Переглядів: 473

Трибунал для путіна

Як і коли притягнуть до відповідальності російських злочинців та, зокрема, найголовнішого з них 19 січня Європарламент проголосував за створення спецтрибуналу для кримінального переслідування організаторів воєнних злочинів проти України. Йдеться, зокрема, про покарання вищого керівництва держави-агресорки.

Євродепутати ухвалили: трибунал має бути створений за аналогією з Нюрнберзьким процесом, коли після Другої світової судили нацистських лідерів. Подібні трибунали створювалися за рішенням Радбезу ООН і для судів над винними у воєнних злочинах у колишній Югославії та Руанді. Раніше схожі резолюції щодо можливого міжнародного трибуналу ухвалили парламентські асамблеї ОБСЄ та НАТО.

Коли врешті може розпочатися суд над винуватцями війни в Україні та які перешкоди виникнуть на шляху до цього — розбиралися у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Завдання — засудити путіна та лукашенка

Перше завдання, яке стоїть перед світовою спільнотою — домогтися принаймні юридичної можливості організувати суд над головними злочинцями: президентом рф путіним і всім військовим керівництвом росії, а також над олександром лукашенком та керівництвом білорусі — як держави, яка підтримує та бере участь у збройній агресії проти України.

Проте, на керівництво держав поширюється міжнародний імунітет, якого, щоби розпочати суди, необхідно позбутися. Зробити це через засідання Радбезу ООН на практиці — майже неможливо, адже рф є її постійним членом. Тож ЄС й Україна мають шукати підтримку у Генеральній Асамблеї ООН та на різних міжнародних форумах, активно застосовуючи дипломатію, вважають у Європарламенті.

Водночас, щоби почати спецтрибунал, необхідно створити спеціальну міжнародну прокуратуру, яка опікуватиметься розслідуванням злочинів, заявив на засіданні Європарламетру комісар із питань юстиції Дідьє Рейндерс. Є робота і для українських депутатів: Україна досі не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду, який дає визначення злочину агресії. Це необхідно для початку розслідування та судових процесів.

Із розслідуванням воєнних злочинів, зокрема зі збором доказів, раніше обіцяли допомогти країни Великої сімки: на зустрічі міністрів юстиції G7.

Активи рф — на репарації

Європарламент у своїй резолюції також закликав ЄС знайти шляхи використання заморожених активів Центробанку (таких уже понад 17 млрд євро) на допомогу Україні у формі репарацій. Нині ж, за європейськими законами, російські гроші теж мають імунітет, який необхідно зняти у зв’язку із тяжкістю вчинених рф правопорушень.

А от у CША вже вдаються до конкретних кроків: цими днями у Міністерстві юстиції Сполучених Штатів заявили, що найближчими місяцями розпочнуть процес передачі конфіскованих у рф грошей.

Скільки ще чекати

Вочевидь, на розслідування воєнних злочинів проти України і, тим паче, доведення цього процесу до трибуналу підуть роки. Утім, українська влада налаштована оптимістично. В Офісі Президента України вважають, що до початку практичної реалізації цього задуму світова спільнота може наблизитися вже за рік—півтора — за умови збереження нинішнього темпу роботи над цим процесом.

«Порівнюючи з історичними прикладами створення відповідних трибуналів, ми рухаємося з гіперкосмічною швидкістю. Ми отримали надзвичайну велику кількість рішень щодо міжнародної політичної підтримки створення спецтрибуналу — від Парламентської асамблеї Ради Європи, ОБСЄ, Європарламенту, Єврокомісії, окремих європейських країн. Ми тут дуже просунулися. Думаю, якщо вдасться зберегти такий темп, то впродовж найближчих року-півтора підійдемо до практичного створення трибуналу», — заявив заступник керівника Офісу Президента України Андрій Смирнов.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net