Музичний символ нашої звитяги
У часах чисельних велелюдних мітингів, маніфестацій, зібрань на зламі епох, коли ми виборювали державну свою Незалежність, ця музика — поряд із відновленими стрілецькими, повстанськими піснями — нагадувала українцям, що вони є нацією з героїчним родоводом, закликала стояти до переможного кінця.
Запорозький марш… Дивовижна музика, яку слухати — не переслухати, з якою разом відчувати, як душа повниться гордістю за рідну країну, за свій народ та як визріває в ній сила і мужність. Уже й не знайти, не дослідити, з якої немислимої давнини прийшла вона до нас. Та й чи співався в часах нашого козацтва такий марш, хоч багацько лунало тоді бойових пісень.
Але достеменно відомо, одначе, що зберіг цю музику, доніс її до нашого часу, а може, й сам причетний до авторства — і таки напевне душею доторкнувся до неї, Євген Адамцевич, вдатний кобзар зі славного міста Ромни, що на Полтавщині. Взяв за основу, кажуть, мелодії давніх пісень — про Байду, Супруна, Морозенка… Певне ж, доклав щось і свого… Назагал же Євген Адамцевич мав у своєму репертуарі не лише народні, історичні пісні. Багато співав поезій Тараса Шевченка. Знав пісні на слова Миколи Вороного, Дмитра Загула, Олександра Олеся, Василя Чумака… Будь-що міг за-грати. Та лишень зачинала його бандура отой козацький марш, люди захоплено вслухалися, розпрямлялися; героїчна, піднесена музика наче оживляла славну минувшину українського народу.
Тож і не дивно: уперше почувши той марш, Віктор Гуцал, тоді бандурист хору імені Григорія Верьовки, поклав собі за мету обновити цю музику, додати їй сучасного забарвлення. Творчо об’єднав марш з мелодією відомої пісні про Дорошенка та Сагайдачного. І «Запорозький марш» зазвучав цілковито по-новому, хоч музика залишалась, фактично, та сама. Але тепер вона зазвучала з багатьох сцен, глядачі змушували артистів повторювати марш знову й знову. Люди відчували у ньому поклик до дії. Хоч пережив цей марш і заборони, й гоніння. Але переможно увійшов у нову українську дійсність; мабуть-таки, є і його заслуга, що понад три десятиліття тому український народ виборов свою незалежну державу.
Сьогодні, коли українці з небаченою мужністю відстоюють державну Незалежність своєї країни, ця музика має лунати якомога частіше, на честь наших захисників на фронті — там щоднини звучить інша «музика», а найчастіше — тут, у тилу (хоча де він, той тил?). І не лише на ТБ та по радіо, а й на електронних засобах, в живих концертах.
Це, без сумніву, давній марш. Коли народився, з якої музики вилонився? Понад пів століття тому відійшов у вічність незабутий бандурист Євген Адамцевич, вірогідний автор «Запорозького маршу». Адже нема творчости без авторства, як і будь-якої музики; навіть коли ми кажемо: народ створив, то все одно був хтось перший, кому зійшла на думку та чи та мелодія.
На жаль, джерела походження «Запорозького маршу» — в глибинах історії. Через те й вповідають про нього легенди. Та нема жодних сумнівів у тому, що цей марш прийшов до нас від славних запорожців. А чи так він звучав у ту давню пору — хтозна.
Роман КРАКАЛІЯ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206