Свято одеських лютеран
28 – 29 жовтня у приміщенні Одеського кафедрального собору Німецької євангелічно-лютеранської церкви України (вул. Новосельського, 68) відбулися урочисті заходи, присвячені 220-річчю заснування громади Святого Павла у нашому місті.
У рамках святкувань пройшла всеукраїнська науково-практична конференція «Церква і віра як життєва позиція вільної людини», на якій було розглянуто широке коло питань, пов’язаних з особливостями історичного розвитку лютеранства й одеської німецької громади зокрема, обговорено культурні та релігійні аспекти протестантизму, проаналізовано філософські й теологічні питання, що стосуються глибинних смислів існування сучасної людини, а також теми германістики та мовознавства.
Відбулися також «круглий стіл» «Лютеранство як спосіб життя», презентація нового перекладу українською мовою Нового Заповіту та псалмів, святкове богослужіння та екуменічна молитва за справедливий мир. А ще парафіяни та всі охочі могли відвідати концерт оркестру Муніципального театру ім. О. Саліка та два прекрасних органних концерти – «Історія німецької музики. Романтична Німеччина» та «Історія німецької музики. Німеччина крізь віки».
Собор Святого Павла є пам’яткою історії та архітектури національного значення. Його побудували та відкрили у 1827 році. Наприкінці ХІХ століття будівлю реконструювали. Цей процес тривав із 1895-го по 1897-й. Фактично зводилася нова церква. Класичний стиль змінився на готичний та романський, а місткість споруди значно збільшилися.
Найскладнішим періодом для кірхи стали радянські часи. У 1921-у більшовики вилучили з храму низку спеціальних метричних книг, а в 1922-у вивезли всі церковні цінності.
Після Другої світової війни кірху, а точніше, її будівлю, передали Одеському інституту зв’язку. У храмі почали проводити спортивні заняття, а поруч прибудували пральню. У 1960-х йшлося навіть про знесення споруди, але студенти та творча інтелігенція не допустили цього, ставши на її захист.
У 1976 році кірха дуже постраждала під час пожежі. Були знищені залишки внутрішнього оздоблення, стіни покраяли величезні тріщини, провалився дах. Понад три десятиліття храм стояв у середмісті Одеси руїною.
Відродження громади Святого Павла почалося у 1990 році. Люди збирали кошти для проведення реконструкції, надходили пожертви із закордоння. Спільними зусиллями вдалося акумулювати понад 6,5 мільйона євро. Завдяки цьому кірха була не лише якісно відремонтована, а й доповнена дзвіницею з чотирма дзвонами.
Зовні будівля практично не змінилася, а ось усередині стало все інакше: якщо раніше кірха була оздоблена дубом (вівтар, сходи на хори тощо) і була досить темною, то нині прихожан зустрічає світле, просторе приміщення з елементами сучасного стінного розпису.
Перед кожною людиною, котра переступає поріг храму, гостинно відчиняються скляні двері, на яких українською, російською, англійською, німецькою, ідишем, грецькою та арабською мовами написані чудові слова: «Мир вам». Розписував стіни усередині кірхи відомий німецький художник Тубеос Каммерер. Урочисте відкриття й освячення оновленої євангелічно-лютеранської церкви Святого Павла відбулося 17 квітня 2010 року.
Для лютеранської релігійної громади Одеси попередні 220 років були складними – війни, депортації, руйнування, хвилі еміграції, відновлення, кризи лідерства, гуртування. Але громада вистояла. Нині її члени дбають не тільки про збереження власної історичної та духовної спадщини, а й активно допомагають українським бійцям, котрі захищають наш спільний демократичний вибір, підтримують вимушених переселенців та потребуючих.
Юлія ЯСІНА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206