№ 99-100 (22422-22423) четвер-субота 22-24 грудня 2022 року

Переглядів: 813

Із Бахмута — до Вашингтона

У вівторок Президент України Володимир Зеленський побував у Бахмуті на Донеччині, де ведуться найзапекліші бої і де наші воїни ламають усі потуги ворога, спрямовані на захоплення цього міста та подальшу окупацію нашої землі.

Глава держави поспілкувався з військовими, які обороняють Бахмут, відвідав передові позиції однієї з бригад, заслухав доповідь про оперативну обстановку, матеріально-технічне забезпечення і пропозиції щодо подальших дій, а також вручив захисникам нагороди.

Переглядів: 772

Голодомор — геноцид проти народу України

Європейський парламент більшістю голосів ухвалив резолюцію до дев’яностих роковин Голодомору в Україні, яка визнає ті жахливі події 1930-х геноцидом українського народу. За документ, який засуджує штучний Голодомор в Україні, проголосували 507 депутатів, проти — 12, утрималися — 17.

У преамбулі резолюції Європарламент нагадує, що визначення змістовного поняття геноциду міститься в Конвенції ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Цей документ визнає злочином геноциду дії, що спрямовані на навмисну руйнацію, частково або в цілому, національних, етнічних, расових або релігійних груп людей; вбивства членів таких груп; спричинення серйозної тілесної або ментальної шкоди членам таких груп; навмисне створення таких умов життя цих груп, що можуть призвести до їх фізичного знищення, в цілому або частково; запровадження заходів, що перешкоджають народженню дітей у межах цих груп; насильницьке передання дітей від цих груп іншим групам.

Переглядів: 779

«Орда». Історія, з якою доводиться жити і воювати

Порівняння сучасної росії з Ордою, заснованою Чингізханом, образливе для середньовічної держави монголів. Московське князівство виникло і впродовж половини тисячоліття (від Івана Калити до Бориса Годунова включно) розвивалося як улус — мала складова великої азійської деспотії. Розвивалося, поступово втрачаючи привабливі риси Орди — відносну віротерпимість і здатність частину влади віддавати правителям завойованих околиць.

Короткий курс «Звільнення від ярма»

Утім, віротерпимість і здатність ділитися владою були непритаманними для ханів Московського князівства. Москва із XIV століття зростала завдяки примусовому приєднанню сусідніх улусів та піднесенню власної церкви, врешті-решт ізольованої від візантійського православ’я. З розширенням території збільшувалися й апетити. Й оформилися в ідею звільнення від «монголо-татарського ярма». Місце ординського хана в ієрархії зайняв самодержець, наділений необмеженою владою. А місце митрополита, підпорядкованого Константинопольському патріарху, узурпував, як сказали б тепер, самопальний патріарх.

Переглядів: 802

Дипломатична місія «Щедрика»

Армія і мистецтво — надважливі. Як 100 років тому, так і тепер

Понад сотню літ у багатьох країнах тріумфально лунає український «Щедрик» з музикою подільського композитора Миколи Леонтовича, чиє 145-річчя вшановували 13 грудня. Хоча не всі прислухаються і знають, що знаменита Carol of the Bells — це та ж українська пісня з англійським текстом.

У рік повномасштабної російсько-української війни 4 грудня у Карнегі-холі в Нью-Йорку на концерті «Ноти з України: 100-річне святкування «Колядки дзвонів» «Щедрик» зібрав 2800 глядачів і ще майже 5 тисяч слухачів онлайн під час прямої трансляції. Перший же успіх у США на цій же сцені «Щедрик» здобув у 1922-у. Тоді його виконували хористи УНР, яких відрядили промотувати незалежну державу Україну. Симона Петлюру — ініціатора того міжнародного концертного туру — нідерландська преса перед тим у схвальних відгуках називала залюбленим у мистецтво головнокомандувачем.

Переглядів: 805

Настрій на прийдешній рік

Соціологічна група «Рейтинг» провела дев’ятнадцяте загальнонаціональне комплексне дослідження щодо оцінок змін у різних сферах життя, очікувань та сподівань громадян нашої країни на наступний рік.

Окремий акцент соціологи зробили щодо ставлення наших співвітчизників до ймовірного перенесення святкування Різдва з традиційного для пострадянського простору 7 січня, на шановану більшістю християнського світу 25 грудня.

Переглядів: 795

Естафета визвольної звитяги

14 жовтня сповнилося 80 літ з дня створення Української повстанської армії. З цієї нагоди, за поданням Всеукраїнського громадського об’єднання «Братство ОУН-УПА імені генерал-хорунжого Романа Шухевича — Тараса Чупринки», рішенням Івано-Франківської обласної ради  п’ятеро воїнів УПА Одещини вшановані ювілейними медалями.

На жаль, до знаменної дати дожила лише одна учасниця визвольних змагань середини ХХ століття — Юстина Джурин-Плотиця, якій у цьому місяці сповниться 95 років.

Переглядів: 769

Олена ЗЕРКАЛЬ: Знищення енергетики — цілеспрямований Голокост в Україні

Починаючи із 10 жовтня Україна пережила вже з десяток масованих атак ракетами і дронами по об’єктах енергетичної інфраструктури. Мільйони українців у цей зимовий час залишаються без світла та тепла.

Про те, скільки ще таких атак може витримати наша енергетична система, чи варто Європі очікувати нової хвилі біженців і як не допустити гуманітарної катастрофи, «Голосу Америки» (https://ukrainian.voanews.com) розповіла радниця міністра енергетики Олена Зеркаль.

Переглядів: 802

Перемагає не зброя, перемагають люди

56 офіцерів завершили навчання в пілотному проєкті Сил територіальної оборони ЗСУ «Вишкіл капітанів».

Упродовж шести тижнів командири рот, взводів та офіцери штабів батальйонів з усіх регіонів України вивчали процедури ухвалення військових рішень, ділилися бойовим досвідом і розвивали свої лідерські навички. Курс відбувся за підтримки благодійних фондів «Повернись живим», Spirit of America («Дух Америки») та уряду Великої Британії, який допоміг з підготовкою інструкторів.

Переглядів: 746

Без повторного огляду

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія з інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Оскільки є певна кількість осіб, які, отримуючи пенсію з інвалідності, з початком військових дій вимушені були терміново виїхати за кордон, дедалі частіше постає питання, чи можуть їм припинити виплату пенсії в зв’язку з не проходженням повторного огляду медико-соціальної експертизи.

Переглядів: 750

Догляд за дитиною і стаж

Однією з обов’язкових умов призначення пенсії за віком є набуття необхідного стажу.

Зарахування до стажу періодів догляду за дитиною із 1 січня 2004 року передбачене законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а до цього періоду визначається раніше чинним законодавством.

Переглядів: 807

Володимир КАБАЧЕНКО. Там, де зійшлися море й небо...

(З нової збірки поезій «Саме так»)

Попередній підрахунок

I

ми на своїй землі, та не одні, є і вони
що нас рахують зайвими на цій землі
вони міста рахують, села і водоймища
мости полічили, родовища та сховища
і воду міряють — збиваються з рахунку
лічба триває з двох боків — побачимо
кому серед лиману жаба цицьки дасть
чи серед лісу — хто першим вріже дуба
ми порахуємо всіх жаб, лящів і коропів
в ставку серед степів наловим карасів
на півдороги посеред лиманів і степів
наполовину наведемо лад в рахунках

Переглядів: 595

Пам’яті Володимира Рутківського

У бібліотеці-філії №21 ЦБС для дітей м. Одеси відбулося чергове засідання літхабу «Імпульс», присвячене пам’яті лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка Володимира Рутківського.

Нинішній рік Центральна бібліотечна система для дітей м. Одеси присвятила знаменитому українському казкареві, авторові повістей, якими зачитуються і малеча, й дорослі.

Переглядів: 587

Світ одеської казки

Одеса — літературне місто ЮНЕСКО — славиться своєю багатою школою красного письменства. Тут жили і творили понад 300 майстрів слова, доробки яких збагатили світову комору літератури.

Секція дитячої літератури обласної організації НСПУ разом із Централізованою бібліотечною системою для дітей м. Одеси організували конкурс зі створення персонажів із книжок наших письменників, щоб познайомити читачів з прозовою та поетичною спадщиною земляків.

Переглядів: 612

Найвразливіші — діти

У час, коли вся країна потерпає від війни, діти є найвразливішими. Вони гостро реагують не лише на власне напруження, спричинене стресом, а й на психоемоційний стан дорослих (батьків, вчителів тощо).

Як допомогти дитині подолати негативні наслідки стресу — у матеріалі фахівців Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net