№ 10 (22435) четвер 2 березня 2023 року

Переглядів: 689

Будівники нових імперій

Коли заходить мова про те, чим закінчиться для сусідньої держави можлива поразка у війні, частина політиків, експертів і журналістів упевнено відповідає: розпадом росії. Для нас, українців, подібний фінал був би подарунком долі. Але для любителів прогнозів нема важливішого правила, ніж відрізняти бажане від дійсного. А дійсність така, що у світі ХХІ століття бачимо прямо протилежний процес — процес створення і зміцнення нових імперій.

Імперіалізм як досвід і як ідея

Починаючи з другої половини ХХ століття, після перемоги над гітлерівською Німеччиною, класичні імперії зникали одна за одною. Холодна війна фактично розділила людство на дві частини. Одну контролювали Сполучені Штати Америки, іншу — Радянський Союз. Радянська сторона наступала, американська стримувала. Але в основі глобальної політики залишалася територіальна експансія. З гонкою озброєнь, локальними війнами і спробами нав’язати всьому світу фантастичні доктрини.

Переглядів: 710

Тарас КРЕМІНЬ: 24 лютого стало і мовним рубіконом

(Закінчення. Початок у номері за 23 лютого).

— Мовні порушення фіксувалися здебільшого в освітній сфері?

— Це різні сфери: інтернет, освіта, обслуговування, транспорт, охорона здоров’я тощо.

— Скільки всього торік було накладено штрафів?

— Достатньо. Вони стосувалися різних осіб: викладачів університетів, патрульних, керівників сайтів… Частину штрафів було сплачено відразу, частину — вже цього року відповідно до процедури стягнення. Це не сотні і не тисячі. Поки що це одиниці штрафів і десятки попереджень. Але, водночас, це тисячі вимог про усунення тих або інших порушень. Ключове, як я вже сказав, що дозволяє нам накласти санкцію, — це комплекс доказів.

Переглядів: 709

Форма виховання у формі присідання?

Курсант присідає на плацу з високо піднятими руками, а троє дорослих — двоє поліціянтів й один у цивільному — спостерігають за ним, при цьому один із них знімає відео на телефон. Так викладачі Одеського державного університету внутрішніх справ вирішили покарати курсанта другого курсу за те, що він сушив на підвіконні своє взуття.

Відео цього «покарання» зняли інші курсанти і виклали у соцмережі.

Переглядів: 737

Лист до Івана Дзюби

Минули роковини упокоєння Івана Дзюби.

Згадую, який величезний розголос мала його знаменита, унікальна стаття про русифікацію! Те, що вона була базована на деяких статтях Леніна і на Конституції, те, що вона офіційно надіслана до ЦК, до Петра Шелеста, не давало змоги партії арештувати Дзюбу. Навіть їм довелося видавати книжку якогось Стенчука, поширювати по всій Україні з метою спростування висновків Івана Дзюби.

Ми навіть думали, що це Петро Шелест зробив навмисне, оскільки сам був, думали ми, пролетарським чи партійним націоналістом...

Переглядів: 772

Олександр РУСИЙ

Нам є що захищати!

Стелив Чумацький Шлях
дорогу серед неба,
і ніч була, як ніч,
і день такий, як треба.

Переглядів: 720

Коли взнавали, що зі Зміїного, то питали: «Це ти послав?..»

Прикордонник Микита Жур’ян з острова Зміїний перебував у полоні з першого дня війни. Його звільнили 24 листопада 2022-го. Після реабілітації повернувся додому на Одещину 25 грудня.

Про те, що йому довелося пережити у полоні, читайте нижче.

Трансфери бранців

24 лютого всіх захисників острова Зміїний окупанти повантажили на буксир «Шахтёр» і доставили до Севастополя. Там утримували у казармі військової комендатури два тижні. Після цього прикордонників та морпіхів відправили літаком до Курська. А звідти, прямо з аеродрому, — в Бєлгородську область, у СІЗО, що у місті Старий Оскол. Там утримували місяць. Потім — чотири місяці за ґратами у виправній коло-нії у Валуйках. А вже звідти переправили до виправної колонії, що в Алексєєвці. Спочатку всіх захисників з острова Зміїний утримували разом, але за деякий час розділили. Де перебувають десятеро прикордонників, наразі не відомо.

Переглядів: 573

Щодо виплати пільг

У січні 2023 року завершено реформу монетизації пільг, розпочату ще в 2019-у.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг із січня нинішнього року надаються винятково у грошовій готівковій формі. Тобто людина може отримати «на руки» свої гроші і, заощадивши енергоресурси, витратити зекономлену суму на інші потреби. Це — один із ключових інструментів підвищення мотивації громадян до енергозбереження.

Переглядів: 529

Колір кішки

«Неважливо, якого кольору кішка — важливо, щоб вона ловила мишей». Це китайське прислів’я стало символом економічних реформ, які провів у Китаї фактичний засновник сучасної держави Ден Сяопін. Колишній генеральний секретар ЦК Компартії Китаю саме цією нехитрою думкою доводив можливість існування ринкової економіки у соціалістичній країні. Підхід Ден Сяопіна — повний контроль над політичним життям та інформацією, але ринкові механізми в економіці — вважається вдалою альтернативою підходам Михайла Горбачова. Колишній генеральний секретар ЦК КПРС, як відомо, погоджувався із можливістю «гласності» та суспільної дискусії, але так і не наважився на ринкові реформи.

Не лише політичні експерти, а й звичайні люди вважають Ден Сяопіна жорстким прагматиком, а Горбачова — романтиком-невдахою. Але насправді жорстким прагматиком був Михайло Сергійович. Він чудово розумів, що ринкова економіка не залишає простору для безроздільної влади. А ось «гласність» у суспільстві, де нема власності, творить необхідну ілюзію свободи. Ринок рано чи пізно створює вільних людей, свобода слова без власності зберігає залежність людей від держави і дає хіба що можливість випустити пару.

Переглядів: 597

Вкрадений час

24 лютого сповнився рівно рік, як почалася повномасштабна війна. Велике потрясіння для світу, трагедія для цілого народу, який уже не вперше намагається захиститися від знищення росією. Важко об’єктивно оцінити те, що відбувається, не вдаючись до нецензурної лайки. Ще важче жити у центрі цих подій, особливо, коли ти молода людина.

Більшість із нас добре пам’ятає перший день війни. Але мало хто пам’ятає життя до неї. Здається, що роки «до» — це щось з іншого життя, з іншої реальності. Хтось ще вчора готувався до ЗНО, а сьогодні вже навчається на першому курсі університету й навіть не встиг розкуштувати ці миті на смак. Хтось тільки-но вступив до вишу, і, не встигнувши насолодитися студентським життя, змушений навчатися дистанційно, та ще й під виття сирени. Аналізуючи цей рік нескінченного лютого, я дедалі більше переконуюся: у всіх нас украли час. У мого покоління вкрали юність. Усіх нас дуже жорстоко пограбували, спалили наш дім і намагаються закопати наші тіла, що ледве дихають.

Переглядів: 568

Остерігайтесь квартирних шахраїв

Поліцейські Одещини радять, як не залишитися ошуканими під час найму житла.

Ця тема сьогодні набула особливої актуальності, оскільки багато вимушених переселенців шукають собі прихисток. Утім, стати жертвою шахраїв може кожен, хто вирішив винайти собі житло без участі рієлторів.

Переглядів: 684

Відгомін Великої одеської бібліоночі

Календар культурно-мистецьких подій нашого міста годі уявити без Великої одеської бібліоночі. Цей непересічний просвітницько-розважальний захід цьогоріч успішно відбувся вже вп’яте.

Одесити і гості південної столиці звикли, що 14 лютого, у день святого Валентина, в Одеській національній науковій бібліотеці вони стають свідками й учасниками феєричного дійства, а відтак з нетерпінням чекають на Бібліоніч і залюбки сюди приходять. Бібліоніч вже має власну історію й традиції. З теплом і ностальгією згадуємо дві з них мирного часу, за ними — дві в карантинних масках, й ось нове випробування — в умовах війни.

Переглядів: 679

«Щасливий, якщо допоміг комусь вирівнятися...»

Минув рік, як відійшов у засвіти український патріот, знаний книголюб Мирослав Мосюк (11.03.1949 — 25.02.2022).

Свого часу за антирадянські погляди і поширення самвидаву він поплатився науковою кар’єрою.

Переглядів: 571

Свято весни

У приміщенні Всеукраїнського центру болгарської культури відбулося урочисте відкриття міжнародної виставки «Свято весни».

За підтримки Спілки мариністів Одеси більше двадцяти художників представили на вернісаж свої роботи: від ліричного і водночас войовничого образу козака Мамая авторства молодих майстринь Анастасії Грудки, Ганни Даниленко і Світлани Коновал-Чечко до етнічних мотивів Олени Веселовської («Коло підтримки»), символізму у зображенні чотирьох стихій — Землі, Повітря, Вогню та Води — в картинах Тетяни Тоарки («Птахи прилетіли») та яскравої абстракції Стелли Мунтян («Щасливий день»).

Переглядів: 586

Турбота про судини

Для еластичності. Візьміть по одній чайній ложці лимонного соку, меду і соняшникової олії, змішайте і випийте натщесерце. Курс оздоровлення — 10 днів.

Розчиніть одну чайну ложку меду у 3/4 склянки теплої кип’я-ченої води, додайте сік половини лимона. Пийте перед сном упродовж 10 днів.

Переглядів: 576

Любімо Україну!

Екскурс у життя і творчість Володимира Сосюри

У Міжнародний день рідної мови (21 лютого) ми передусім згадуємо тих, хто створював нинішній образ української мови: Тараса Шевченка, Лесю Українку, Івана Франка та інших наших велетів. У цей день ми говоримо і про поета, чиї головні рядки були присвячені любові. Любові до своєї країни, культури та мови.

Простора зала Одеського літературного музею заповнена юними відвідувачами. Їхні очі звернені до гіда, що проводить для них екскурсію життям і творчістю Володимира Сосюри — одного з найцікавіших українських поетів XX століття. Двозначний герой, людина, у якій намагалися уживатися національний дух та ідеї комунізму, він подарував українській літературі понад 40 збірників своїх творів.

Переглядів: 598

Найкорисніші крупи

Гречка. Джерело рослинного протеїну, повільних вуглеводів та антиоксидантів, які захищають організм від старіння. Груба клітковина виводить надлишки холестерину, а також знижує ризик розвитку цукрового діабету.

Бурий рис. Містить цинк, здатний захистити й відновити шкіру та слизові. Фосфор, магній, цинк, вітаміни групи В і клітковина містяться в лушпинні зерен.

Переглядів: 583

Корисна термобробка

Не всі овочі й фрукти під час термічної обробки втрачають свої поживні та цілющі властивості. Є й такі, чия користь під дією температури, навпаки, посилюється.

Помідори. Томати корисні завдяки великому вмісту антиоксиданту — лікопену. А його корисні властивості активізуються саме при нагріванні. Тож найкориснішими будуть томатні соуси, тушковані або запечені помідори.

Переглядів: 549

Перерване «відрядження»

Прикордонники Білгород-Дністровського загону запобігли реалізації планів правопорушника з переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон.

Перевіряючи оперативну інформацію, вартові кордону встановили, що мешканець Одещини задля «легкого заробітку» через закритий телеграм-канал вирішив надати послуги з безперешкодного потрапляння в іншу країну.

Переглядів: 580

До аптеки — з е-рецептом

З упровадженням електронного рецепта на всі рецептурні препарати у людей виникає дедалі більше запитань. Це цілком природно, адже тепер ця норма пошириться на велику групу ліків, які вживають українці.

Пресслужба Міністерства охорони здоров’я України відповідає на найпоширеніші з них.

Переглядів: 536

Із колаборантського кубла

Поліцейські відправили на лаву підсудних ще одного пропагандиста «русского міра» — 41-річного жителя Одеси, який чекав на кремлівських «визволителів».

Проросійськи налаштований чолов’яга у місцевому закладі харчування закликав присутніх підтримати владу країни-агресора, називав війну в Україні «визвольною спецоперацією», а Одесу — споконвічно російським містом, а ще переконував, що з приходом кремлівського режиму у нас покращиться рівень життя.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net