№ 14 (22439) четвер 30 березня 2023 року

Переглядів: 509

Перемога — не тільки наступ, або Про інтерв’ю президента дорогою з Херсона до Києва та інші новини

Ми звикли дізнаватися про бої в Бахмуті за повідомленнями з Вашингтона, про становище в Мар’їнці або Авдіївці — за донесеннями з Лондона. А минулого тижня глава нашої держави звернувся до населення України через японську газету «Іоміурі Сімбун» з новиною, що весняного наступу Збройних сил України не буде.

Оборона. Військові та політичні завдання

З натяків авторитетів «Нью-Йорк Таймс», «Вашингтон Пост», «Волл-стріт джорнел» або «Політико» ми і раніше здогадувалися: перенесення термінів українського наступу можливе. Тепер це прозвучало з вуст Верховного головнокомандувача конкретно. Аналітикам та експертам, військовим і цивільним, слід переглянути суму оцінок, які в останні місяці були нав’язані суспільству як єдино вірний прогноз. Варто відмовитися і від твердокам’яних аргументів та придумати щось інше. Новеньке.

Переглядів: 499

Як і чому держави змінюють назви?

Перейменувати Російську Федерацію у Московію чи в Московську федерацію... Після того, як відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів, Президент України доручив уряду розглянути це питання. Може, й не ухвалити рішення, але принаймні вивчити і дати свої пропозиції.

Таке не вперше стається, що деякі країни змінюють назву. Але так, щоб одна країна перейменовувала для внутрішнього вжитку іншу, пригадати складно.

Переглядів: 535

«Подолання»

В Одесі триває конкурс публікацій переселенців і про переселенців «Подолання», який проводиться у рамках загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання» з метою сприяння самореалізації, соціальної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у життя нових для них територіальних громад.

Творче змагання проводиться у трьох номінаці-ях: прозові твори: статті, інтерв’ю, есе, нариси, оповідання (дорослі); поетичні твори (дорослі); дитячі твори: прозові, поетичні, фотографічні, образотворчі (діти та юнь до 17 років).

Переглядів: 453

«Тузлівські лимани»: суд проти «дерибану»

П’ятий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував рішення Татарбунарської районної ради про розширення меж села Приморське (зараз воно входить до Білгород-Дністровського району, тому одним із відповідачів була Білгород-Дністровська районна рада). У цьому документі особливо цінні землі Національного природного парку «Тузлівські лимани» були включені в межі населеного пункту, повідомляє громадська організація «Зелений лист» (https://zeleniy-list.od.ua).

Чому такі рішення місцевої влади — загроза довкіллю України

Рішенням Татарбунарської районної ради від 19.06.2020 р. був затверджений проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське. Внаслідок цього рішення площу території села було формально збільшено вдвічі — із 495,8593 га до 1101,2074 га. У розширення меж потрапили, зокрема, землі державної власності, розташовані на території Національного природного парку «Тузлівські лимани»: акваторії лиману Малий Сасик, частини території Піщаного пересипу (29—31 км), ділянки прибережної захисної смуги лиману Малий Сасик біля курортної зони Расєйка.

Переглядів: 536

І знову за ґрати

Житель Ізмаїльського району спричинив ножові поранення двом односельцям, від яких один помер на місці скоєння злочину, а за життя другого борються лікарі. За скоєне правопорушнику загрожує до 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.

Як встановили поліцейські, ввечері 26 березня 43-річний чолов’яга зустрів біля крамниці 35-річ-ного знайомого, з яким мав давній родинний конфлікт, і його 21-річного товариша. Старші за віком, згадавши образи, знову посварилися і розійшлися. Але зловмисник, який був у нетверезому стані, пішов додому по ніж і повернувся у пошуках кривдника. Дорогою зустрів його молодого друга, вдарив ножем у живіт і подався далі на пошуки. Знайшов чоловіка вдома у його зна-йомої, напав на нього, завдавши численних ножових поранень, несумісних із життям.

Переглядів: 545

Відкупне за... кузьок

Нацполіція викрила корупційну схему вимагання коштів у експортерів зерна.

Одного з фігурантів, який вимагав у представника приватного підприємства понад 12 тисяч доларів США неправомірної вигоди за врегулювання питання зі спеціалізованими державними установами Одеської області щодо отримання висновків фітосанітарних експертиз про відсутність у зерні шкідників та видачі відповідних сертифікатів, затримано.

Переглядів: 542

Лікування за кордоном

Військові відчайдушно захищають Україну. У боях вони отримують складні поранення. Що робити захисникам і захисницям, якщо вони не можуть отримати достатню медичну допомогу в Україні? Чи є можливість лікуватися закордоном?

Так, є. В Українському ветеранському фонді розповіли, як це відбувається.

Переглядів: 478

Заощаджуймо кіловати

Євросоюз підтримує енергофронт України: програма обміну ламп триватиме за оновленою логістикою.

Від старту 31 січня 2023 року впроваджуваної урядом України та ЄС програми безкоштовного обміну ламп розжарювання понад три мільйони наших співвітчизників скористалися можливістю замінити застарілі енергоємні лампи на енерго-ощадні. Через реєстрацію у застосунку «Дія» (23%) та вільний обмін (77%) вони отримали більше 14 мільйонів LED-ламп. Обмін здійснюється через відділення «Укрпошти» у 23000 населених пунктах, включаючи деокуповані території та прифронтові регіони.

Переглядів: 496

У двох словах — століття боротьби й гідності

Уже мільйони громадян різних країн вражені, а ще мільярди переживуть ту мить, коли переглядатимуть кадри героїчного чину нашого воїна Олександра Мацієвського: дивлячись смерті у вічі, він з гідністю кинув московським катам: «Слава Україні!».

Цей вираз зродився в нього невипадково — він був ним заряджений уже тоді, коли пішов захищати рідну землю від цього нашого одвічного ворога, усвідомивши, що в цих двох словах спресована боротьба, яка тривала впродовж бага-тьох століть.

Переглядів: 507

У нескінченному рейсі...

Звичайно, і у бронзі можна жити,
Але в любові краще устократ.
Олекса ШЕРЕНГОВИЙ.

Після дуже теплої та щирої розмови в бібліотеці вдома зняв з полиці одеських авторів том чорної барви з накатом золотих літер на обкладинці, з недописаним дарчим написом… недописаним, бо вже вислизали з-під руки навіть кілька рядків… Розгорнув, як уперше — трохи таки забулося за п’ятнадцять років, але диво: кожна ще до кінця не прочитана сторінка вже відкривала зміст наступної; відкривалося все — імена, діалоги, все сказане і приховане… й недомовлене. Одна за одною сторінки повертали у давно відбулий час, давали до зрозуміння, що писались вони сливе для нас, і для тих, що прийдуть опісля… Літературне відкриття з низки тих, які навіть сьогодні — такі ще рідкісні. Бо всяк спішить викласти, не переживши…

Не можливо уявити його вісімдесятирічним, надто коли гортаєш його книжки та вдивляєшся у фотопортрети різних часів, бо і в різних часах він був беззмінно молодий, задивлений у світ, з відкритим і щирим поглядом, незрідка спрямованим углиб себе самого… Не можливо ще й тому, що ось ми чуємо навіч з мультимедійного екрану його вже дорослих дітей з протилежного кінця світу; його ж світ, у який нам хочеться вірити, за перетнутою межею, котра поряд, але для живих — неприступна. І вже нічого не вдієш… А все-таки десь там, у підсвідомості, хочеться нам розмовляти з ним, сидячи ось тут, у бібліотеці імені Михайла Грушевського — а де ж іще згадувати письменника та говорити про нього?!

Переглядів: 484

«Сирни заговезни»

Бессарабія — багатонаціональний край на півдні Одещини, багатий на традиції, обряди, свята. Один із обрядів села Баннівка Болградського району — «Сирни заговезни» — став елементом нематеріальної культурної спадщини нашої області.

Баннівці, що у Василівській громаді, вже понад 150 років. Тут проживають переважно етнічні болгари і, відповідно, обряд належить до традиційної народної культури болгар.

Переглядів: 405

Олександр РУСИЙ. Байки московські

Москва

«Сє град Москва — Русі срєдіна
і всього міра пуповіна».
Та іноземці це не знали —
цю землю Моксель називали.
Писали ще про данину,
яку в ту сиву давнину
з цієї дикої країни
Орді платили угро-фіни.

Переглядів: 487

Сім’я океанів поповниться?

Міжнародна гідрографічна організація офіційно визнає існування п’яти океанів: Індійський, Тихий, Атлантичний, Північний Льодовитий та Південний (його додали у 2000 році). У 2005-у в Ефіопії відбулося понад 400 землетрусів і виникла тріщина завдовжки 56 кілометрів.

Як припускають учені, за 5—10 мільйонів років частина Африки відколеться, розділивши її на два континенти, а моря і затоки, що омивали берегову лінію, зіллються й утворять шостий океан. Він, імовірно, буде найменшим з усіх існуючих.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net