Переглядів: 710

Енергетичний фронт

Росія продовжує масовані обстріли нашої енергетичної інфраструктури. За останній місяць вона зазнала значних пошкоджень. Енергетики цілодобово роблять усе можливе і неможливе, аби якнайшвидше повертати світло в домівки українців. Україна мобілізувала всіх наших іноземних партнерів для надання допомоги енергетичному сектору.

Але масштаб атак на енергосистему — безпрецедентний в історії людства. Особливо зараз, напередодні зими. Безсилі проти ЗСУ, рашисти спрямовують свої удари по цивільних об’єктах.

Чи змусить це нас з вами опустити руки? Нізащо! Перемога України залежить від наших спільних дій, від готовності кожного стійко долати тимчасові труднощі війни.

Сьогодні кожний із нас — воїн енергетичного фронту. Росія робить все, аби екстрені, аварійні й погодинні відключення електроенергії цієї зими стали нашими буднями. Ми маємо бути готовими до цього. Ми маємо подбати про себе, своїх рідних, близьких і сусідів; про тих, хто поруч. Як дбають про нас хлопці і дівчата на передовій, які перебувають у набагато складніших побутових умовах.

Щоб бути готовим до відключення тепло- й електропостачання, радимо підготувати:

• їжу тривалого зберігання, швидкого приготування, сублімовану їжу на кілька днів;

• технічну та питну воду на кілька днів. З’ясуйте, де поблизу є бювети;

• ліки, які ви постійно приймаєте, жарознижувальні, препарати від розладів травлення;

• радіоприймач на батарейках;

• ліхтарики або свічки, сірники або запальнички, батарейки;

• тримайте постійний запас гарячої води у термосах;

• за можливості, придбайте туристичні примуси для приготування їжі. Ретельно дотримуйтеся правил протипожежної безпеки і поводження з газом;

• утепліть приміщення, вікна, вхідні двері;

• за можливості, придбайте альтернативні засоби обігріву, що не потребують електропостачання;

• за можливості, запасіться акумуляторними або сонячними батареями, іншими пристроями, які дають можливість заряджати життєвонеобхідну техніку;

• слідкуйте, щоб ваші пауербанки та гаджети були заряджені;

• подумайте про засоби альтернативного зв’язку з близькими;

• подбайте про завчасне поповнення проїзних квитків, рахунків мобільних телефонів;

• з’ясуйте, де у вашому районі місцева влада обладнала пункти обігріву та допомоги;

• дізнайтеся адреси кафе чи магазинів, які мають автономні генератори;

• продумайте можливість допомоги маломобільним та літнім родичам чи сусідам;

• зберігайте спокій і віру в ЗСУ та енергетиків!

ТОП-8 фейків і маніпуляцій про енергетику України

рф веде проти нас війну на всіх фронтах — від військового та енергетичного до інформаційного. Починаючи із жовтня українці живуть в умовах аварійних і погодинних відключень електроенергії. Водночас почалося поширення публікацій у соцмережах, спрямованих на посилення невдоволення суспільства і підрив довіри громадян до енергетичних компаній та української влади. Шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації відповідальність за труднощі намагаються перекласти з росії на Україну.

Дякуємо Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки за співпрацю у спростуванні найбільш розповсюджених фейків про відключення електрики. Вивчайте, поширюйте — і не піддавайтеся на ворожі «вкиди».

Фейк. росіяни атакують енергетичні об’єкти в Україні з кінця лютого, але відключення почалися лише в жовтні. Отже, це змова енергетичних компаній та уряду.

Як насправді. Атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури справді почалися з початку повномасштабного вторгнення. Й українська енергосистема гідно їх витримувала. Але з жовтня росіяни масово і прицільно знищують саме енергетичну інфраструктуру. Їх атаки набули безпрецедентних масштабів. Удари крилатих ракет та іранських дронів майже щоденно спрямовані насамперед на гідро- і теплові електростанції, трансформаторні підстанції, лінії електропередач. Тобто як на об’єкти генерації, так і розподілу та транспортування електроенергії, через що навіть вироблена енергія не завжди може потрапити до споживача. Цілі для атак російські військові визначали разом з російськими енергетиками, адже останні знають, як створити максимум проблем для енергосистеми. Саме через ці системні руйнування доводиться вдаватися до відключень.

Фейк. Електроенергії достатньо для всіх, просто влада продає її за кордон, заробляючи великі кошти.

Як насправді. Експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру — 11 жовтня. Дані щодо імпорту та експорту електро-енергії, згідно з міжнародними стандартами, є відкритими, тож кожен, за бажання, може це перевірити. Ціни на європейських ринках електро-енергії почали падати через стабілізацію цін на газ. У жовтні в деякі години вихідного дня цінові індекси базового навантаження в цих країнах були навіть нижчими, ніж на ринку на «добу наперед» України.

Фейк. Влада та енергетики не захищають енергетичну інфраструктуру від російських атак.

Як насправді. Енергетичну інфраструктуру прикриває українська ППО, яка збиває більшість російських ракет. Енергетики також намагаються захистити об’єкти, укріплюючи їх всіма можливими засобами. Це дозволяє зменшити масштаби руйнувань, але повністю уникнути їх неможливо. Й Україна справді потребує більше систем ППО для захисту енергетичних об‘єктів, про що постійно ведуться перемовини з нашими західними партнерами.

Фейк. Росіяни скоро знищать всю українську електроенергетику, й Україна порине в темряву.

Як насправді. Україна має розгалужену й потужну енергетичну систему. Вона створювалася в радянські з часи з розрахунку на високий рівень споживання гігантів промисловості. Значна проєктна потужність української енергосистема та щоденна героїчна робота енергетиків з відновлення пошкоджених об’єктів не дозволять росіянам влаштувати в Україні тотальний блекаут.

Фейк. Удари по теплових електростанціях не мають суттєво впливати на стабільність системи, оскільки більшу частину електроенергії в Україні виробляє атомна енергетика.

Як насправді. По-перше, росіяни захопили найбільшу в Європі АЕС — Запорізьку, яка здатна генерувати до 20% від всієї потужності електрогенерації в Україні. І неодноразово її обстрілювали, зруйнувавши всі високовольтні лінії зв’язку. Через постійні обстріли і розміщення озброєння біля атомних блоків станція зупинена і не може виробляти електроенергію, окрім для власних потреб. По-друге, теплова генерація є критично важливою для балансування енергосистеми в пікові години (із 6.00 до 9.00 та із 17.00 до 23.00). До того ж, знищено чи окуповано майже 90% вітро- та 40% сонячної генерації.

Маніпуляція. Влада приховує правду про руйнування, говорячи про влучання в безіменні «об’єкти енергетичної інфраструктури».

Як насправді. Українська ППО знищує більшість ракет та дронів. росія намагається зруйнувати наші енергетичні об’єкти вщент, обстрілюючи деякі навіть по десять разів поспіль. Тому «звітувати», що куди влучило і якими є масштаби руйнувань, — означає допомагати ро-сійській розвідці.

Фейк. Влада не допомагає енергетичним компаніям долати наслідки руйнувань.

Як насправді. По-перше, уряд працює з підприємствами, які є великими споживачами електронергії, щоб ті, по можливості, коригували графіки роботи для зменшення навантаження на мережу в пікові години. По-друге, триває робота з міжнародними партнерами, які допомагають підтримувати та відновлювати українську енергосистему.

Створено Фонд енергетичної під-тримки разом із секретаріатом Енергетичного співтовариства Energy Community. Разом із цим секретаріатом Міненерго координує також постачання в Україну як гуманітарну допомогу обладнання та матеріали для ремонтів і відновлення енергетичних об’єктів та мереж. Заявки для розподілення такої допомоги надають всі компанії енергосектора — і державні, і приватні. Обсяги постачання вимірюються сотнями тонн з десятків країн світу. Але, зважаючи на масштаби обстрілів, енергетики потребують ще більше. Тому україн-ський уряд продовжує перемовини з партнерами про посилення підтримки. Українські військові роблять усе для захисту критичної інфраструктури, а рятувальники — для подолання наслідків «прильотів».

Маніпуляція. Економити нема сенсу. Україна і так суттєво скоротила споживання електроенергії під час війни через зменшення виробництва та виїзд з країни мільйонів людей.

Як насправді. Так, рівень споживання в Україні знизився через війну. Але осінні масштабні обстріли ставлять під загрозу стабільність електропостачання. Бо це є першочерговим завданням російської атаки на енергетику. Саме тому потрібно свідоме скорочення споживання. Від дій кожного українця залежить, наскільки оперативно енергетики зможуть ремонтувати пошкоджені об’єкти та балансувати енергосистему. Щоб урешті-решт мінімізувати необхідність вимкнень.

Системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру, росіяни намагаються зруйнувати українську економіку та змусити українців страждати без світла, без води і без опалення взимку. Такі дії спрямовані на геноцид українського народу, і ні російська влада, ні пропаганда вже навіть не приховують цього.

Сьогодні енергетичний фронт став одним із найважливіших фронтів цієї війни. І тримають його не лише енергетики, а й усі українці.

Пресслужба Міненерго.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net