№ 7 (22432) четвер 9 лютого 2023 року

Переглядів: 450

Все в процесі

Критична маса має прикру здатність вибухати у найнесподівані-ший момент. І ніякі аутотренінги та медитації не допоможуть підготуватися — однаково рвоне зненацька.

Навколовійськове тижня

Історія із закупівлями продуктів для ЗСУ за завищеними цінами (ті самі «яйця Резні-кова» по 17 гривень штука) перейшла в стадію «очікування смерті гірше за саму смерть». Протягом останніх днів поінформовані про все на світі інсайдерські джерела переконували посполитих, що новим міністром оборони стане керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов, а чинного шефа МО Олексія Резнікова відправлять керувати Міністерством стратегічних галузей промисловості замість Павла Рябікіна чи в Мін’юст на місце Дениса Малюськи. Про продуктовий скандал згадували делікатно, хоча сам Олексій Юрійович стимулював процес, плутаючись, як рахують курячі яйця — поштучно чи кілограмами.

Переглядів: 477

Смертельні бали за шкалою Ріхтера

Два землетруси, що сталися на південному сході Туреччини з проміжком 9 годин (о 4.17 та 13.24 за місцевим часом) станом на вчорашній ранок у цій країні забрали життя понад 6200 людей, майже 35000 отримали травми. У цій країні нинішні землетруси визнають найбільшою катастрофою за 84 роки.

У Сирії ситуація статистично виглядає так: понад 2500 загиблих та близько 5000 поранених.

Переглядів: 514

Мудро, зважено, соборно

У передостанній день січня у кафедральному соборі Різдва Христового Одеської єпархії Православної церкви України після соборної божественної літургії відбулися загальні збори єпархії, які очолив єпископ Одеський і Балтський Афанасій.

Ішлося про ставлення до змін у календарі свят на підставі попередніх опитувань, проведених у парафіях, повідомляється на Фесбук-сторінкці Одеської єпархії ПЦУ.

Переглядів: 417

На полігонах перемог не буває

Сповна відтворити хід думки частини обивателів (на захід від Карпат і за океаном), зрозуміло, не вдасться. Але пам’ятайте: нам співчувають. Нашим перемогам радіють. Як чудово воюють за нас українці!

Друзі на нашому боці. Але із застереженнями

Як швидко вчаться стріляти з наших гаубиць! Як ефективно використовують наші системи залпового вогню! Не за місяці, а за тижні освоюють управління нашими «Леопардами», «Абрамсами» і «Челленджерами»! І ще платять за навчання. Ми б дали їм винищувачі F-16 сьогодні і багато іншої зброї, але страшно. Раптом переможуть, і росія, не дай Боже, розвалиться. Або капітулює, а «ядерна валізка» потрапить не в ті руки. А путін застрелиться на Красній площі. І доведеться годувати мільярдними кредитами нових єльциних, абрамовичів і чубайсів.

Переглядів: 413

У підпорядкуванні РПЦ

Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року «Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію указом Президента України від 1 грудня 2022-го, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті у двомісячний термін забезпечила проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом (Російською православною церквою).

Для виконання цього завдання було створено експертну групу, до складу якої увійшли п’ятеро професорів, докторів наук та один кандидат наук — фахівці у галузі релігії, історії церкви, свободи совісті, державно-конфесійних відносин, богослов’я, котрі мають фахові наукові публікації з історії, соціології, філософії, релігії взагалі та у сфері дослідження східного православ’я зокрема.

Переглядів: 454

Андрій ЮРАШ: Найсерйозніший жест Папи — відмова від зустрічі з кирилом

«Якби не Юраш, то Ватикан нагадував би кабінет Орбана чи штаб Трампа», — таке, чи щось подібне, часто можна почути в середовищі українських релігієзнавців про Надзвичайного та Повноважного посла України при Святому Престолі (у Ватикані). Заява Папи (про неї йдеться у тексті) про те, що він готовий зустрітися з обома президентами — Зеленським та путіним — дуже контрастує з його ранніми висловлюваннями про «великий русский народ» чи «русский гумманизм».

Так, Андрій Юраш за рік свого перебування на «римській кафедрі» точно зробив українське посольство помітним, його новий офіс навіть «перемістився» у безпосередню близькість до Ватикану. Фейсбук-акаунт посла часом нагадує світову енциклопедію дипломатичного корпусу, повідомляючи про безліч заходів із колегами-дипломатами країн Старого та Нового світу. (Наше інтерв’ю було відкладено на годину через незаплановану зустріч з американським урядовцем.)

Переглядів: 696

«Бояриня»: суголосся у часі

Вона писала так, ніби Україна вже була модерною державою
з власною інтелігенцією, вивченою по власних університетах.
Оксана ЗАБУЖКО.

Багата і розмаїта літературна спадщина Лесі Українки є невіддільною складовою української літератури і культури. Її ім’я — у списку славетних митців, а геніальні твори служать усьому людству. Літературна спадщина Лесі Українки притягує  своєю  могутністю  й  різнобарвністю,  індивідуальністю. Її думки й ідеї — поза часом, вони є і будуть актуальними для всіх прийдешніх поколінь.

25 лютого сповниться 152 роки від дня народження Лесі Українки, а в квітні — 105 років відтоді, як уперше вийшла окремим виданням її неперевершена драматична поема «Бояриня», яку в радянські часи десятиліттями забороняли і навіть не включали до повних зібрань творів. Чим же так не сподобався радянській цензурній машині цей невеликий твір видатної письменниці?

Переглядів: 575

Незгладні зустрічі з Борисом Нечердою

Суб’єктивні нотатки з нагоди сумної дати

11 лютого 1998 року відійшов у засвіти видатний український поет-шістдесятник Борис Нечерда. Минуло чверть століття, і за цей час відбулося багато різних подій, у тому числі в літературному житті країни. Змінилися і погляди та підходи до творчості письменників. На жаль, доробок тих, кого вже нема з нами, забувається або сприймається інакше. Тож спробую нагадати читачам про талановитого поета, твори якого і після його відходу публікувалися й згадувалися досить рідко.

Борис Андрійович Нечерда народився 11 липня 1939 року в с. Ярешки Андрушівського (нині — Бердичівського) району на Житомирщині. Його дитинство і юність (до 1958-го) пройшли в Олександрії Кіровоградської області, де він закінчив з відзнакою школу і деякий час працював на підприємствах. Подальша доля поета пов’язана з Одесою: навчався на кораблебудівному факультеті Інституту інженерів морського флоту, працював у місцевих газетах, на теле- та кіностудії.

Переглядів: 477

З гнізда душі летять думок пташата

Щипківський Г.П. На терезах пам’яті: повість. Одеса: Астропринт. 2022. — 160 с.

Не заперечимо, що любимо розмірковувати над новими творами цього письменника. Але будь-які натяки на те, що автор сам якимось чином «причарував» рецензентів і вони стали його літературно-критичною прислугою, виглядають смішнюще.

По-перше, завжди відгукуємося лише на видання, котрі вважаємо вартісними з художньої точки зору. Бо не хочемо марнувати час на словесні абищиці. По-друге, оті «уболівальники» не можуть запропонувати чогось цікавішого, бо в шухлядах їхніх робочих столів навіть миші поздихали, не дочекавшись ще не опублікованих «шедеврів».

Переглядів: 397

Те, що робить нас слабшими

У понеділок, 6 лютого, Верховна Рада схвалила законопроєкт №8228-1 щодо державної підсумкової атестації та вступної компанії 2023 року.

Цим законом депутати скасували цьогорічну Державну підсумкову атестацію та затвердили нові правила вступу до навчальних закладів. Зокрема, як і торік, вступ проводитимуть за результатами національного мультипредметного тесту. Новація, яку запропонувало профільне міністерство і підтримали народні обранці, — вилучення з обов’язкових предметів тесту з історії України.

Переглядів: 487

«Гвардія наступу»

МВС розпочало формування штурмових бригад «Гвардія наступу». Ці бригади, до яких можуть вступати добровольці, націлені на посилення Сил оборони та звільнення окупованих територій України. Про це в ефірі «Єдиного телемарафону» заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

«Рішення створити штурмові бригади було прийнято нашими працівниками, які мають достатньо люті, щоб бити ворога. Багато наших військовослужбовців, які боронили і боронять нашу країну, вийшли з ініціативою набрати людей у такі підрозділи. Тому й ухвалили рішення, що всіх, хто бажає, хто є патріотом, хто втратив домівки або рідних через війну, об’єднати в такі бригади. Ми вже почали формувати підрозділи, націлені на те, щоб звільнити наші території і стати на міжнародно визнані кордони. Це наша найближча мета», — підкреслив Ігор Клименко.

Переглядів: 496

Не тільки приправа

Лавровий лист знайдеться на кожній кухні. Але ми звикли використовувати його лише за призначенням — як приправу для різних страв. А має він ще й не одну прикладну здатність. Аромат, що виділяється під час спалювання листка у кімнаті, допомагає впоратися із п’ятьма проблемами.

1. Неприємні запахи

Лавровий лист під час горіння може усунути неприємні запахи, які «поселилися» у вас вдома, повернути свіжість.

Переглядів: 402

Олександр РУСИЙ

Материнський бунт

«Пожалійте наших хлопців, — чути воплі на росії, —
хлопці босі та голодні, на порозі — пандемія.
Дайте хлопцям їжу, одяг, дайте їм хорошу зброю,
і тоді (як час настане) всі загинуть, як герої.
Та спочатку зрозумійте, генерали й депутати,
що навчити треба хлопців катувати і вбивати.
За загиблих (це буває) дайте гроші і машини —
нам подобаються дуже різні «лади» і «калини».

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net