№ 17 (22442) четвер 20 квітня 2023 року

Переглядів: 773

Це сфера відповідальності Генпрокуратури

Олександр Саган — один із патріархів української автокефалії. Він займався духовним унезалежненням України і як науковець, і як держ-службовець на посаді керівника Державного комітету у справах національностей і релігій при Вікторові Ющенку, готуючи перший приїзд в Україну Вселенського патріарха ще 2008 року. Сьогодні він очолює відділення релігієзнавства в Інституті філософії і є одним із найцитованіших українських науковців. Він не лише досліджує українську релігійну тему, а й відчуває її. Ще рік тому на «круглому столі» в «Укрінформі» (https://www.ukrinform.ua) Олександр Саган передбачив, що не розкаяння УПЦ МП у попередній політиці призведе до росту масового незадоволення відсутністю змін. Власне, він передбачав протидію кліру УПЦ МП, продовження політики звинувачення московськими кліриками України у «релігійних репресіях».

Саме тому ми вирішили обговорити з ним Страсний тиждень 2023 року, справді «страсний» — і за напругою релігійного життя, і за його щільністю. Яким є релігійний ландшафт нашого великоднього сюжету? І що чекає на Україну далі?

Переглядів: 785

Не зливом єдиним

Поки підліток-переросток Тейшейра завдавав репутаційних збитків американським спецслужбам, оприлюднивши секретні матеріали, адекватніша частина людства готувалася до збільшення кількості «хороших росіян» з номерами 200.

Плани тижня

Останнє інтерв’ю секретаря Ради національної безпеки і оборони можна було б описати прислів’ям «не спіши поперед батька в пекло». Поспіхунам і диванним аналітикам Данілов пояснив: «Коли будуть відбуватися ті чи інші військові дії на фронті — про це знає наша сторона, наша сторона ухвалює рішення, наші військові на чолі з Головнокомандувачем ухвалюють остаточне рішення й остаточний варіант наших дій в тій чи іншій ситуації. І коли хтось вважає, що він знає дату, знає напрямки, знає набагато більше, ніж вузьке коло осіб, які беруть у цьому участь… Зараз дуже багато експертів з’явилося, які починають тлумачити те, до чого вони не мають жодного відношення. Те, що стосується стратегічних питань — це дуже обмежене коло осіб, рішення буде ухвалюватися з урахуванням всіх обставин, які будуть на той час».

Переглядів: 787

Змити російську гидоту з нашої землі

Спиратися в оглядах на тексти російських керівників, журналістів і пропагандистів треба з великою обережністю. Найчастіше цей набір звуків і букв розрахований не на рядового споживача інформації, а на начальника, який приймає рішення. Його хочуть до рішень підштовхнути. Однак головного начальника росії підштовхувати в потрібному напрямку небезпечно. У його голові все йде за планом. Лише деякі ризикують порушити ці плани порадами.

Стій там, іди сюди

Одним з небагатьох таких порадників минулого тижня виявився «кремлівський кухар» євгеній пригожин, який опублікував у Telegram статтю «Тільки чесний бій: ніякого договорняка». Порада, викладена в публікації, стосується способу завершення війни в Україні. За примітивністю вона конкурує з добре відомим нам «треба просто перестати стріляти». З одним, щоправда, істотним уточненням: росії необхідно «закігтитися», зберегти захоплене під час війни. Уточнення начебто суперечить меті знищити Україну як державу, яку рік тому висловив господар пригожина. І в той же час не суперечить. Бо закликає воювати до вирішального кінця.

Переглядів: 774

Рахунок на сотні

Храми УПЦ МП, які зруйнувала росія

«Українська влада займається богоборством». Це одна з ключових тез, які використовує російська пропаганда в церковному питанні. Нібито наші можновладці утискають представників УПЦ, які буцім не МП, на користь ПЦУ, а зовсім не тому, що там повно зрадників, колаборантів і перевертнів у рясах. УПЦ МП ці тези радо підтримує.

Та за дивною іронією долі, справжні богоборці — саме росіяни, які фізично руйнують храми УПЦ МП. Більшість з понад 400 культових споруд, що постраждали після початку великого вторгнення — УПЦ МП. Понад 80 храмів зруйновано вщент. Найдужче постраждали Донецька (37 храмів) і Сєверодонецька (17) єпархії УПЦ. Понад 200 пошкоджено.

Переглядів: 690

Чому Єльцин вибрав путіна і чому війна була неминучою?

Ігор Юхновський — перший віцепрем’єр-міністр України у 1992—1993 роках, фізик-теоретик і фронтовик Другої світової війни. Вчений і політик. Народний депутат України чотирьох скликань, у першу каденцію очолював парламентську опозицію Народної ради. За президентства Віктора Ющенка (2005—2010) керував Інститутом національної пам’яті. У свої 97 академік досі працює як учений.

Епоха, яка привела до російсько-української війни, пройшла перед очима Юхновського. То ж чому Єльцин вибрав путіна? Що призвело до встановлення в росії авторитарного режиму? Чи могло все скластися по-іншому? Про це і не тільки — розмова з Ігорем Юхновським у Львівському офісі «Радіо «Свобода».

Переглядів: 1549

Внутрішньо переміщені... волонтерки

На проспекті Гагаріна, 8 розташований волонтерський штаб «Одеса як вона є». Сюди приходять вимушені переселенці, місцеві пенсіонери та малозабезпечені, щоб отримати одяг, гарячі обіди, продуктові набори, ліки, постільну білизну, інші необхідні для виживання у скрутну годину речі.

Людей, що звертаються по допомогу, зустрічають дві усміхнені симпатичні красуні, які їх записують, реєструють, супроводжують далі. Й мало хто здогадується, що ці дівчата — Катерина Юр’єва та Ольга Ганусовська (на фото) — також були змушені залишити власні домівки через воєнну агресію.

Переглядів: 676

Безоплатна допомога для військовослужбовців

Військовослужбовці, яким потрібна правова допомога у розв’язанні питань, пов’язаних зі службою чи з іншими життєвими ситуаціями, можуть її отримати від системи безоплатної правової допомоги. Зробити це можна як дистан-ційно, так і очно — у бюро БПД.

В Одеській області працюють 30 бюро правової допомоги, до яких з початку повномасштабного вторгнення рф звернулися 422 військовослужбовці.

Переглядів: 664

ПОВІДОМЛЕННЯ

про намір ТОВ «КОМУНСЕРВІС» встановити тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2023 рік

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року №130 «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності», ТОВ «КОМУНСЕРВІС» доводить до відома споживачів інформацію про намір звернутися до Таїровської селищної ради із заявою про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2023 рік, які надає ТОВ «КОМУНСЕРВІС».

Переглядів: 666

Шляхетна місія Івана Малюти

16 квітня відомий публіцист, поет, краєзнавець, член Національної спілки письменників України, заслужений журналіст України Іван Малюта відзначив славний ювілей — 80-ліття від дня народження. Він є лауреатом літературно-мистецьких премій ім. В.Юхимовича, Михайла Стельмаха журналу «Вінницький край», ім. Тодося Осьмачки, удостоєний медалі Івана Мазепи (за книгу «На потреби душі») та відзнаки НСЖУ «Золоте перо».

Напередодні ювілею у видавництві «Сталь» вийшла збірка публіцистичних творів Івана Малюти «Табуйовані імена». Основним тлом, на якому розгортаються події есеїв, є період від 70-х років ХХ століття, коли Україна переживала глухі, застійні роки, коли будь-який вільний вияв творчої особистості був приречений або на мовчання (Л. Костенко), або на позбавлення свободи чи й життя (Г. Тютюнник, І. Світличний, В. Стус), до унезалежнення нашої Держави.

Переглядів: 771

З високої полиці знань

До  80-річчя  професора  Г.Д.  Клочека

Доктор філологічних наук, професор Григорій Дмитрович Клочек, випускник Одеського державного (нині — національного) університету імені І.І. Мечникова, належить до покоління шістдесятників, які зрушили зі стану застиглості соціальне й творче середовище, скалічене радянською системою цінностей.

За своє наукове життя Григорій Клочек зумів досягти висоти творчого розкрилля: кандидат, доцент кафедри історії української літератури, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри Кіровоградського, нині — Центрального українського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, ректор цього ж вишу. Виховав не одне покоління видатних учнів, які є продовжувачами кращих традицій педагогічної справи.

Переглядів: 712

Дивослово

Мова народу — його дух,
а дух народу — його мова.

        Вільгельм ГУМБОЛЬДТ.

«Дивослово». Лише так можна було назвати цей проєкт Одеської національної наукової бібліотеки — мовно-літературну вітальню, відкриття якої відбулося 2 квітня у читальній залі, що на вул. Філатова, 1.

А ще — дивосвіт, у якому чи не кожне слово — дивна дивниця й дивовижа, дивина й дивогляд. І диво дивне, як лишень вижила наша мова, бо ніщо живе не могло б лишитися таким, якби уподовж століть зазнавати таких катувань і мук, і знущань, і вбивства, до яких вдавалася російська імперія з маніакальною метою знищити нашу мову, а відтак і нас, українців — це відбувається і тепер на тимчасово захоплених ними територіях. А вона знову й знову оживала, відроджувалася, розквітала, як щовесни відроджується природа, тому що мова наша — це те, що не можливо знищити, не можливо забути, коли навіть люди, котрі вік свій прожили в чужомовному оточенні, а потраплять у рідномовну стихію чи навіть українське слово зачують, у тій же хвилі пам’ять починає видобувати для них ще й ще рідних слів, немовби дрівець у ще слабеньке вогнище, щоби розгорялося воно, освітлювало той шлях людини до її ріднизни. А саме звучання рідної мови, музика того звучання викликає в душі щем і розчулення, а бува, що й сльози, якщо є душа і не камінь — серце.

Переглядів: 660

Очистьмо планету від зайвих гігабайтів!

З нагоди Дня Землі із 18 березня по 22 квітня триває міжнародна акція цифрового прибирання «Digital Cleanup».

Приєднуйтеся до відповідального життя разом з найбільшим екорухом країни Let’s do it Ukraine. Це сучасний і безпечний онлайн формат прибирання, до якого може долучитися кожен. Як і матеріальні забруднювачі, цифрові програми та файли також створюють відходи, а саме невикористані, застарілі й непотрібні програми, файли і навіть веб-сторінки.

Переглядів: 679

Задля протидії дезінформації

У зв’язку з воєнною агресією російської федерації проти України, з метою надання гідної відсічі ворогу у кіберпросторі та підняття духу населення Департамент кіберполіції Національної поліції України створив і підтримує проєкт «МРІЯ», який об’є-днує небайдужих громадян у протидії дезінформації та російській пропаганді в мережі Інтернет.

У проєкту є офіційний сайт https://mriya. social/ та телеграм-канал StopRussia ChannelMRIYA https://t.me/+EbXZHBfHX bszY2I6. Канал — це головна інструкція та засіб комунікації з підписниками, а також платформа, яка щоденно приймає інформацію про фейкові ворожі ресурси, перевіряється модераторами і відправляється на блокування небайдужими громадянами.

Переглядів: 693

Що їстимеш — так і спатимеш

За статистикою, від безсоння страждає понад 10% населення розвинених країн, а в кожного другого дорослого спостерігається один або декілька симптомів розладу сну. Якби ми мали українську статистику, то, напевно, вона була б набагато гіршою. Після 24 лютого 2022 року, мабуть, лише 10% українців можуть похвалитися відсутністю тих або інших порушень сну.

Але ж сон є одним із найважливіших аспектів повсякденного життя і найголовнішою складовою повноцінного відпочинку. Хороший нічний сон дає тілу час і можливість добре відновитися. На жаль, багато людей нехтують сном заради роботи, улюбленого серіалу чи перегляду стрічки соціальних мереж.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net