Переглядів: 340

Нові грані рідного слова

День української писемності та мови цьогоріч уперше відзначили 27 жовтня, але як і завше — в день пам’яті преподобного Нестора Літописця. До цієї дати на Одещині відбулася сила-силенна цікавих, розмаїтих за формами заходів — уроків, лекцій, флеш-мобів, конференцій, фестивалів.

Але переважна більшість учасників всіх цих заходів (і, звичайно, не лише вони) були об’єднані під час написання Диктанту єдності. Авторкою тексту стала українська поетка і перекладачка Катерина Калитко. Начитував диктант актор Олексій Гнатковський, який зіграв Івана Довбуша у фільмі «Довбуш».

Писали радіодиктант «Дороги України. Переплутані нитки любові» в закладах культури, школах та вишах, у кабінетах і хатах, у військових частинах і навіть перебуваючи з побратимами на виконанні бойових завдань, як-от Євген Нищук — голова Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Диктант звучав на хвилях «Українського радіо» та «Радіо Культура», наживо транслювався в ефірі телеканалу «Суспільне Культура», ютуб-каналі «Українське радіо» і на фейсбук-сторінках «Суспільного». Спеціальні студії були облаштовані у різних країнах світу — таким чином до написання долучились і вимушені переселенці та українці, які живуть за кордоном.

Писали диктант й у стінах Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського. Дві повнісінькі зали студентів, військових, переселенців — усіх тих, хто хотів відчути єдність, спільність, тих, хто любить й цінує мову.

Відбулося включення і з Одеси — з укриття нашої національної наукової бібліотеки, де писали диктант партнери ОНББ — колектив «Суспільне UA. Одеса», актори академічного музично-драматичного театру ім. В.Василька, самі бібліотекарі та читачі.

А ще о 10.30 у залитому осіннім сонцем затишному дворику книгозбірні, для «розігріву» перед диктантом, актори-«васильківці» представили мій улюблений музично-поетичний перформанс «Я помщуся світу любов’ю» (режисерка — Валерія Федотова, помічниця режисера — Мирослава Ткач, музичне оформлення — Олексій та Ольга Леоненки) за віршами поетів Розстріляного Відродження та поетів-шістдесятників. Вперше його показали на сцені театру 11 червня цього року за участі Ігоря Геращенка, Римми Зюбіної, Діани Малої, Єгора Карельського, Ірини Бессараб, Павла Примака, Сергія Корнейка, Анастасії Матусевич, Ірини Шеляг, Юрія Оноприйка, Володимира Романка, Богдани Шуманської.

Звертаю увагу всіх, хто хоче більше знати, чути, відчувати красу українського слова: приходьте 30 листопада о 18.00 до театру — там ви зможете побачити цей вражаючий перфоманс про поетів і про нас з вами, про моменти зламу й проростання душі і мистецтва, про те, як великі особистості змінили історію та вплинули на Україну сьогоднішню.

Приходьте, відкривайте для себе нові й нові грані нашої мови та культури!

Ярослава РІЗНИКОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net