Переглядів: 332

Безбар’єрність — запорука подолання сухот у дітей

Під час «круглого столу» «Безбар’єрність — необхідний крок на шляху до подолання туберкульозу у дітей» в Одесі презентували багатопрофільну ресурсну кімнату і навчально-психологічний простір, що вже діє на базі КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб».

На початку заходу Олена Семенова, менеджерка проєктів БО TBpeopleUkraine, розповіла про дослідження «Медико-соціа-льні потреби дітей, яких торкнулася проблема туберкульозу», проведене цією організацією спільно з партнерами в 2022 році. Вона зазначила, що «серед основних проблем, які виникають під час проходження лікування та про які говорили самі діти, варто виокремити: складнощі з навчанням та сприйняттям шкільного матері-алу через можливі пропуски уроків, доступом до дистанційної освіти, спілкуванням з однолітками, погіршення психоемоційного стану, самостигматизація. Водночас експерти у галузі громадського здоров’я, які працюють із дітьми, хворими на туберкульоз, наголошували на важливості комплексного підходу та необхідності впровадження мультидисциплі-нарних команд у складі лікарів, педагогів, соціальних працівників, психологів для ефективного лікування».

Саме висновки і рекомендації цього дослідження стали вагомим підґрунтям для створення багатопрофільних ресурсних кімнат і психологічних просторів для дітей і підлітків, які лікуються від туберкульозу, та їхніх батьків.

Координаторка програм PATH Оксана Сметаніна представила детальний алгоритм роботи ресурсної кімнати і наголосила на важливості міжсекторальної взаємодії задля забезпечення безбар’єрності під час лікування: «В основі діяльності багатопрофільної кімнати — концепція дитиноорієнтованого підходу при наданні медичних і соціальних послуг малим пацієнтам, які лікуються від туберкульозу, а також усунення проблем, що виникають на шляху до одужання, а це є вкрай важливим для формування прихильності до лікування, протидії стигмі та дискримінації, а також подолання соціально-психологічних наслідків».

Зазначимо, що багатопрофі-льна ресурсна кімната вже працює в Одесі близько місяця і за цей час її послугами скористалися понад 30 дітей та їхніх рідних. У спеціально облаштованому просторі малі пацієнти можуть навчатися, розвиватися, соціалізуватися й отримувати необхідну психологічну допомогу, що сприяє їх комфортному перебуванню у медичному закладі, а також формує критично важливу прихильність до лікування.

На думку спеціалістів, робота ресурсних кімнат, навчально-психологічних просторів та використання мультидисциплінарного підходу допоможуть усунути низку бар’єрів на шляху до одужання дітей і забезпечать дитиноорієнтований підхід при наданні медико-соці-альних протитуберкульозних послуг.

За даними Центру громадського здоров’я, у 2022 році захворюваність на сухоти серед дітей віком до 14 років залишилася в Україні на рівні 2021-го: 7,4 на 100000 дитячого населення (450 захворювань). Показник захворюваності серед підлітків зменшився на 17,6%: із 12,5 до 10,3 на 100000 осіб віком 15—17 років включно (127 захворювань).

Створення ресурсної кімнати БО TBpeopleUkraine стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) шляхом фінансування проєкту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконується міжнародною організацією PATH.

Наталія КРАВЧУК,
координаторка комунікаційного відділу БО TBPeopleUkraine.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net