Переглядів: 630

Одеса — Ліверпуль: бібліотечна сув’язь

Минулого четверга, 26 квітня, дружина Президента України Олена Зеленська і король Великої Британії Чарльз ІІІ та королева-консорт Каміла взяли участь у церемонії проголошення побратимства між Центральною бібліотекою Ліверпуля та Одеською науковою бібліотекою імені Михайла Грушевського.

Олена Зеленська долучилася до церемонії за допомогою відеозв’язку з Києва разом із міністром культури та інформаційної політики Олександром Ткаченком.

Король Чарльз ІІІ зазначив, що побратимство бібліотек України і Великої Британії засвідчує підтримку України в складні часи війни, підтримку людей у нашій країні, які творять культуру, та висловив сподівання на подальший розвиток дружніх взаємовідносин і встановлення нових контактів.

Олена Зеленська подякувала їх величностям і Великій Британії за підтримку України, зокрема у сфері культури: «Я хочу сказати, як багато цей вияв солідарності значить для нас, для України. Від початку війни ми втратили понад 300 бібліотек. Бібліотеки в Україні, як і люди, в небезпеці щодня. Але водночас вони стали й чимось більшим: в особливо складні зимові дні, коли внаслідок обстрілів не було світла й тепла, саме бібліотеки ставали справжніми гуманітарними й волонтерськими хабами, місцями, де можна було бути разом і відчувати тепло в широкому сенсі цього слова. Ми захищаємо нашу культуру, а вона підтримує нас».

«Україна нині бореться саме за те, щоб ніде у світі бібліотеки не руйнувалися, книжки не горіли, люди не гинули. Щоб війни залишилися тільки в історичних працях, а кожна людина у світі могла спокійно читати й розвиватися, без загрози нападу й необхідності боротися за виживання», — наголосила перша леді.

Одесити вдячні асистентці проєкту Eurovision 2023 у Culture Liverpool Вероніці Ясинській — ініціаторці налагодження такої співпраці, а також виконавчій директорці благодійного фонду «Бібліотечна країна» Люсьєні Шум за можливість реалізації цього проєкту.

Нагадаю, що Одеська наукова бібліотека імені Михайла Грушевського — одна з найбільших і найстаріших книгозбірень нашого міста та півдня України загалом. Точкою відліку її історії є 1875 рік, коли при Одеському товаристві взаємної допомоги прикажчиків-євреїв була створена бібліотека. Фонд книгозбірні налічує понад півтора мільйона примірників, із них 50 тисяч — видання іноземними мовами, 30 тисяч — рідкісні й цінні видання VIII — XIX ст.

Щодо Центральної бібліотеки Ліверпуля, то вона — прекрасна! Розташована в кількох суміжних історичних будівлях на вулиці Вільяма Брауна. Її першим осідком була будівля бібліотеки та музею Вільяма Брауна, що постала в 1860-у. Потім бібліотеку розширили праворуч, додавши в 1879-у читальний зал Піктона, а в 1906-у — бібліотеку Горнбі в задній частині. Усі три будівлі є пам’ятками архітектури. Із 2010-го по 2013-й комплекс Центральної бібліотеки Ліверпуля було перебудовано й осучаснено, історичні будівлі відремонтовано, щоб забезпечити новітні зручності. На фото можна побачити цю оновлену красу. У 2018 році ліверпульська книгозбірня отримала нагороду «Бібліотека року» за версією The Bookseller.

Віримо, що співпраця двох шанованих установ сприятиме розвитку бібліотечної справи та приверне увагу до важливості підтримки книгочитання.

Ярослава РІЗНИКОВА,
заступниця директора департаменту культури, національностей, релігій
та охорони об’єктів національної спадщини Одеської ОДА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua