Переглядів: 769

Олена ЗЕРКАЛЬ: Знищення енергетики — цілеспрямований Голокост в Україні

Починаючи із 10 жовтня Україна пережила вже з десяток масованих атак ракетами і дронами по об’єктах енергетичної інфраструктури. Мільйони українців у цей зимовий час залишаються без світла та тепла.

Про те, скільки ще таких атак може витримати наша енергетична система, чи варто Європі очікувати нової хвилі біженців і як не допустити гуманітарної катастрофи, «Голосу Америки» (https://ukrainian.voanews.com) розповіла радниця міністра енергетики Олена Зеркаль.

— Яка наразі ситуація з енергетикою?

— Ситуація важка, вона не може бути іншою. Тому що наша енергетична система, особливо — високовольтна, зазнала дуже суттєвих пошкоджень, яких раніше не зазнавала жодна система в Європі, починаючи з Другої світової війни. Іде постійне знищення нашої енергетичної інфраструктури, а енергетична система — це той хребет, на якому тримається фактично вся критична інфраструктура, починаючи з водопостачання і завершуючи медичними послугами. Тому знищення нашої енергетики — це цілеспрямоване проведення Голокосту в Україні.

— Про який відсоток пошкодженої інфраструктури ми говоримо?

— Нема жодної ТЕЦ або ТЕС, яка не зазнала б удару. Крім того, наші високовольтні лінії та підстанції постійно — під ударами. Є деякі підстанції, які зазнали пошкоджень не двічі, й не тричі, а вже сім-вісім разів. Є станції, на яких послідовно знищується все обладнання. Особливо це стосується Києва та інших великих міст.

— Про яку суму збитків ідеться?

— Завдані Україні збитки оцінюються мільярдами і мільярдами. Наразі це важко підрахувати, бо відсутність, наприклад, енергетичного постачання завдає збитків не лише компаніям, які виробляють електроенергію, а й усім малим бізнесам.

Для відновлення всієї високовольтної системи Україні зараз потрібно не так багато порівняно з тим, скільки може коштувати Європі наступна хвиля біженців з України. Нині йдеться про те, щоб закупити все обладнання і привезти його в Україну, а це 200 — 300 мільйонів. Це стосується передусім високовольтного обладнання. Є питання щодо генерації і забезпечення критичної інфраструктури, але перш за все необхідно забезпечити відновлення високовольтної спроможності України доставляти електричну енергію з наших генеруючих потужностей, особливо — атомних станцій, до великих міст.

— Хочу повернутися до питання біженців. Скажіть, чи очікується якась нова масова хвиля біженців і якою вона може бути, порівнюючи з лютим?

— Великі міста залежать від тепла і водопостачання. Й удари, яких зазнає наша енергетична система, спрямовані на те, щоб знекровити українські мегаполіси, зробити їх непридатними для існування. В українських містах, зважаючи на урба-нізацію, живе приблизно 20 мільйонів людей. Із цих 20 мільйонів, якщо вони залишаться в умовах, не придатних для існування в зимовий період, — можна підрахувати легко, скільки буде вимушено переміщатися і скільки шукатиме притулку в Європі.

— Ситуація така, що в багатьох містах зараз погіршуються умови: нема води, світла, опалення. Як держава допомагає людям?

— У містах відкриваються «Пункти незламності». Водночас ми не можемо передбачити, якою буде наступна хвиля ударів по Україні. Тому дуже важливо забезпечити людей теплом, і зараз ми шукаємо всі можливі засоби для того, щоб вирішити питання функціонування критичної інфраструктури, щоб не допустити найгіршого сценарію. Бо «Пункти незламності» — це справді важливо, це для підтримки населення, але основне — не допустити замерзання в трубах води і відключення лікарень від постачання електро-енергії. Тому держава зараз сфокусована на тому, аби забезпечити існування і виживання людей — у зимовий період це основне. І все, що робиться, спрямоване саме на те, щоб функціонували основні критичні інфраструктури, як-от водопостачання, теплопостачання, медичні заклади і решта.

— Чи очікуєте нових ударів і як готуєтеся до цього?

— Ми очікуємо нових ударів постійно. Я думаю, що ми всі — в Києві, в Україні — розуміємо, що передбачити наступні атаки й удари дуже важко, але ніхто не сподівається, що цього не станеться. Ми всі свідомі того, що йде війна, що росіяни продовжують атакувати об’єкти критичної інфраструктури і що всі ми є заручниками цієї війни. Але ми всі свідомі й того, що ми маємо вижити, що маємо пережити цю зиму і зробити все можливе, аби громадяни якнайменше страждали від цієї війни.

Вражаючи об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні, росія переслідує кілька цілей. Насамперед — створити гуманітарну катастрофу неочікуваного і небаченого масштабу в центрі Європи. Якщо, скажімо, при температурі хоча б мінус три градуси буде знеструмлений Київ, то наші комунальники почнуть зливати воду із систем опалення. Про це заявив мер Києва. Сьогодні в Києві мінус два, і температура від тижня до тижня знижується на кілька градусів. Путін розраховує на те, що українці не зможуть витримати цієї гуманітарної катастрофи, що ми хвилею накриємо Європу і що у європейців у зв’язку з цим також почнеться своя гуманітарна катастрофа. На цьому тлі він розраховує укласти на своїх умовах якийсь мир. Я думаю, що ми всі свідомі того, що ці умови для нас є неприйнятними. І всі у світі розуміють, що зараз треба допомогти Україні забезпечити проходження цієї зими всіма наявними засобами. Ми вже розуміємо, що саме нам потрібно, щоб убезпечитися від цієї гуманітарної катастрофи.

— А що саме потрібно?

— Передусім нам потрібне обладнання для ремонту наших високовольтних ліній — для того, щоб ми могли забезпечити наші домівки необхідною кількістю електроенергії, яку виробляють українські атомні станції і решта генерації. По-друге, нам дуже треба зараз забезпечити, щоб якомога менше були ушкоджені ті підстанції, які страждають, і забезпечити їх більшою кількістю засобів ППО, щоб ми могли протистояти цій хвилі ракет, які пускає росія по Україні. Крім того, є засоби малої генерації, які можуть підтримати міста-мільйонники у разі ушкодження інфраструктури та блекаутів. Над тим, щоб поставити ці засоби малої генерації в Україну, ми й працюємо.

— Чим США можуть допомогти Україні в боротьбі проти дронів та ракет і чому важливо зробити це вже зараз?

— США можуть посилити нашу обороноздатність постачанням новітньої техніки — таких систем, як Patriots, наприклад. Ці протиповітряні системи здатні знищувати ракети, які пускають з літаків, кораблів, що летять з різних сторін: з Білорусі, з Каспію, із Чорного моря. Росіяни використовують тактику хвиль: — вони накривають наше небо, пускаючи ракети з різних боків для того, щоб наші системи ППО не були спроможні знищити всі ті ракети. Ми обмежені в можливостях щодо знищення цих ракет. Якщо США зможуть нам поставити сучасні протиракетні комплекси, то це дасть нам змогу більше захищати свої об’єкти інфраструктури від пошкоджень. Це дуже важливо. Особливо зараз, у зимовий період, коли нам дуже важко забезпечувати життєздатність міст.

— Під час одного з масованих обстрілів усі атомні електростанції відключилися від основної системи. Чому так відбувається і який у цьому ризик?

— У цьому є дуже великий ризик, бо системи вийшли фактично не в режим власної генерації, а перейшли в холодний режим — це коли стрижні опускаються, генерація припиняється і станцію треба охолоджувати. На генераторах атомні станції можуть працювати обмежену кількість годин. Тому першими лагодять і заживлюють саме атомні станції.

Водночас українська атомна генерація впродовж останніх десяти місяців переживає небачене навантаження. І пошкодження, які відбуваються на підстанціях біля АЕС, призводять до постійної зміни режимів на самих станціях, що дуже негативно впливає на можливості атомної генерації забезпечувати безперебійність роботи в її штатних режимах. Після передостанньої хвилі два атомні блоки — на Рівненській та Південноукраїнській АЕС — пішли в режим ремонту. Тобто в нас зменшилася і можливість використовувати атомну генерацію на два блоки — для нас це дуже суттєво зараз. Скільки разів атомні станції можуть переживати такі аварійні відключення — ніхто не знає. Ніколи таких випробувань не було.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net