Переглядів: 681

Відгомін Великої одеської бібліоночі

Календар культурно-мистецьких подій нашого міста годі уявити без Великої одеської бібліоночі. Цей непересічний просвітницько-розважальний захід цьогоріч успішно відбувся вже вп’яте.

Одесити і гості південної столиці звикли, що 14 лютого, у день святого Валентина, в Одеській національній науковій бібліотеці вони стають свідками й учасниками феєричного дійства, а відтак з нетерпінням чекають на Бібліоніч і залюбки сюди приходять. Бібліоніч вже має власну історію й традиції. З теплом і ностальгією згадуємо дві з них мирного часу, за ними — дві в карантинних масках, й ось нове випробування — в умовах війни.

Генеральна директорка, за-служений працівник культури України Ірина Бірюкова розповідає, як готувалися до нинішньої Бібліоночі, й переконана, що вчинили правильно: «Ми радилися з колегами й партнерами, чи взагалі доречно робити цей захід, чи варто зустрічатися у такий важкий для кожного з нас воєнний час. Ми чітко усвідомлюємо, що вся наша професійна діяльність і проведення цього свята, зокрема, стали можливими лише завдяки самовідданій боротьбі і стійкості воїнів Збройних сил України, які щодня тримають оборону. Сьогоднішня зустріч дозволила нам гідно відзначити Міжнародний день дарування книжок і День усіх закоханих. Цьогорічна програма особлива — спрямована на підтримку наших героїчних захисників. Ми робили, робимо і будемо робити це свято, бо життя завжди перемагає, книги надихають, читання додає сили!».

А тепер про те, яким нам запам’ятається день 14 лютого 2023 року. Святковий ранок, коли весь світ дарував коханим валентинки і книжки, розпочався під завивання сирен повітряної тривоги — від росіян у наш бік, на територію України, знову летіли ра-кети…

Бібліотекарі навчені, як діяти у надзвичайних ситуаціях. У разі повітряної тривоги відвідувачів зорієнтують і допоможуть дістатися до укриття, розташованого у внутрішньому дворику ОННБ.

Але, на щастя і завдяки пильності ЗСУ, проведення Бібліоночі обійшлося без тривог.

Й ось перша знакова подія бібліотечного святкового дня. У військовому медичному закладі в Міжнародний день дарування книжок о 15.00 розпочалася патріотична акція «Бібліотека — українському воїну»: передача книжок у дарунок захисникам, які перебувають на реабілітації.

Бібліотекарі приїхали до наших героїчних воїнів і медиків, які їх лікують, з книгами, гостинцями та концертною програмою. Серед подарунків — видання з історії України, твори класиків української літератури та сучасних авторів, українські переклади зарубіжних письменників. На обкладинках — відомі імена: Василь Шкляр, Андрій Курков, Олекса Різників, Вахтанг Кіпіані, Ірен Роздобудько, Андрій Кокотюха, Артем Чапай та інші. А для тих, хто забажає потренувати пам’ять і логічне мислення, бібліотекарі приготували кросворди та головоломки.

«Ми щиро сподіваємося, що ці книжки розрадять вас під час лікування, подарують приємні емоції, додадуть наснаги і все це разом сприятиме вашому якнайшвидшому одужанню!» — звернулася до захисників завідувачка відділу наукового комплектування та обліку документно-інформаційних ресурсів ОННБ Олеся Кривогуз, яка очолила творчий десант установи.

Голова Одеської обласної організації Національної спілки письменників України, поет Сергій Дмитрієв виконав низку патріотичних пісень на власні тексти.

Драйву додав виступ дуету «LIFT» (Віталій Дунар, гітара, і Денис Дмитренко, вокал). Одеські артисти завели зал проникливим виконанням пісень з репертуару «Океану Ельзи», «Скрябіна» та «Mad Heads». А «Червону калину» — всенародний гімн Української визвольної війни — музикантам натхненно допомагав співати весь зал — військовики та їхні лікарі. Бібліотекарі приготували для наших захисників смачні домашні тістечка, а до них — ароматні одеську каву і какао від пос-тійного партнера ОННБ — відомої компанії «ЄнніФудз».

А о 17.00 святкування стартувало в головній локації — історичній будівлі ОННБ. Причепурена бібліотека сяє святковими вогниками, тут гамірно й велелюдно, можна голосно розмовляти і навіть танцювати. Якісної музики вдосталь. В аванзалі насолоджуємося варіаціями у виконанні саксофоніста-віртуоза Віталія Непомнящого, лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів, переможця рейтингу «Народне визнання» — «Одесит року» (2021) у номінації «Майбутнє Одеси».

«Подаруй бібліотеці книжку» — вже традиційна благодійна акція. Ми глибоко зворушені активністю, яку продемонстрували одесити, долучившись до участі у цьому доброчинному заході, попри виклики і випробування воєнного часу. Одразу ж після оголошення інформації про старт акції, надійшло десятки дзвінків від охочих подарувати книжки. За кілька днів до свята, під час Великої одеської бібліоночі й навіть наступного дня ОННБ усе ще продовжували отримувати дарунки. Серед дарувальників — Сергій Булка, Джина Мінджорая, Людмила Білик, Ігор Гержик, Світлана Єрмакова, Олена Дятлова, Ольга Дерик, Олександр Шишка, Міра-Людмила Удовіченко, Лариса Шешда, Ольга Барковська, Вероніка Стягайло, Інна Бабушкіна та багато інших щедрих людей. Щиро дякуємо кожному, хто посприяв поповненню фонду нашої книгозбірні різними виданнями: науковими монографіями і навчальними посібниками, мистецькими альбомами і поетичними збірниками, творами українських та світових письменників, періодикою і навіть раритетними примірниками газет майже сторічної давнини! Загалом подаровано понад 300 видань!

Джаз-клуб Всесвітнього клубу одеситів підготував для гостей програми «Мелодії кохання»: джазові стандарти, обробки українських народних пісень у виконанні Артема Селіхановича (клавішні) та Віктора Глущенка (акустичний бас). Програму вела директорка джаз-клубу, викладачка теоретичних дисциплін джазового напряму Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової Олена Шевченко. Випускниці цього ж музичного закладу Юлія Бут-Гусаїм, Анастасія Андріанова і Злата Ясиновська заворожили публіку своєю вокальною майстерністю.

«Поетичні імпровізації»: салон літературного буриме. Гості Бібліоночі натхненно складали вірші про любов під час старовинної літературної гри буриме, що була вельми модною у Франції та Італії в XVII—XVIII ст. Під час інтелектуального спілкування кожен учасник виявив свій стиль віршування. Були складені і кумедні, й навіть філософські чотиривірші. А ще учасники гри декламували улюблену поезію, цитували рядки з української та світової літератури.

Під час гри експонувалася виставка «Поезія Вільних», на якій було представлено сучасні збірки поезій та прозових творів українських письменників про любов та війну.

«Гарні книжки для складних часів»: літературний інтерактив та підбиття підсумків однойменного книжкового флешмобу; книжкова виставка бестселерів 2022 року. Флешмоб відбувався у соцмережах Фейсбук та Інстаграм. Його учасники ділилися враженнями від книжок, прочитаних у період війни, від 24 лютого 2022 року, які допомагають їм переживати складні часи. Для багатьох улюблені твори нині стали справжніми друзями, порятунком і надією.

Бібліотечний квілт «Все буде КУЛЬТУРА!» — збір донатів на підтримку проєкту профільного міністерства «Збережіть українську культуру». Соціально активні бібліотекарі привертали увагу відвідувачів до об’єктів культурної спадщини, частково чи повністю знищених під час війни. Відсканувавши код поруч із фотографією об’єкта, бажаючі переходили на сайт Міністерства культури та інформаційної полі-тики, де створено особовий рахунок для підтримки та подальшого відновлення об’єктів культурної спадщини України. Можливість підтримати бібліотеки, музеї, театри, що постраждали від ворожих снарядів, пожеж, є у кожного й після завершення цього квілту. Благодійність не має ні часових, ні територіальних меж. Долучайтеся!

«Монмартр у бібліотеці»: портрети нашвидкуруч від фахі-вця відділу соціокультурної діяльності ОННБ, художниці Елі-ни Жукової. Люди із задоволенням позували й насолоджувалися вечором. «У вас дуже класно! Неймовірні емоції — надзвичайний, неочікуваний подарунок...» — поділилася враженнями одна із гостей свята.

Презентація книжкової виставки-інсталяції «Книжкова lоvе story» + бібліовікторина. Тут були представлені класичні та сучасні художні твори, бестселери, поеми про кохання, які показують всю багатогранність цього яскравого почуття. Презентовані історії про війну, кохання та віру надихнули на роздуми про те, як треба терпляче чекати коханих, берегти та цінувати любов, бо саме вона збагачує душу людини.

«Поезія — це завжди неповторність…»: поетичний вернісаж за участю відомих одеських авторів та початківців. Бібліоніч об’єднала віршувальників, романтиків та книголюбів. Назвою цьогорічного вернісажу став відомий вислів Ліни Костенко «Поезія — це завжди неповторність…». Свої ліричні твори читали Віталій Бошков, Євгенія Заславська, Ірина Тома, Інна Вайнблат-Шафір, Євген Филипенко, Сергій Богуславський, Владислава Ільїнська, Владислав Михайленко, Володимир Назарук. На завершення поет Сергій Дмитрієв виконав авторську пісню, присвячену воїнам-захисникам.

Студія акторської майстерності театру «Kamishibai» у відділі міжнародних проєктів ОННБ втілила в життя казково-міфологічний міжнародний експеримент. Учасники переглянули чудовий мультфільм «Котигорошко», створений 1970 року, сюжет якого актуальний і нині, та взяли участь в інсценуванні української народної казки у стилі японського вуличного театру.

Благодійний ярмарок «Від серця — до серця» відбувається щороку. Сувеніри, мистецькі вироби ручної роботи, декоративні прикраси, виготовлені креативними бібліотекарями, користувалися попитом у відвідувачів. Виручені кошти переказали на підтримку ЗСУ.

«Любов до…» — виставка робіт фотоаматорів-переселенців, організована ОННБ спільно з Одеським інститутом соціальних технологій (директор — Андрій Крупник). Від початку широкомасштабного вторгнення рф в Україну команда інституту активно допомагає постраждалим від агресії, зокрема займається соціальною адаптацією та інтеграцією ВПО у нові для них територіальні громади. Одним із дієвих засобів цієї допомоги є залучення внутрішньо переміщених осіб до різних видів творчої діяльності. На фотовиставці «Любов до…» представлено понад півсотні оригінальних робіт фотохудожників-аматорів. Засобами фотомистецтва автори передають своє бачення любові в усіх її проявах. Найбільшу суму глядацьких балів отримали світлини Анжели Білодід, Лідії Чалої, Ірини Шатілової, Тетяни Городничої та Олени Ксенофонтової.

У концертній програмі «Доброго вечора! Ми — з України!», яку вела Галина Владимирська, звучали популярні українські пісні у виконанні соліста Одеського обласного центру української культури Михайла Левицького та лауреата міжнародних конкурсів, соліста оркестру ВМС ЗСУ Олександра Філіппова. Знову музика високої проби під шквал оплесків.

До святкування Великої одеської бібліоночі-V долучилися й інспектори з Управління патрульної поліції в Одеській області. Разом із гостями заходу вони виготовляли світловідбивні флікери у формі сердечок, які можна прикріпити на одяг або сумку. Такі елементи роблять людину помітною у темну пору доби.

«З Україною в серці»: майстер-класи з виготовлення витинанок та валентинок. Майстриня Маріанна Панасюк, завідувачка відділу з питань та охорони нематеріальної культурної спадщини Одеського обласного центру української культури, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, запропонувала створити витинанку-оберіг «Дерево життя», а під час творчого процесу розповідала учасникам та гостям заходу про традиційні теми і символічні сюжети українського витинання. Відвідувачі долучилися і до виготовлення патріотичних валентинок разом з фахівцем відділу соціокультурної діяльності ОННБ Вікторією Нестерчук.

На Велику одеську бібліоніч завітали також курсанти другого курсу Одеського державного університету внутрішніх справ, які навчаються на факультеті підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності та органів досудового розслідування.

Дитячий марафон «Незламні думки»: майстер класи та fashion show — дизайн-проєкт від міжнародного модельного агентства «Royal Family Models». Юні грації дефілювали на паркеті ошатного залу відділу рідкісних видань та рукописів ОННБ, демонструючи вишукане вбрання в українських патріотичних кольорах.

В інтер’єрах старовинної бібліотечної будівлі для любителів селфі організатори створили низку фотозон. Так, ОННБ уміє здивувати. Свято відгомоніло яскравими барвами, наші гості й самі бібліотекарі отримали позитивні емоції та незабутні враження, якими активно ділилися у соцмережах. Щиро дякуємо усім за те, що завітали та провели цей вечір з нами. Чекаємо на нові зустрічі у стінах нашої книгозбірні!

До свята долучилися наші давні друзі, партнери та спонсори ОННБ, яким щиро за це дякуємо. Це — обласна організація Національної спілки письменників України, обласний центр української культури, обласна бібліотека для юнацтва, ОНМА ім. А.В. Нежданової, Одеський інститут соціальних технологій, Одеська філія United Nations Educational, Всесвітній клуб одеситів, модельне агентство «Royal Family Models», компанія ENNI FOODS. Завдяки цій співпраці Бібліоніч стала ще яскравішою.

Дякуємо одеситам та гостям нашого міста, що завітали на свято, чим засвідчили свою любов до книги!

Усі благодійні внески передані на підтримку Збройних сил України.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net