№ 9 (22434) четвер 23 лютого 2023 року

Переглядів: 517

Чому для нашої Перемоги більше нема перешкод

Вибір, який ми зробили. Підсумки Мюнхенської конференції

Джозеф Байден у Києві та Ван Ї в Москві символічно підбили підсумок Мюнхен-ської безпекової конференції: Україна і росія розійшлися по різних цивілізаціях.

Рік тому на Мюнхенську безпекову конференцію запрошували приїхати представників російської влади, щоб переконати не нападати на Україну (вони не приїхали), і відмовляли приїжджати Президента України, бо російський напад міг статися будь-якої хвилини, — та він приїхав. Через рік представників російської влади просто не запрошували — з ними вже нема про що говорити. Президент України не приїхав, бо йде війна. Але його відеовиступ новий голова Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Гойсґен назвав найбільш зворушливим.

Переглядів: 430

Рабів до раю не пускають

Звернення Президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні

Дорогий народе!

Українці знають, що таке виборювати й захищати власну свободу. На площах. На барикадах. На передовій.

У важкі та визначальні моменти історії ми ніколи не здаємось і завжди проявляємо хоробрість і самовідданість. Українці стають за брата, і братом є кожен, хто українець. Це основа нашої єдності. Єдності, яка, попри все, дає майбутнє нашій державі й народу. Єдності, яка дає нам незламність. І це — основа нашого зв’язку зі світом, з усіма, хто цінує свободу і хто готовий захищати її.

Переглядів: 376

Лютнева дипломатія

Чи може світ зупинити війну?

Завтра сповнюється рівно рік з початку масштабного вторгнення російських військ в Україну. До дати 24 лютого приурочено кілька важливих заходів по обидві лінії фронту. При цьому більшість з них належить не до військових дій, а до дипломатії та пропаганди.

Переглядів: 414

Тарас КРЕМІНЬ: 24 лютого стало і мовним рубіконом

21 лютого відзначався Міжнародний день рідної або материнської мови. Українці — народ, який, попри столітній лінгвоцит, свою мову зберіг і готовий надалі захищати її від агресії російських «визволителів».

Про контрнаступ української мови і в побуті, і в бою та про імплементацію Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» — у розмові «Укрінформу» (www.ukrinform.ua) з мовним омбудсменом Тарасом Кременем.

Переглядів: 1074

Ті, що вижили

Три історії родин переселенців

Вони живуть сьогоденням. Намагаються не думати про минуле. Вони зустрічаються у волонтерських центрах, у чергах за допомогою чи соціальними ви-платами і пошепки діляться новинами. У них спільна біда, тому саме тут вони знаходять нових друзів, а також зустрічають земляків, родичів і сусідів. Назви їхніх рідних міст і сіл сьогодні знають усі: Бахмут, Енергодар, Лисичанськ…Вони спілкуються і діляться інформацією у спільних чатах, намагаючись таким чином підтримати одне одного. Вони ще погано знають Одесу й іноді губляться чи блукають. Намагаються жити новим життям на новому місці, хоча ночами їм сняться їхні рідні домівки.

За даними департаменту праці та соціальної політики міськради, на 1 лютого в Одесі на обліку перебувають 120758 внутрішньо переміщених осіб. 12 вимушених переселенців на 1000 одеситів.

Переглядів: 368

Стільки, скільки буде потрібно

У резолюції до річниці війни росії проти України Європарламент рішуче засудив агресію москви і підтвердив свою підтримку надання військової допомоги Україні стільки, скільки буде необхідно.

Резолюція, ухвалена 444 голосами «за», 26 «проти» і 37 «утрималися», закликала серйозно розглянути питання про постачання Києву західних винищувачів і гелікоптерів, відповідних ракетних систем і значного збільшення поставок боєприпасів. «Україна повинна бути здатною не тільки захистити себе, але й відновити повний контроль над усією своєю міжнародно визнаною територією», — ідеться у документі.

Переглядів: 374

За кордоном — як удома

Європейська Комісія ухвалила пропозицію включити положення про роумінг до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Українці більше не сплачуватимуть додаткові кошти за користування мобільними телефонами під час подорожі до Євросоюзу, а мандрівники із ЄС матимуть такі ж права під час перебування в Україні.

Переглядів: 363

Для посилення безпеки під час блекаутів

Представництво Європейського Союзу в Україні спільно з «Укрзалізницею» та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) запустили кампанію, спрямовану на посилення безпеки українців під час відключень світла, спричинених російськими атаками на енергетичну інфраструктуру.

Десятки тисяч українців отримали світловідбивні жилети, стрічки, косинки та інші засоби безпеки, які роблять їх видимими на неосвітлених вулицях. Носіння світловідбивних елементів допоможе знизити ризики важкого травматизму й дорожньо-транспортних пригод за участю пішоходів.

Переглядів: 363

Перспективи транскордонного працевлаштування

Єврокомісія опублікувала «Звіт про порівняння європейської рамки кваліфікацій та української національної рамки кваліфікацій», написаний спільно українськими та європейськими експертами за підтримки Європейської фундації навчання.

Цей звіт є пілотним проєктом для порівняння національних рамок кваліфікацій третіх країн з європейською рамкою кваліфікацій. Це полегшить визнання кваліфікацій і навичок між державами-членами ЄС та країнами за межами Євросоюзу, таким чином покращуючи перспективи транскордонної кар’єри, можливості працевлаштування та навчання, а також сприяючи ефективнішому використанню навичок компаніями й економіками.

Переглядів: 410

Олійна складова експорту

Європейський банк реконструкції та розвитку надасть 90 мільйонів доларів групі МХП, одному з провідних виробників зерна, м’яса птиці та харчових олій в Україні та Південно-Східній Європі, на підтримку експорту соняшникової олії.

За даними ЄБРР, в останні роки на Україну припадає третина світового виробництва соняшникової олії та майже половина її світового експорту. Країна відіграє вирішальну роль у глобальній продовольчій безпеці й постачанні харчових олій.

Переглядів: 410

«Лють» гуртує патріотів

На Одещині відбувся «Ярмарок вакансій для вмотивованих патріотів України».

Працівники Національної поліції, Національної гвардії та Державної прикордонної служби розповідали громадянам, готовим захищати Батьківщину зі зброєю в руках, про формування штурмових бригад МВС «Гвардія наступу», влитися в лави яких можуть добровольці.

Переглядів: 365

Єврошкола для старшокласників

Представництво ЄС в Україні оголошує набір школярів для участі у EU Study Days (Єврошколи) — 2023.

Проєкт дає можливість старшокласникам дізнатися більше про Європейський Союз і відносини між ЄС та Україною від ключових європейських та українських експертів у цій сфері, сприяє розвитку мережі української молоді для комунікації, обміну досвідом, співпраці й впровадження спільних ініціатив.

Переглядів: 411

Валерій ЮЛДАШЕВ: «Ми виконуємо святу справу»

Командир роти зведеного батальйону Національної поліції «Цунамі», попри поранення, які отримав під час виконання бойових завдань, продовжує нести службу в південних областях нашої держави.

Валерій Юлдашев довгий час працював в управлінні кадрового забезпечення ГУ НП в Одеській області, а в 2016-у, після того, як був створений батальйон патрульної служби поліції особливого призначення «Шторм», перейшов до спецпідрозділу і виконував покладені на поліцію завдання в зоні проведення Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил. Його підрозділ провадив фільтраційні заходи на блокпостах, контрдиверсійні операції, бойові завдання на лінії зіткнення з ворогом.

Переглядів: 406

На підтримку ЗСУ

За перший місяць 2023 року платники податків Одещини сплатили до державного бюджету 131 мільйон гривень військового збору.

«Порівняно із січнем 2022-го сплата зросла на 53 мільйони гривень, або на 68 відсотків», — повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС в Одеській області Руслан Хван.

Переглядів: 442

Перший крок календарної реформи

Про мету літургійної реформи, її сенс, нюанси і значення цих змін для всієї Церкви — у прямій мові глави Української Греко-католицької церкви блаженнішого Святослава у програмі «Відкрита Церква» (початок — у номері за 16 лютого).

— Календарна реформа матиме два етапи. Зараз ми робимо перший крок і переживаємо перший етап. Чому? Бо обрахунок дня, на який припадатиме Пасха того чи того року, пов’язаний із рішеннями Першого Вселенського Собору в Нікеї. У 2025-у ми святкуватимемо його ювілей — 1700 років. Якщо прискіпливо аналізувати дві Пасхалії, які сьогодні має християнський світ: одна, за якою живуть візантійські церкви, як католицькі, так і православні, — стара, у нашому випадку — актуальна, має плюси та мінуси і потребує реформи; друга, за якою живе Римо-католицька церква, — григоріанська — теж недосконала. Готуючись до юві-лею Нікейського собору, ведеться праця в діалозі між Римом і Константинополем, Апостольською столицею і Вселенською патріархією над спільною оновленою Пасхалією, щоб християнам усього світу можна було святкувати Пасху в один день. Тому наші владики вирішили ще тих кілька років зачекати. Бо коли ми перейдемо на григоріанський календар для нерухомих свят, то, залишаючи актуальну Пасхалію, святкуватимемо Пасху разом з усіма церк-вами візантійської традиції.

Переглядів: 441

Звернення блаженнішого Святослава до вірних

— Найперше хочу подякувати всім братам і сестрам, вірним нашої Церкви, інтелектуалам, діячам культури, науки, суспільним лідерам за всі ті листи, які ви мені написали. За останні пів року я отримав їх дуже багато — так багато, що на кожен окремо відповісти не зміг. Сьогодні, користуючись нагодою, хочу відповісти, що ми вас чули і почули, ваші мудрі думки та поради для нас були дуже важливим орієнтиром. Для нас — це для нашого єпископату, Синоду єпископів нашої Церкви.

Я дякую за критику — було дуже багато тих, хто відверто критикував нас за нерішучість чи острах. Але, думаю, ви розумієте, наскільки делікатним було це питання і наскільки виважено ми повинні були підійти до цієї справи. Кажуть, перша заповідь лікаря — «Не нашкодь!». Отож і ми, роздумуючи над моментом та способом цього кроку, намагалися не нашкодити. Ми хотіли, щоб календар нас не розділяв, а об’єднував, давав нову перспективу для нашого церковного, літур-гійного, громадського, державного, суспільного життя.

Переглядів: 405

«Корабль» — на дні, а марка — на п’єдесталі

«Укрпошта» підсумувала результати народного голосування за найкращу воєнну поштову марку України 2022 року.

Упродовж тижня українці віддавали свої голоси за улюблену марку в соціальних мережах поштового оператора Facebook та Instagram і в застосунку «Дія». Загалом до акції долучилися близько 650 тисяч осіб.

Переглядів: 466

Вагомий ужинок Геннадія Щипківського

Поміж крутими берегами
постійно квапила сурма.
Увесь ужинок перед вами —
життя прожите недарма…
Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ.

Біобібліографічна серія Одеської національної наукової бібліотеки «Письменники Одеси» (започаткована в 1980 році) поповнилася черговим випуском, який ви-йшов наприкінці 2022-го у видавництві «Астропринт» і щойно потрапив у фонд книжкової скарбниці. Сорок четвертий випуск присвячений життю і творчості знаного поета, прозаїка та громадського діяча, лауреата літературних премій імені Олеся Гончара, Валер’яна Підмогильного, Івана Гайдаєнка, заслуженого діяча мистецтв України Геннадія Щипківського.

Останні десятиліття українська літературна бібліографія як складова сучасної бібліотечної науки набуває нового осмислення та стрімкого розвитку. Персональна бібліографія — це осо-бливий жанр наукової публікації, який можна вважати бібліографічним виміром і документальним джерелом дослідження особистості письменника через призму інформації про всю сукупність його друкованих праць та літератури про нього. Це яскраво віддзеркалює біобібліографічний покажчик «Геннадій Павлович Щипківський» (упорядник — авторка цих рядків).

Переглядів: 423

«Краса — змагання до досконалості»

Завтра, 24 лютого, о 13.00  в Універсальній читальній залі Централізованої міської бібліотечної системи для дітей (вул. Катерининська, 67) відбудеться презентація виставки грецького художника Ставроса Тзортзоса «Краса — змагання до досконалості», приуроченої до 152-річчя від дня народження видатної української поетеси Лесі Українки.

30 картин, створених грецьким митцем, уперше були представлені  широкому загалу в 2021 році у Грецько-український палаті і є подарунком генерального секретаря цієї палати Герасимоса-Ніколаоса Бугаса для ЦМБС для дітей.

Переглядів: 404

Страх темряви

Як психіка людини реагує на тривалу відсутність світла і як рятуватися

Блекаут — це новий досвід для українців. А новизна, як знаємо, лякає. Життя впродовж трьох-чотирьох діб без світла, як і віялові відключення, на превеликий жаль, стали реаліями сьогоднішніх воєнних днів. Практично всі ми переживаємо стрес, оскільки тривале перебування в темряві підвищує рівень тривожності.

Страх темряви супроводжується відчуттям сильного хвилювання і дискомфорту, що виникає в темний час доби або за відсутності звичного нам освітлення. Людина, яка гостро реагує на відсутність світла, відчуває жах і паніку, а часом не витримує: тікає з дому, ховається або ж кличе на допомогу. Хоча таких дій від себе й не очікувала.

Переглядів: 208

Єноти, вивірки і білі леви

Холодний сірий день — звичне явище для лютневої  Одеси.  Але тільки не 14 лютого і не в Одеському зоопарку.

Цього дня за результатами конкурсу  тут обрали  найкращу пару 2023 року. Нею стала пара білих левів, яка з величезним відривом перемогла пари єнотів-полоскунів і вивірок (білок) звичайних, що посіли друге й третє місця відповідно.

Переглядів: 262

Альтанки для багатоповерхівок

За задумом міського голови Кодими Сергія Лупашка, кожен двір багатоповерхового будинку повинен мати затишну альтанку.

Вони прикрасять і прибудинкові території, і людям буде де відпочити.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net