№ 19 (22444) четвер 4 травня 2023 року

Переглядів: 860

Сакральний тиждень травня

Травневий календар почався з того, що Президент України передав на схвалення до Верховної Ради два законопроєкти. Про продовження воєнного стану і загальної мобілізації на дев’яносто днів, починаючи з двадцятого числа цього місяця. Без сумніву, український парламент затвердить пропозиції глави держави. Тобто чи наступати, чи не наступати, а війна триватиме все літо. І це офіційна відповідь тим, хто чекає від Збройних сил України дива.

На війні чудес не буває

На війні, як правило, не буває чудес. А те, що вважають чудесами — результат багатоденної, багатомісячної підготовки. Не тільки військової, а й психологі-чної, спрямованої на деморалізацію ворога і втрату ним орієнтирів. Така робота в Україні ведеться постійно і, судячи з реакції агресора, дає потрібні результати. Серед російських воєначальників і політиків посіяний страх перед швидким контрнаступом наших військ. І це провокує безглузді дії і паніку ворога навіть тоді, коли для паніки нема підстав.

Переглядів: 705

Одеса — Ліверпуль: бібліотечна сув’язь

Минулого четверга, 26 квітня, дружина Президента України Олена Зеленська і король Великої Британії Чарльз ІІІ та королева-консорт Каміла взяли участь у церемонії проголошення побратимства між Центральною бібліотекою Ліверпуля та Одеською науковою бібліотекою імені Михайла Грушевського.

Олена Зеленська долучилася до церемонії за допомогою відеозв’язку з Києва разом із міністром культури та інформаційної політики Олександром Ткаченком.

Переглядів: 710

Кожен на своєму місці...

Уже й травень буяє травами, зрошеними-зрощеними щедрими дощами нинішньої весни. Десятої весни, обпаленої війною…

Втомилися? Так. Зневірилися? Ні! Бо якщо зневіримося, то й воювати тим, хто на передовій, марно. За кого — за зневірених?..

Переглядів: 727

«Прес-кур’єру» – 30!

Для «Чорноморських новин» нинішній ювіляр — більше, ніж просто побратим по газетному цеху. Можна навіть сказати, що саме із лона «Чорноморки» і постав на світ «Прес-кур’єр».

Тоді, навесні 1993-го, у кабінеті 608, що на шостому поверсі «Чорномор’я», щовечора, після робочого дня, точилися запальні дискусії: обговорювалася концепція майбутнього щотижневика, формувалася редакційна політика, накреслювалися плани на ближчу і дальшу перспективу. У тому 608-у кабінеті, де працювали журналісти «ЧН» Йосип Бурчо та Іван Мельник (нинішні редактори, відповідно, «Прес-кур’єра» та «Чорноморських новин»), власне, й гуртувалася перша «прес-кур’єрівська» команда. І ядро її, знову ж таки, складали «чорноморці».

Переглядів: 744

Володимир ЄРМОЛЕНКО: «Маємо будувати суспільство-фортецю»

Чи можна було передбачити велику війну росії проти України, аналізуючи поступ російського суспільства та еволюцію його ідеологій? Філософ, викладач Києво-Могилянської академії, президент Українського ПЕН Володимир Єрмоленко називає путінізм «старечим недофашизмом» і пояснює, де шукати корені проблем російського суспільства, які сьогодні стали трагедією для України та загрозою для всього світу.

«Сила вибору» — проєкт громадянської мережі «Опора», який має на меті акцентувати важливість відповідального та усвідомленого вибору для сталого розвитку України й українського суспільства.

Переглядів: 724

Замість Олександрівського — Українських Героїв

В Одесі завершилося інтернет-голосування про перейменування низки вулиць, площ та паркових алей, щоб звільнити міський простір від імперіалістичних, радянських і російських наративів.

Так, одесити підтримали перейменування Олександрівського проспекту на проспект Українських Героїв (за нову назву проголосували 1140 містян, проти — 536). За те, щоб Олександрівська алея в парку Шевченка стала алеєю Мистецтв, а Суворовська — Капітанів, проголосували 873 (проти 235) і 870 (проти 157) осіб відповідно. Площа перед Одеським театром музичної комедії тепер стане площею Білої Акації.

Переглядів: 744

Офіцерська освіта — бойовий досвід

Верховна рада ухвалила зміни до законодавства, які дозволяють військовим з реальним бойовим досвідом стати офіцерами навіть без необхідної для цього профільної освіти. Нижче — короткий пояснювальний текст, який допоможе читачам краще розібратися у цьому питанні.

Здобути звання офіцера тепер можна без військової освіти

Сержанти і старшини з бойовим досвідом під час воєнного стану зможуть стати офіцерами навіть без необхідної для цього військової освіти. Відповідні зміни до закону «Про військовий обов’язок і військову службу» народні депутати ухвалили ще 20 березня, наразі законопроєкт очікує на підпис президента. Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому потрібні ці зміни і якими будуть вимоги до майбутніх офіцерів.

Переглядів: 724

Єдиний реєстр безвісти зниклих

З часу повномасштабного вторгнення росії в Україну десятки тисяч людей вважалися безвісти зниклими. Переважну більшість з них було знайдено. Але ще офіційно підтверджено близько 23 тисячі осіб, які вважаються безвісти зниклими за особливих обставин — внаслідок воєнних дій.

Як повідомив 2 травня заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко, у МВС запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, а відтак родичі таких осіб можуть вже звертатися за витягом з нього. Відповідні витяги надаватимуть представники Департаменту інформатизації МВС України.

Переглядів: 762

Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ. «Бо совість, як жива стіна — моя остання барикада!»

* * *

Дорога починалася від хати,
По стежці брала на шляху розгін —
Прийшла пора намріяне шукати,
Життя пізнати із усіх сторін.

Переглядів: 719

«Ранковий художник» Геннадій Кім

Творчість живописця Геннадія Кіма (смт Саврань) давно приваблює мою увагу своєю позитивною енергетикою та «ретроспективною» технікою письма. Нещодавно вдалося не тільки безпосередньо споглядати його камерні, медитативні й не позбавлені декоративності пейзажі, а й поспілкуватися з ним особисто. 27 квітня виставка творів цього самобутнього митця відкрилася в двох невеличких залах Одеського муніципального музею особистих колекцій ім. О.В. Блещунова. Представлено 35 полотен.

«Пуантилістичні» пейзажі Геннадія Кіма споглядальні, а відтак ліричні, ніби варіації на одну тему — торжества світла, сонцепоклоніння, яке для самого автора має, швидше, християнські смисли у дусі пантеїзму. У ширшому сенсі це своєрідна метафора, поетична ідея присутності Бога.

Якщо порівнювати з музикою, то за формою представлені полотна близькі до короткого ноктюрну, а в експози-ційному ряду — до дивертисменту. В них не тільки зникає сюжетність, але й нівелюється сама предметність, яка зводиться до плями, силуету, що розчиняється у потоці світла. Предмет — як натяк, ніби спогад. Отримуючи безпосередні імпульси від натури, не пориваючи з предметним світом, твір художника таким чином набуває символічного звучання. До речі, порівняння з музикою не випадкове, адже поді-бну асоціативність викликають й окремі назви полотен, як, наприклад, копія дипломної роботи «Мелодія південного моря» (оригінал не зберігся). Свого часу ця картина експонувалася на міжнародній студентській виставці.

Переглядів: 736

Передвісник Одеської держдрами

Яскрава сторінка театрального краєзнавства

Ще в мирний час одного літнього надвечір’я до автора цих рядків звернулася невеличка група туристів, яка прямувала потягом до Києва після відпочинку на морському узбережжі Одещини, з проханням провести пішохідну екскурсію центром нашого міста. Після цієї екскурсії одна з учасниць зізналася, що з особливим інтересом сприймала інформацію про мистецьке життя Одеси, оскільки її мати, відома українська театральна акторка Поліна Мусіївна Нятко, входила до найпершого складу трупи Українського театру (Держдрами) в Одесі в далекому від нас 1925 році (на момент його відкриття).

Саме за таких обставин відбулося моє знайомство зі Світланою Ісаївною Табачниковою, поважною киянкою, яка повідомила й про те, що насправді кар’єра П.М. Нятко розпочалася в Одесі дещо раніше, і порадила звернутися до цікавої сторінки театральної культури України — історії заснування в нашому місті Робітничо-селянського театру. А ще запросила відвідати, за можливості, Київ, де пообіцяла надати для ознайомлення певні документи із сімейного архіву родини Нятко-Табачникових.

Переглядів: 725

Творив красу і сіяв добро

10 травня десять років тому відійшов у вічність Микола Васильо-вич Громлюк. Людина, яка прийшла у цей світ, аби зробити його кращим, красивішим, а нас усіх — щасливішими.

Дорога, що веде з головної траси «Одеса — Березівка» на колишнє Кірове, має незвичайний покажчик — з емблемою троянди. Та й саме село, яке прославив на всю Україну своєю «Трояндововою республікою» Микола Васильович, нині носить гарну назву — Трояндове. Уже десять років нема серед живих знаного трудівника-квітникаря, а започаткована ним справа продовжується у його учнях і примножує славу цьому селу. Торік, скажімо, Трояндове Доброславської територільної громади посіло перше місце у загальнонаціональному конкурсі «Неймовірні села України 2022».

Переглядів: 731

Без ворожої символіки

Кабінет Міністрів України заборонив замовляти та виготовляти індивідуальні номерні знаки, які містять символіку, що асоціюється з повномасштабним вторгненням росії в Україну, тоталітарними режимами. Про номерні знаки державної реєстрації для електромобілів не йдеться.

21 квітня 2023 року постановою Кабміну №367 внесені зміни до урядової постанови №1081 «Про запровадження номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються за індивідуальними замовленнями їх власників». Тепер відповідно до законодавства під заборону потрапляють літери «Z» та «V», використання яких в індивідуальному номерному знаку містить натяк на символіку воєнного російського вторгнення на територію України. Тобто використання цих літер окремо, а також у словах, написаних кирилицею замість «З», «С», «В», «Ф». Така заборона стосується також написів і зображень, символіки комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net