухваленій недавно резолюції Генеральної Асамблеї про звірства ХАМАСу нема ні слова. Під час розвалу Югославії в ООН миротворцям ще були здатні допомогти. Зараз — ні. Вето в Радбезі від росії та Китаю зроблять свою справу навіть під час світової війни.

Як нещодавно сказав на «Радіо Свобода» журналіст Ігор Яковенко, з усіх державних та міжнародних організацій лише одна може запобігти світовій війні. Вона найбільше зацікавлена у мирі. Це — ЗСУ. Збройні сили нашої країни.

Слава Україні!

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net