Переглядів: 481

За формулою МОЗОК-Час

На жаль, інсульти стали не просто частими й знайомими майже кожному з нас через друзів чи близьких, які зіткнулися з цією недугою. Проблема боротьби з ними набула світового значення, адже є однією з  головних причин смертності.

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту, повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Він стається тоді, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати  з кров’ю постачання  кисню й поживних речовин і  як наслідок починається відмирання його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності, а в деяких випадках — смерті.

Є стани, які підвищують ризик виникнення інсульту. Це, зокрема: високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину, порушення серцевого ритму, надлишкова вага, цукровий діабет, надмірні стреси.

За якими ознаками можна запідозрити інсульт?

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово. Запам’ятати їх легко за абревіатурою МОЗОК-Час.

М (Мовлення) — попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. За інсульту вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не  розумітиме команду, яку ви попросили її виконати.

О (Обличчя) — коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

З (Запаморочення) — поява скарги на раптове запаморочення, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

О (Очі) — у людини раптово порушився зір одним або двома очима, скажімо, з’явилося двоїння при погляді на предмети.

К (Кінцівки) — слабкість або оніміння, неможливість підняти й утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з одного боку стають слабкішими, можуть падати, як батіг.

Час — якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте «швидку».

Інсульт може проявлятися також сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки  тривають лише кілька хвилин, а потім зникають. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує  їх, бо ж швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати.

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4—5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя й уникнути тяжких та незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи  когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — профілактика.

• Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі й фрукти, обмежуйте споживання солі.

• Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.

• Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу і підтримувати здоров’я.

• Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.

• Контролюйте артеріальний тиск.

• За рекомендаціями свого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові. Якщо лікар призначив  лікування діагностованого у вас за-хворювання, ретельно дотримуйтеся призначень та рекомендацій.

Важливо: якщо вже ситуація склалася так, що контроль тиску потребує медикаментозного корегування, то не можна нехтувати щоденним прийманням ліків. Ліки необхідно приймати постійно та обов’язково. Часто пацієнти мають хибне уявлення про те, що вони приймають ліки від «тиску», а відтак пити їх треба тільки тоді, коли тиск вищий за норму. Це не так. Лікування гіпертонічної хвороби має бути щоденним і пожиттєвим. Регулярне приймання ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту.

Нагадуємо, що лікування інсультів медичним закладам оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ), а для пацієнтів лікарень, які уклали контракт з НСЗУ, воно є безоплатним.

На Одещині  наразі є 13 лікарень,  що мають укладені договори з НСЗУ за пакетом лікування гострого мозкового інсульту,  а відтак і необхідні можливості для цілодобової та якісної медичної допомоги, за яку пацієнти не повинні сплачувати. Це: Дунайська обласна лікарня, Одеська обласна клінічна лікарня, Арцизька центральна опорна лікарня, Балтська багатопрофільна лікарня, Білгород-Дністровська міська багато-профільна лікарня, Подільська міська лікарня, Любашівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, одеські міські клінічні лікарні №1, №10 та №11, Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, ТОВ «Дім медицини», Ізмаїльська міська центральна лікарня.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua