Переглядів: 543

Вагомий ужинок Геннадія Щипківського

Поміж крутими берегами
постійно квапила сурма.
Увесь ужинок перед вами —
життя прожите недарма…
Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ.

Біобібліографічна серія Одеської національної наукової бібліотеки «Письменники Одеси» (започаткована в 1980 році) поповнилася черговим випуском, який ви-йшов наприкінці 2022-го у видавництві «Астропринт» і щойно потрапив у фонд книжкової скарбниці. Сорок четвертий випуск присвячений життю і творчості знаного поета, прозаїка та громадського діяча, лауреата літературних премій імені Олеся Гончара, Валер’яна Підмогильного, Івана Гайдаєнка, заслуженого діяча мистецтв України Геннадія Щипківського.

Останні десятиліття українська літературна бібліографія як складова сучасної бібліотечної науки набуває нового осмислення та стрімкого розвитку. Персональна бібліографія — це осо-бливий жанр наукової публікації, який можна вважати бібліографічним виміром і документальним джерелом дослідження особистості письменника через призму інформації про всю сукупність його друкованих праць та літератури про нього. Це яскраво віддзеркалює біобібліографічний покажчик «Геннадій Павлович Щипківський» (упорядник — авторка цих рядків).

Підготовлене видання — це літопис життєвого і творчого шляху Геннадія Щипківського — людини, відомої не лише на літературній ниві, а й у публічному просторі, політичних колах, громадському житті. У його біографії — лікування людей, головування в колгоспі, будівництво шляхів, робота у районному відділі культури. Багато сил він віддав становленню незалежності України як голова Одеської обласної організації Народного руху України і член Центрального проводу НРУ. Понад десять років очолював Одеську обласну організацію НСПУ. Як пише у своєму нарисі Сергій Дмитрієв: «Доля Геннадія Павловича — прекрасний матеріал для великого роману».

Г.П. Щипківський народився 8 травня 1944 року в невеличкому, але старовинному селі Бучая Новоушицького району на Хмельниччині. У батьків-ському краї закінчив Соколецьку середню школу. Подальший шлях вихідця з Поділля пов’язаний із Причорномор’ям. Із 1961-го після Одеського медичного училища №3 працював фельдшером в Ульянівському ФАПі Великомихайлівського району. У 1979-у закінчив Вищу партійну школу (Одеський філіал). Був обраний головою колгоспу «Іскра», потім — директор міжколгоспного комбікормового заводу. У 1988—1996 роках завідував Великомихайлівським районним відділом культури. З його ініціативи та за його участі в райцентрі було відкрито пам’ятник Т.Г. Шевченку. У 1989-у створив громадську організацію «Демократична Велика Михайлівка», яка згодом стала ядром місцевої організації Народного руху України. Був першим головою районної та співголовою Одеської обласної організацій НРУ. Із 2001-го — голова обласної організації, член центрального проводу і політради НРУ (2009—2011), голова обласної організації Всеукраїнського громадського об’єднання «Чорний віл» (2001), редактор великомихайлівської рухівської газети «Наш голос» (1990—1996). Двічі балотувався до Верховної Ради (1998, 2007). Був помічником-консультантом народних депутатів України Рефата Чубарова і В’ячеслава Коваля.

Член Спілки письменників України із 1998-го. У вересні 2002-го був обраний головою Одеської обласної організації, а також членом ради та президії НСПУ. Відтоді — активний учасник Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині», яку щороку проводить ОННБ. У рамках форуму відбувалися творчі зустрічі з одеськими письменниками, майстер-класи, презентації новодруків, виставки творів. З ініціативи та сприяння Г.П. Щипківського було видано понад сто книжок місцевих письменників, двотомна антологія «Одеське літературне віче» (1200 с.), на той час найкраща в Україні, засновано часопис «Море», редактором якого він був у 2004—2013 роках.

У тому ж 2013-у Геннадій Павлович склав повноваження голови обласної організації НСПУ і, залишивши громадські справи, цілком зосередився на літературній творчості. З-під пера письменника вийшли багато нових книжок, його твори друкуються у знаних часописах, альманахах, на шпальтах численних газет. Про нього багато й охоче пишуть відомі літературознавці, критики, колеги.

Заслуговують на повагу й емоційно збагачують презентований покажчик нариси побратимів-письменників, друзів і шанувальників творчості Геннадія Щипківського, що увійшли до першої його частини. Серед авторів — Сергій Дмитрієв, голова Одеської обласної організації НСПУ, доцент кафедри загального та слов’янського мово-знавства ОНУ ім. І.І. Мечникова, Володимир Сподарець, літературознавець, доцент кафедри української філології і методики навчання фахових дисциплін ПНПУ ім. К.Д. Ушинського, Юрій Сисін, письменник, публіцист, краєзнавець, Роман Кракалія, письменник, заслужений журналіст України, Валентина Сидорук, письменниця, голова Чорноморського міського літературного товариства «Сузір’я», Лариса Дем’янишина, художниця-ілюстраторка, Аліна Шиндор, викладачка укра-їнської мови та літератури Одеського обласного базовий медичного фахового коледжу, Василь Вельможко, краєзнавець, голова обласної органі-зації Народного руху України.

Друга, основна, частина — це бібліографія Г.П. Щипківського, що красномовно свідчить про вагомість його творчого доробку. Вона включає поданий за хронологією опис окремих творів (романи, повісті, новели, поетичні збірки, книжки есеїв, краєзнавчі видання), а також рецензії та відгуки на них. Наразі, як у пресі, так і на сторінках інтернет-видань, на літературних порталах і вебсайтах, оприлюднено понад 70 таких рецензій і відгуків. В іменах це відбито так: Юрій Мушкетик, Володимир Яворівський, Анатолій Колісниченко, Станіслав Конак, Михайло Лєцкін, Ігор Павлюк, Марія Якубовська, Іван Прокоф’єв, Євген Прісовський, Олекса Різників, Роман Кракалія, Василь Полтавчук, Микола Славинський, Ігор Фарина, Леся Степовичка, Володимир Сподарець, Григорій Цимбалюк, Юрій Сисін, Валентина Сидорук та інші.

Далі, згідно з усталеною структурою, у покажчику описані твори письменника, надруковані у збірниках, журналах, газетах, інтернет-ресурсах. Окремо зібрані інтерв’ю з Геннадієм Щипків-ським і виділений видавничий доробок Спілки, де він виступав у ролі упорядника, редактора, відповідального за випуски.

У розділ «Література про життя і творчість» увій-шли довідкові, біографічні, бібліографічні мате-ріали та вебресурси, що розкривають життєвий шлях і літературну творчість письменника, зо-

крема містять автобіографічні цікавинки, особливі моменти його професійного і творчого життя. Скажімо, такий: після закінчення медучилища, завідуючи фельдшерсько-акушерським пунктом у Великомихайлівському районі, він приймав пологи, захоплювався грою на саксофоні.

В окремих підрозділах — «Спілчанське життя» і «Народний рух України» — зібрані матеріали, що висвітлюють активну громадську діяльність Г.П. Щипківського і свідчать про його високий авторитет у суспільстві як багаторічного очільника обласних організацій Національної спілки письменників України і Народного Руху України, члена центральних органів НСПУ та НРУ.

Завершують покажчик (загалом він вміщує 834 позиції) твори, присвячені Геннадію Щипківському: вірші, написані Олексою Різниковим, Василем Полтавчуком та Іваном Прокоф’євим, а також книжки з автографами відомих письменників: Василя Шкляра, Дмитра Шупти, Миколи Мачків-ського, Георгія Петрук-Попика та ін. Це низка видань, які Геннадій Павлович подарував ОННБ під час благодійної акції в 2021 році. Основна ж колекція книжок з дарчими автографами зберігається в його особистій бібліотеці.

В окремий блок зібрані фотоматеріали. Тут і портретна родинна світлина ще 1870-х років, на якій прадід письменника Юзеф, прабабка Ольга, сестра знаменитого Степана Руданського, та дід Арефа, і чорнобілі знімки батька Павла Арефовича, матері Анастасії Сергіївни, дружини Валентини (Мавки), бабки Сашки з онуком, тобто сином Геннадія Павловича, Ігорем, який сьогодні боронить Україну, і самого письменника з донькою Іреною, татовою помічницею, першою читачкою його творів, бо ж набирає їх на комп’ютері.

А ще — світлини з літераторами-побратимами, журналістами, відомими діячами, з урочистих відкриттів пам’ятників Тарасові Шевченку у Великій Михайлівці (1995) та Іванові Франку в Одесі (2006).

Мені як упорядниці покажчика довелося виконати кропітку науково-пошукову роботу, щоб знайти, зібрати, переглянути, описати й систематизувати величезний пласт матеріалів, які розкривають особистість Г.П. Щипківського як майстра слова, патріота-рухівця, активного громадського діяча. Для цього потрібно було переглянути багато довідників, збірників, нарисів, сотні номерів альманахів, журналів, перегорнути тисячі газетних сторінок за майже сорок років, починаючи від першого надрукованого у 1984-у вірша й до вересня 2022-го (включно). Видання підготовлене на основі фондів Одеської національної наукової бібліотеки із залученням особистого архіву письменника. Допоміжний апарат складають покажчики імен, періодичних видань та список абревіатур.

Біобібліографічний покажчик призначений для літературо- і мовознавців, істориків, журналістів, викладачів закладів вищої освіти, студентів. Він стане в нагоді й учителям середньої школи, які ведуть уроки літератури рідного краю, зрештою, всім тим, хто цікавиться українською культурою і літературою, історією України та творчістю її ви-значних представників.

Від себе як упорядниці висловлюю вдячність усім, хто допомагав і підтримував мене на різних етапах підготовки покажчика. Особливий уклін Геннадієві Павловичу і його родині за взаєморозуміння та співпрацю.

Тетяна ІВАНОВА,
головна бібліографка
науково-бібліографічного відділу ОННБ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net