Переглядів: 519

«Сирни заговезни»

Бессарабія — багатонаціональний край на півдні Одещини, багатий на традиції, обряди, свята. Один із обрядів села Баннівка Болградського району — «Сирни заговезни» — став елементом нематеріальної культурної спадщини нашої області.

Баннівці, що у Василівській громаді, вже понад 150 років. Тут проживають переважно етнічні болгари і, відповідно, обряд належить до традиційної народної культури болгар.

Якийсь час «Сирни заговезни» не проводили, але завдяки місцевим старожилам його вдалося відновити

«З відродженням будинку-музею «Българска къща» нам вдалося відновити 12 традиційних болгарських обрядів та свят. Це стало можливим завдяки нашим односельцям Дар’ї Чилібійській, Катерині Ненковій, Якову Стоянову та Михайлу Каражекову. «Сирни заговезни» — один із старовинних обрядів наших предків, і хоча Дар’ї Чилібійської, Якова Стоянова і Михайла Каражекова вже нема в живих, вони встигли передати молодому поколінню всі деталі цих дійств», — розповіла ексдиректорка Баннівського будинку культури Ніна Генчевська.

Обряд «Сирни заговезни» проводиться за 40 днів до Великодня, у Сирну неділю. Головними дійовими особами виступає група чоловіків, одягнених у народні костюми з дуже виразним атрибутом — масками. Їх називають «кукерами».

«На жаль, цього року ми не змогли провести цей обряд, а от торік у нас була така можливість. Активну участь у ньому бере і молодь, що не може не радувати, бо вона цікавиться традиціями предків», — підкреслила директорка Баннівського будинку культури Тетяна Генчева.

Сам обряд символізує відхід зими і настання весни — відродження нового життя. А термін «кукери» означає високі замасковані люди.

Святкування проходить у кілька етапів. Спочатку кукери обходять будинки односельців з побажаннями здоров’я, гарного врожаю і добробуту, за що господарі їх обдаровують. Потім усі збираються на околиці села, де розгортаються кукерські ігри. Чоловіки виконують ритуальні танці, розмахують і голосно б’ють у дзвіночки.

Другим — основним — елементом є обрядова оранка і засівання, де центральними фігурами виступають «наречена» і «наречений». У давні часи замість пари молодят був «цар». «Царем» обирали дуже доброго господаря, щоб рік був урожайним.

Завершується обряд розпалюванням магічного вогню, щоб він спопелив старе і відкрив місце для нового. Кукери своїми страшними масками і гучним дзвоном проганяють зло й очищають шлях для добра, дають людям здоров’я, а землі — родючість.

Софія ЧЕБАН.
Болградський район.
Джерело: газета «Дружба».
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net