№ 33 (22458) четвер 10 серпня 2023 року

Переглядів: 309

Ніхто не хотів нікому поступатися

Відмова кремля продовжити «зернову угоду» призвела до того, що Україна здобула низку перемог на дипломатичному фронті. Терези уваги нейтральних країн нахилилися в наш бік. Нейтрали поки що не наші союзники, але вони все далі відходять від політики байдужості щодо російської агресії. І, судячи з усього, цей процес набуває розвитку.

Крига скресла

Те, що крига скресла, доводять результати саміту у Джидді. Керівництву Саудівсь-кої Аравії минулих вихідних, 4—5 серпня, вдалося начебто неможливе. Для обговорення «українського питання» посадити за один стіл представників Китайської Народної Республіки, США та держав, які тради-ційно налаштовані проти «американського імперіалізму».

Переглядів: 391

Шевченко — шлях до перемоги

Після низки скандалів і через більш як чотири місці від дня народження Тараса Шевченка — дати, коли узаконено називали достойників національної премії його імені, на Київських пагорбах, нарешті, спромоглися розв’язати ситуацію.

Дату оприлюднення лауреатів найвищої в Україні відзнаки у галузі культури, літератури та журналістики вибрали гідну — День Державності (28 липня), але хочеться вірити, що надалі премія вручатиметься таки у Шевченкові дні, на честь якого вона й поіменована.

Переглядів: 331

Морські дрони ЗСУ запроваджують справжні санкції проти росії

4 серпня Україна оголосила про воєнну загрозу для судноплавства в акваторії ро-сійських портів Анапа, Новоросійськ, Геленджик, Туапсе, Сочі та Тамань на Чорному морі. Відповідне повідомлення «Держгідрографії» Державної служби морського та річкового транспорту було зроблено у суворій відповідності до міжнародного морського права, зокрема Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі SOLAS-74.

5 серпня морський дрон уразив російський танкер-продуктовоз класу «річка—море» поблизу Керченської протоки. Танкер SIG був задіяний у постачаннях дизельного та реактивного палива в Сирію для дислокованих там російських військ, а також перевозив пальне до окупованого Криму для потреб окупаційного контингенту.

Переглядів: 340

Поет із чорноморської Твердині

Добре запам’яталося, як украй здивувала відсутність у першому шкільному довіднику з народознавства етнокультурного, світоглядноцентричного поняття море. Чому натоді — у середині останнього десятиріччя минулого століття — троє авторів посібника припустилися скандального огріху? Невже вони не могли знайти переконливу підказку у фольклорних і пісенних джерелах? І як можна забути про море як образ історії, національно-світоглядну складову в універсумі творчості Тараса Шевченка?!

За таких обставин осінила ідея створення першої, пілотної антології української морської поезії — від родоначальника поетичної мариністики в новій літературній епосі Шевченка і до фінішу календарного міленіуму. Моя філологічна освіта, професійна озброєність літератора підказала логістику розвитку традиції знаковими постатями ХІХ століття Пантелеймона Куліша, Івана Франка, Павла Грабовського, Степана Руданського, Лесі Українки, Христі Алчевської. Далі треба було дослідити вітчизняне і діаспорне писемне «мореплавство» буремного ХХ віку.

Переглядів: 329

Без статусу «смт»

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про десовєтизацію, який передбачає зникнення поняття «селище міського типу», повідомляє офіційний сайт парламенту.

Згідно із законопроєктом, тепер усі населені пункти з компактною забудовою та чисельністю населення понад 10 тисяч мешканців матимуть статус міста. Міста, які не відповідатимуть цьому визначенню, не планують понижувати у статусі.

Переглядів: 283

Vivat, оксамитовий сезон!

Теракт росіян на Каховській ГЕС зірвав початок пляжного сезону в Одесі. Проте станом на сьогодні констатуємо, що якість води у Чорному морі стабілізувалася та відповідає всім санітарним нормам, написав у вівторок у своєму Телеграм-каналі голова обласної військової адміністрації Олег Кіпер, повідомляючи, що підписав розпорядження щодо підготовки доступу людей на пляжі.

Утім, наголосив він, безпека — понад усе, тому пляжі мають бути обладнані захисними сітками, що унеможливлюють потрапляння мін, спостережно-рятувальними постами, буями, засобами гучного мовлення, наявними поблизу укриттями.

Переглядів: 325

Смертоносні «сюрпризи»

Зупинки, узбіччя, житлові будинки чи й навіть дитячі іграшки — окупанти не гребують нічим, залишаючи після себе вибухонебезпечні предмети у найрізноманітніших місцях. Жертвами таких мінувань стають цивільні. Нерідко смертоносні предмети потрапляють і до рук найменшеньких.

Як окупанти ховають вибухонебезпечні «сюрпризи» та скільки українців постраждали внаслідок ворожих мінувань — з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Переглядів: 342

Що за громада без ліцею?

До 1 вересня 2027 року має завершитися створення мережі профільних ліцеїв на базі нинішніх закладів старшої школи. Сам процес трансформації старшої школи в профільні ліцеї складається з кількох етапів. Наразі ми лише починаємо цей шлях — триває підготовка планів формування мережі навчальних закладів, яка має завершитися до вересня 2024-го. Для обговорення прогнозів і ризиків, а також уже наявних практик у цій сфері експерти U-LEAD організували інформаційну сесію «Освітня діяльність громад у літній період», до якої долучилися і фахівці Одещини.

— Я вважаю, що з офіційним затвердженням мережі ліцеїв поспішати не варто, краще дочекатися 1 вересня 2024 року. Є висока ймовірність змін у законодавстві, що регулює питання профільної освіти. Але формування мережі ліцеїв на рівні громади варто розпочати вже цього літа, якщо ви досі цього не зробили, — зазначив Сергій Дятленко, експерт U-LEAD з освіти.

Переглядів: 333

Що долею відміряне...

8 серпня сповнилося 85 років багатолітньому директорові видавництва «Чорномор’я» Олександрові Івановичу Шекері

Спочатку ми хотіли обмежитися традиційним вітанням-побажанням. Але ювіляр — настільки неординарна особистість і настільки багато зробив на поліграфічно-газетярській ниві, що звичних зичень було б замало. А відтак, ламаючи усталену практику, вирішили передрукувати розповідь про Олександра Івановича, написану головним редактором газети «Прес-кур’єр», заслуженим журналістом України Йосипом Бурчо, яка, на нашу думку, якнайповніше розкриває людські та професійні якості цієї, без перебільшення, легенди одеської поліграфії.

Він віддав газетному виробництву все своє життя, десятки років очолював найбільше на Півдні України видавництво «Чорноморська комуна» (сьогодні — «Чорномор’я»), яке друкувало мільйонні тиражі центральних, республіканських та місцевих видань. Часи змінилися. Одні газети зникали, натомість з’являлися нові. Сьогодні не порівняти газетний ринок із 1980-ми. Але багато нині популярних видань в Одесі починали свою біографію саме при Шекері.

Переглядів: 402

Славний шлях побратима

9 серпня нашому побратимові, відомому в Одесі й Україні громадському та політичному діячеві, полковнику у відставці В.З. Мастеренку сповнилося 85 років

Віктор Захарович належить до того покоління, раннє дитинство якого пройшло в роки німецько-совєцької війни, а сьогодні, на схилі віку, він, як і всі ми, є свідком нічим не спровокованої агресії клятих рашистів проти України. Оскільки ми знайомі з ним уже понад 30 років, а нещодавно почали читати фрагменти його автобіографічної повісті (наразі обсягом близько 400 сторінок), то можемо з документальною точністю відтворити тут основні етапи славного життєвого шляху ювіляра.

Віктор Захарович народився у Житомирі в сім’ї Захара Федоровича Мастеренка і Яніни Телесфорівни Скоковської. До 1930 року родина була досить заможною, але після розкуркулення почалися поневіряння, злидні, виселення, переслідування, ув’язнення і страти. Діда Телесфора Скоковського було двічі заґратовано за його відмову вступити до колгоспу. Під час другого ув’язнення в 1933-у він загинув. Така ж доля спіткала і двох його братів.

Переглядів: 450

Форма в обіймах сфумато

До другої річниці від дня смерті Олексадра Ройтбурда (1959—2021) на могилі митця встановлено надгробний пам’ятник за моделлю скульптора і живописця Валерія Басанця та за безпосередньої участі скульптора Миколи Худолія.

Ця подія викликала у мене бажання розлогіше розповісти про творчість і художні принципи Валерія Лукича Басанця.

Переглядів: 329

Знав усе і про всіх в Одесі

На 87-у році життя відійшов у вічність Почесний громадянин Одеси, відомий журналіст, культуролог і літературознавець Євген ГОЛУБОВСЬКИЙ.

«Для нашого міста це справді важка втрата. Про таких кажуть: він любив Одесу в собі, а не себе в Одесі. Майже до останніх днів Євген Мойсейович був соціально активним та займався улюбленою справою — писав. Здавалося, він знав усе і про всіх в Одесі та вміло поєднував історію із сучасністю.

Переглядів: 459

Дмитро КРЕМІНЬ

(1953 — 2019)

Атлантида під вербою

Українське
Над нами восходить
Сонце наших тривог і надій.
Українська
Мадонна народить
Нам Месію в журбі молодій.
І схилюся, дитя, над тобою…
Все віддам тобі — небо й ріку,
І сумний материк під вербою.
І коня — козаку!

Переглядів: 317

Чому скресає Антарктида?

Нинішнього літа науковці зафіксували найменшу кількість льоду в Антарктиді за останні 45 років, пише CNN.

Щороку кількість морського льоду на білому континенті зменшується до найнижчого рівня впродовж літа, а потім за зиму він знову накопичується. Але в цьому році, за спостереженнями вчених, ситуація змінилася і стала критичною: кількість льоду не повернулася до очікуваного рівня. Це найменший показник для цієї пори за останні 45 років. За інформацією Національного центру даних про сніг і лід (NSIDC), площа криги в Антарктиді приблизно на 1,6 мільйона квадратних кілометрів менша за попередній зимовий рекорд, встановлений у 2022-у.

Переглядів: 1043

Хто у «Добробат»?

Уже понад півтора року триває велика й жорстока війна. Ворог регулярно обстрілює не лише прикордонні області — від ракетних атак потерпає вся Україна. Сумщині особливо не пощастило: тут із перших днів повномасштабної агресії точилися криваві бої, тут чи не найбільше в Україні зруйнованих будинків.

За даними Сумської ОВА, станом на 1 липня внаслідок збройної агресії російської федерації на території області пошкоджень зазнали 5328 будівель та споруд. До реєстру вже внесені відомості щодо руйнувань 4817 об’єктів, з яких 4348 житлових (3243 будинки та 1105 квартир). Через безперервні обстріли військами рф прикордонних громад кількість знищених і покалічених осель невпинно зростає. Люди змушені жити у підвалах, гаражах, клунях. Але ж зима уже не за горами…

Переглядів: 321

Зима легкою не буде

ДТЕК «Одеські електромережі» готує свою інфраструктуру до майбутньої зими, яка, за прогнозами експертів, буде складною.

Наші енергетики уже здійснили понад 500 капітальних ремонтів на важливих об’єктах області. Це підвищить надійність електропостачання під час пікових навантажень. Про готовність мереж та енергетичного обладнання регіону до осінньо-зимового періоду йшлося під час виїзної наради міністра енергетики Германа Галущенка за участі голови Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера та керівників енергокомпаній нашого краю.

Переглядів: 334

Безбар’єрність — запорука подолання сухот у дітей

Під час «круглого столу» «Безбар’єрність — необхідний крок на шляху до подолання туберкульозу у дітей» в Одесі презентували багатопрофільну ресурсну кімнату і навчально-психологічний простір, що вже діє на базі КНП «Одеський обласний центр соціально значущих хвороб».

На початку заходу Олена Семенова, менеджерка проєктів БО TBpeopleUkraine, розповіла про дослідження «Медико-соціа-льні потреби дітей, яких торкнулася проблема туберкульозу», проведене цією організацією спільно з партнерами в 2022 році. Вона зазначила, що «серед основних проблем, які виникають під час проходження лікування та про які говорили самі діти, варто виокремити: складнощі з навчанням та сприйняттям шкільного матері-алу через можливі пропуски уроків, доступом до дистанційної освіти, спілкуванням з однолітками, погіршення психоемоційного стану, самостигматизація. Водночас експерти у галузі громадського здоров’я, які працюють із дітьми, хворими на туберкульоз, наголошували на важливості комплексного підходу та необхідності впровадження мультидисциплі-нарних команд у складі лікарів, педагогів, соціальних працівників, психологів для ефективного лікування».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net