Переглядів: 697

З високої полиці знань

До  80-річчя  професора  Г.Д.  Клочека

Доктор філологічних наук, професор Григорій Дмитрович Клочек, випускник Одеського державного (нині — національного) університету імені І.І. Мечникова, належить до покоління шістдесятників, які зрушили зі стану застиглості соціальне й творче середовище, скалічене радянською системою цінностей.

За своє наукове життя Григорій Клочек зумів досягти висоти творчого розкрилля: кандидат, доцент кафедри історії української літератури, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри Кіровоградського, нині — Центрального українського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, ректор цього ж вишу. Виховав не одне покоління видатних учнів, які є продовжувачами кращих традицій педагогічної справи.

Прикметою таланту Григорія Клочека є те, що йому вдалося поєднати наукову діяльність як теоретика й історика літератури з розробкою ефективних технологій навчання аналізові зразків художньої літератури, адаптованих до шкільної програми. Він створив низку монографічних досліджень, окрім численної кількості статей, що добре слугують посібниками нового типу. Ці праці адресовані як учителям, так і старшокласникам, котрі поглиблено вивчають історію української літератури, отримуючи з них заряд патріотизму, яким насичена вітчизняна культура впродовж свого нелегкого шляху в умовах переслідування й заборон українського слова, знецінення національної ідентичності. А саме ці цінності завжди мужньо й послідовно відстоювали кращі борці за незалежність України.

До заслуг професора Григорія Клочека слід віднести встановлений ним дієвий контакт між середньою й вищою школами. Про це свідчить низка його праць, присвячених знаковим митцям України й адресованих як студентам, науковцям широкого профілю, так і учням та їхнім наставникам, що спонукають до оволодіння сучасними знаннями з науки про любов до слова — до філології. Серед таких книг шанованого автора — феноменальне дослідження «Ліна Костенко: тексти та їх інтерпретація» (2019).

Справжнім відкриттям постаті і творчості Тараса Шевченка є такі праці Г. Клочека, як «Шевченкове слово: спроби наближення», «Поезія Тараса Шевченка: сучасна інтерпретація», а також низка статей науково-методичного характеру.

Цілком зрозуміло, що у спеціальному вивченні творчості класика вітчизняної і світової літератури авторові притаманний своєрідний підхід, спрямований на розвиток самостійного мислення учнів і студентів. Передусім слід підкреслити, що в дослідженні «Шевченкове слово: спроби наближення», визнаному переможцем конкурсу «Краща книга України» (2015), Г. Клочек актуалізував головне кредо Шевченкової поезії такими словами: «Творчість поета наділена винятковою здатністю виховувати державне мислення. Вона дає розуміння і відчуття національної ідентичності, формує правдивий погляд на українську історію, виявляє національні хвороби, наснажує вірою у краще майбутнє українського народу».

Ґрунтуючись на відомих фактах життєвого і творчого шляху Кобзаря, професор дає добру поживу як учителям у новаторському трактуванні Шевченкових шедеврів, так і учням у справі заглиблення в сутність ідейного змісту та поетичних відкриттів національного генія. Такою тактикою і стратегією автор шевченкознавчих праць вивищує на новий інтелектуальний щабель культуру особистості, що піднімається сходами наукового осягнення істини.

Отже, запропонувавши чимало новацій в осмисленні творчості Тараса Шевченка в школі й виші, установивши між ними нерозривний зв’язок, професор Г. Клочек досяг успіху і як науковець, праці якого належать до високої полиці знань, і як педагог-методист.

З роси і води Вам, шановний Григорію Дмитровичу!

Римма ЛІПАТОВА,
учителька Одеського НВК №90.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com