Переглядів: 807

Земельні відносини в умовах воєнного стану

Як закон №2698 вплине на діяльність органів місцевого самоврядування, — пояснюють експерти U-LEAD

Про правові особливості регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану у зв’язку з набранням чинності Закону України №2698 дізналися учасники інформаційної сесії «Найостанніші зміни земельного законодавства: від безоплатної приватизації до оренди» для громад Дніпропетровської, Запо-різької, Одеської та Херсонської областей.

— 19 грудня вступили в дію норми закону №2698-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель». Експерти нашої програми підготували роз’яснення щодо змін у земельному законодавстві, які стосуються органів місцевого самоврядування та відповіли на питання учасників, а їх було майже 70, — розповіла Олена Тертишна, керівниця регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області.

Спікерами інформаційної сесії виступили експерти з просторового планування та управління природними ресурсами «U-LEAD з Європою» Олександр Придатко та Олександр Гнітецький. Вони підкреслили, що цим законом вносяться зміни до Земельного кодексу України та низки законів у земельній сфері.

— Це вже третій закон, який регулює земельне законодавство під час дії воєнного стану. Передусім, цей документ повертає земельні аукціони для передачі сільськогосподарських земель у користування, як це було в довоєнний період. Частково відновлює можливість безоплатної приватизації для власників нерухомого майна і тих, хто мав на це право раніше, до набрання чинності Земельного кодексу, — зазначив Олександр Гнітецький.

З-поміж інших набули чинності й такі норми:

— передача в оренду землі сільськогосподарського призначення можлива за умови реєстрації ділянки у Державному земельному кадастрі та внесення інформації про права на неї у Держреєстрі речових прав. Якщо ділянка була передана в оренду і не внесена в ці бази, то необхідно зареєструвати її впродовж двох місяців;

— припиняється автоматичне (без згоди сторін договору) поновлення договорів на користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після запровадження воєнного стану;

– відновлюється безоплатна приватизація земельних ділянок, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у приватній власності, а також земельних ділянок, які передані громадянам у користування до набрання чинності Земельним кодексом України;

— скасовується відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, які сплачувалися внаслідок вилучення сільськогосподарських угідь із господарського обігу, а також при погіршенні якості земель.

Закон, що набув чинності, регулює також діяльність Державного картографо-геодезичного фонду України. Зокрема, відтепер картографічні матеріали можна буде передавати через геоінформаційну систему в режимі онлайн.

Експерти анонсували, що найближчим часом буде введено в дію постанову Кабміну №1364 від 6 грудня цього року (опублікована 10 грудня в «Урядовому кур’єрі»), якою визначається механізм формування єдиного для всіх переліку територій, де ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані російською федерацією.

— Визначаються три види територій: можливих бойових дій, активних бойових дій та тимчасово окуповані. І визначатимуться вони не наказом Держгеокадастру, а наказом Мінреінтеграції. В результаті менше громад будуть з призупиненим доступом до Державного земельного кадастру, оскільки тепер це будуть лише громади, де ведуться активні бойові, дії та тимчасово окуповані території. Важливо також, що тепер від кадастру можуть відключити не цілу громаду, а її частину, окремі населені пункти і так далі. Це набагато гнучкіша система, що дозволить в цілому по Україні розпоряджатися більшою територією і більше землевласників та користувачів земель не будуть обмежені у своїх правах, — зазначив Олександр Гнітецький.

Оксана СТЕЛЬМАХ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net