№ 93-94 (22416-22417) четвер-субота 1-3 грудня 2022 року

Переглядів: 762

Блекаут і пункти незламності

Зоряне небо, як і раніше, дивує людей, але з моральним законом щось не так. Не розгледіти його всередині сучасної людини, хоча дотепер не було видно такий закон і зовні. Але нещодавно американське космічне агентство НАЅА сфотографувало вигляд українських міст після ракетних атак росії на нашу енергетичну систему. І порівняло зі знімком, отриманим до цієї атаки. Вийшов наочний посібник з державного тероризму.

Без історичних аналогій

Так, війна. Так, масштабне вторгнення, так, спроба агресора знищити нашу державу, змусити уряд капітулювати. Так, за допомогою кількісної переваги в зброї і в людських ресурсах агресор хоче зламати спротив Збройних сил України. Але штаби ЗСУ не пов’язані безпосередньо з енергетичною системою країни, а в окопах на передовій нема електричних розеток. Ворогові це відомо. Знищення електростанцій і мереж перерозподілу — удар по цивільному населенню. Кримінальний злочин, порушення звичаїв війни.

Переглядів: 674

Громадська думка і національна консолідація

Промова виголошена в рамках «круглого столу» «Національна єдність під час і після війни», організованого Інститутом лідерства та управління Українського католицького університету за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Існує така публіцистична теза, що українці не можуть об’єднатися. Насправді історія незалежної України показує принаймні три великі події, коли українці продемонстрували здатність до об’єднання. Вперше — це створення Народного руху України і сам шлях до незалежності, другий момент — це Помаранчева революція і втретє українці об’єдналися під час Революції Гідності. А приклади зміни у поглядах та переоцінки тих цінностей, які побутували в політичному і соціальному полі українців, знаходимо ще далі в історії. У цьому контексті фантастичним зразком трансформації ідеології є Третій надзвичайний великий збір ОУН у 1943 році, який засвідчує переоцінку ідеологічної платформи ОУН, та створення Української головної визвольної ради у 1944-у, що демонструє принаймні спробу відкритості до представників інших по-літичних поглядів. Це історичні приклади об’єднання українців і переоцінки цінностей.

Переглядів: 773

Найдорожчий капітал — люди

Із виступу на Київському міжнародному економічному форумі директорки Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академіка Елли ЛІБАНОВОЇ.

— Якщо дуже коротко, то людський капітал — це сукупна творчість людей. І тут ідеться не лише про економіку знань. Ця творчість узагалі не конче має трансформуватися в економіку — це може бути й живопис. Ідеться про те, що людина досягає своєї мети (безумовно, якщо ця мета не кримінальна), котра користується попитом у суспільстві, — цитує Еллу Лібанову пресслужба НАН України. — В останній чверті ХХ століття світова економічна думка дійшла висновку, що у розвинених країнах людський капітал створює від 60% до 80% національного багатства. Тобто справжнє багатство — це не фізичний, не фінансовий капітал, а люди. Фабрики, заводи, банки й решта існують у кожній країні насамперед для того, щоби там жили люди.

Переглядів: 747

То проповідники чи пропагандисти?

Проросійська література, мільйони готівки у різній валюті та «сумнівні» громадяни рф – усе це виявили співробітники СБУ під час безпекових заходів у приміщеннях УПЦ, повідомляє пресцентр відомства.

Служба безпеки України завершила контррозвідувальні (безпекові) заходи, які проводила на територіях Свято-Успенської Києво-Печерської лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та в приміщеннях Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ на Рівненщині.

Переглядів: 754

Більшість — за заборону УПЦ (мп)

62% українців виступають за заборону Української православної церкви (московського патріархату). Про це свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного 18—21 листопада компанією «Active Group» за допомогою онлайн-панелі «SunFlower Sociology».

Відповідаючи на запитання «Як ви оцінюєте діяльність Української православної церкви (московський патріархат)?», 6,8% респондентів відпо-віли, що позитивно (3,8% — однозначно позитивно, ще 3% — скоріше позитивно). Натомість майже половина опитаних (48,7%) оцінила діяльність УПЦ (мп) негативно: 15,8% — скоріше негативно, 32,9% — однозначно негативно. Кожен четвертий українець (25,2%) ніяк не оцінює діяльність «московської церкви», а 19,3% не визначилися з відповіддю.

Переглядів: 724

Озимий клин 2023-го

Українські аграрії засіяли 4,45 млн га, або 93,7% до прогнозу під врожай 2023 року. Всього під озимі заплановано 4,75 млн га, що на 20% менше від площ у сезоні-2022, пише Kurkul.com.

Станом на 28 листопада сільгоспвиробники посіяли: пшениці — 3,7 млн га (93,6%); ячменю — 612,5 тис. га (90,6%); жита — 79,2 тис. га (92,5%).

Переглядів: 566

На боці кремля

Чому Угорщина допомагає росії у війні проти України

Про те, чому Угорщину часто називають головним другом кремля в Євросоюзі, як її влада спекулює на «расовому питанні» та заважає антиросійським санкціям, чи має Будапешт територіальні претензії до України і чи варто очікувати від нього нових проблем — у матеріалі «РБК-Україна» (https://www.rbc.ua).

Минулого тижня угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан вкотре грубо спровокував майже всіх сусідів Угорщини. Він прийшов на футбольний матч із шарфом, де було зображено карту «Великої Угорщини» — земель, які до кінця Першої світової входили до Королівства Угорщина і були втрачені угорцями в 1920 році згідно з Тріанонським мирним договором.

Переглядів: 709

Обереги із бісеру

Марія Володимирівна Медведенко з Любашівки ось уже понад три роки вишиває бісером ікони. Свої рукотворні образи у вишуканих рамках роздаровує родичам, насамперед — онучкам. Бабуся переконана, що ікони допоможуть дівчаткам у майбутньому вберегтися від життєвих негараздів, стануть для них доленосними оберегами. Віру у це підсилює власний досвід майстрині: захоплення вишивкою святих ликів допомогло їй відновити зір.

Уродженка прадавніх Свіршківців (село згадується у літописах 1493 року) Чемеровецької селищної громади Кам’янець-Подільського району, що на Хмельниччині, ще дівчам захопилася рукоділлям. Ази вишивання Марійка опановувала самотужки. Батько, Володимир Йосипович Станіславський, працював конюхом у місцевому колгоспі, а матуся, Дарина Романівна, — простою, як тоді казали, нормовичкою. На дітей у них не вистачало ні часу, ні сил. У цій хоч і незаможній, але дружній і роботящій родині, окрім нашої героїні, виховувалося ще двоє дітей: Анатолій і Валентина. Бувало, натруджена, зморена мати лягала спати, а мале дівча бралося за голку і полотно. Сьогодні оселю Марії Володимирівни прикрашають вишиті нею рушники, наволочки, простирадла, багато інших речей.

Переглядів: 717

Мінус 2 зі зграї зрадників

Кіберфахівці Служби безпеки України викрили в Одесі ворожого агента, який збирав інформацію про місця дислокації підрозділів ЗСУ у південному регіоні та в Києві.

Передусім він намагався виявити локації цен-трів управління та системи протиповітряної оборони українських військ. Зібрані відомості передавав через «зв’язкового». Ним виявився завербований фсб представник прокремлівського ін-формагентства «Бел.ru», яке знаходиться у Бєлгородській області росії. Для комунікації і передачі закритих відомостей використовували заздалегідь відпрацьований анонімний Телеграм-канал. Отримані відомості ворог планував застосувати для підготовки прицільних ракетних ударів по українських військових об’єктах.

Переглядів: 671

Новий профіль ОПЗ

На Одеському припортовому заводі завершили перепрофілювання виробничих потужностей для відвантаження зернових із підприємства на морський транспорт для відправлення на експорт.

Перші тисячі тонн, повідомила пресслужба ОПЗ у Фейсбуці, вже завантажено у трюми судна. Це буде першою у рамках зернової ініціативи відправкою продукції, завантаженої на морський транспорт з Припортового заводу. Загалом цим рейсом буде вивезено 23 тисячі тонн зернових.

Переглядів: 769

Роман КРАКАЛІЯ. Дніпрова октава

Уривок із художньо-документальної повісті

(Продовження. Початок у номерах за 4—6 березня і 20—22 травня 2021 року та 17—19 березня 2022 року).

Частина IV.

Skerco

Директор Стаменов — добрий чоловік. Він любить слухати музику, здається, що й розуміє музику. Не раз, бува, коли Данило втомиться від тривалого сидіння за фортеп’яно та підійде до вікна, або ж на вулицю вийде подихати свіжим повітрям,— міг угледіти постать директора Стаменова неподалік. Підходив до нього, запрошував до себе, на що Стаменов неодмінно відповідав, наприклад, що він оце йшов, зазвичай, попри будинок — у своїй потребі, звісно, та знову, як і минулого разу, почув музику, що линула з прочиненого вікна, а то ж його улюблений Шопен… А оце якусь незнану музику вчув, то й зацікавився, також дуже гарна, мелодійна, щось близьке до фольклору. «Що воно таке, пане вчителю?»

Переглядів: 690

Візуалізована трагедія

Сталося. Виставка «Голодомор очима українських художників» з приватної колекції голови Американсько-української ділової ради (USUBC) Вільямса Моргана в Одеському художньому музеї.

Експозиція, що сформована із картин, зібраних з 1988 року і виконаних у різних техніках у різний час, дає можливість простежити процес опрацювання цієї складної і трагічної теми художниками з різних регіонів нашої країни. На виставці представлені понад 50 робіт українських митців Миколи Бондаренка, Віри Баринової-Кулеби, Нестора Кизенка, Ніни Марченко, Миколи Шевцова, Володимира Куткіна, Івана Новобранця, Ілька Мироненка та інших.

Переглядів: 652

Сотник Армії УНР Семен Якерсон

Вагомий внесок у боротьбу за незалежність України під час Визвольних змагань 1917—1921 років зробили представники Одещини. Недарма сьогодні імена славних одеситів носять підрозділи Збройних сил України: 59-та бригада імені генерал-хорунжого Якова Гандзюка, 110-та бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка, майже готовий наказ про присвоєння імені генерал-хорунжого Всеволода Змієнка 122-й бригаді територіальної оборони ЗСУ. Всі ці генерали закінчили свого часу Одеське юнкерське піхотне училище. Окрім них, уже знаємо прізвища більше сотні випускників та викладачів цього училища, які століття тому зі зброєю в руках виборювали нашу державність.

У лавах Армії УНР були й випускники Сергіїв-ського (згодом — Одеського) артилерійського училища, а тепер — Одеської військової академії. Це училище було засноване за рік до початку Першої світової війни, тому терміни навчання скорочувалися й офіцери-артилеристи просто не встигали набратися досвіду, щоб вступити до військових академій. Але дух вільного козацтва, прагнення свободи змушували багатьох з них стати на захист рідної землі від московської навали. Серед таких молодих офіцерів був і 20-річний Семен Якерсон, який після отримання погонів прапорщика у листопаді 1917-го добровільно приєднався до Одеської гайдамацької бригади військ Центральної Ради.

Переглядів: 712

Енергетичний фронт

Росія продовжує масовані обстріли нашої енергетичної інфраструктури. За останній місяць вона зазнала значних пошкоджень. Енергетики цілодобово роблять усе можливе і неможливе, аби якнайшвидше повертати світло в домівки українців. Україна мобілізувала всіх наших іноземних партнерів для надання допомоги енергетичному сектору.

Але масштаб атак на енергосистему — безпрецедентний в історії людства. Особливо зараз, напередодні зими. Безсилі проти ЗСУ, рашисти спрямовують свої удари по цивільних об’єктах.

Переглядів: 709

За формулою МОЗОК-Час

На жаль, інсульти стали не просто частими й знайомими майже кожному з нас через друзів чи близьких, які зіткнулися з цією недугою. Проблема боротьби з ними набула світового значення, адже є однією з  головних причин смертності.

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту, повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров’я.

Переглядів: 606

Ще раз про житлові субсидії

Як уже повідомляли «ЧН», з метою врегулювання найбільш актуальних питань щодо надання населенню житлових субсидій в умовах воєнного стану у вересні уряд ухвалив рішення про передання функцій з призначення, нарахування і виплати житлових субсидій від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України.

При цьому передбачено етапність передання цих функцій. У вересні — грудні 2022 року нарахування житлових субсидій проводять, як і раніше, органи соціального захисту населення, а виплачують відповідні кошти органи ПФУ. Завдяки централізації фінансування виплат скорочується строк проходження коштів до одержувача.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net