Переглядів: 731

«Вікно можливостей», «добра воля» і справедливість

Після кожного успіху Збройних сил України у війні проти росії хор закордонних політиків, військових і журналістів заводить знайому пісню: успіх треба використати для проведення з ворогом переговорів. Як «вікно можливостей».

Але виникає питання: можливостей для кого, для чого і в чиїх інтересах?

«Велика двійка»

Щодо війни в центрі Європи переговори з росією ніколи не переривалися. Але з травня цього року припинилися прямі переговори нашої країни з кремлем. Час від часу робляться спроби їх замінити двосторонніми контактами. Лідери західних країн приїжджають до москви і про щось говорять з представниками путінської ад-міністрації. Але в більшості випадків (з нашої точки зору) безрезультатно.

З одного боку, правильно і корисно, що працює формула «ніяких рішень щодо України без України». Але, з іншого боку, ланцюг спілкування подовжується, і кількість неправильних висновків серед дипломатів та політиків зростає. Особливо це помітно на секретних переговорах керівників розвідок російської федерації і США, а також на широких міжнародних форумах зразка АСЕАН (Асоціації держав Південно-Східної Азії) і G-20 («Великої двадцятки»).

На зустрічі очільника ЦРУ Вільяма Бернса з директором російської служби зовнішньої розвідки сергієм наришкіним, що проходила в Анкарі на початку цього тижня, обговорювалася, якщо вірити ЗМІ, тема можливого застосування тактичної ядерної зброї. Та ж тема обговорювалася лідерами провідних країн АСЕАН і посіла чільне місце у порядку денному «Двадцятки». Однак усім, хто стежить за подіями, зрозуміло: ні в Анкарі, ні в Пномпені, ні на острові Балі говорити про те, що суперечок не викликає, безглуздо.

Почати ядерну війну зараз не готовий ніхто. А гарячу тему використовують як прикриття для переформатування старих альянсів і створення нових союзів. Україна, як розумієте, в подібних процесах відіграє важливу, але не визначальну роль. Більше того, подією другого плану (або локального конфлікту) на світовій арені в очах великих гравців є вся історія війни росією з Україною. До речі, на саміті «Двадцятки» це дали чітко зрозуміти сергію лаврову. Настільки чітко, що міністра закордонних справ госпіталізували із серцевим нападом.

Ще до початку саміту на Балі, поки лідери обговорювали, чи варто спілкуватися і фотографуватися з представником країни-агресора, в неформальній обстановці зустрілася «велика двійка» (Джозеф Байден із Сі Цзіньпіном) і розставила розділові знаки по всьому майбутньому порядку денному. Протокол, як розумієте, не вели. А в обмін компліментами увійшло те, що зазвичай становить підсумкове комюніке. Тобто чітко виражене прагнення до співпраці і конструктивного по-ліпшення відносин. Слід зазначити, що Байден особливо підкреслив: з лідером КНР він має намір розмовляти із сильної позиції, а не з позиції сили.

Утім, нема ознак того, що під час спілкування президента США і голови КНР взагалі зачіпалася тема війни росії проти України. Хоча не згадати про війну, як про одну з причин можливої економічної кризи, навряд чи було можливим. Глобальна економічна криза, власне, і стала головною темою саміту. А тут важлива не тільки згода «великої двійки», а одноголосність учасників зустрічі на Балі. Без винятку. Демонстрацією такої одностайності мав стати підсумковий документ. Російську делегацію під час його напрацювання буквально загнали в кут, змусивши погодитися із засудженням війни в Україні. Без згадки, зрозуміло, що війну розв’язала росія. Але результату спільними зусиллями все ж досягли.

Рішення приймають не на самітах

Учасники саміту «Великої двадцятки», іншими словами, почули прохання господаря заходу — президента Індонезії Джоко Відодо — пом’якшити риторику щодо москви і продемонструвати гнучкість. Продемонстрували. Після чого плани виключити з G-20 росію і публіч-но оголосити путінський режим злочинним стали неактуальними. А найжорсткішим виявилося звернення по відеозв’язку до учасників зустрічі нашого президента Володимира Зеленського. Воно широко розтиражоване світовою пресою, добре аргументоване, складається з десяти пунктів, кожен з яких міг би стати кроком до закінчення війни... Якби рішення про відновлення світового порядку, виведення російських військ з України приймав саміт на Балі, а не володимир путін.

У пункті сьомому звернення Зеленського з підзаголовком «Справедливість» ідеться про необхідність міжнародного трибуналу з розслідування агресії росії проти України та створення міжнародного механізму для відшкодування нашій країні всіх збитків, завданих війною. Голосування щодо відшкодування збитків (репарацій) відбулося, до речі, і на Генеральній Асамблеї ООН і набрало більшість — 94 голоси. Але думати, що конфісковані в агресора гроші після цього рікою потечуть в Україну, так само наївно, як закликати створити міжнародний трибунал для суду над кремлівською бандою. У тому й іншому випадках путінську банду спочатку необхідно перемогти.

Але будемо відверті: до перемоги над ворогом далеко. Звільнення Херсона — лише один з епізодів у кровопролитній війні, яку належить ви-грати українському народові. І допомоги треба чекати не від самітів «двійки», «сімки» або «двадцятки», а від нарад вій-ськових фахівців на американській базі «Рамштайн» у Німеччині. Саме там вирішується, яку зброю і в якій кількості передадуть нам наші союзники. І як швидко ця зброя потрапить на фронт.

Досі агресор має багаторазову перевагу в артилерії, включаючи ракети, в авіації та в засобах ППО. Про те, що на морі наша країна фактично беззахисна, і говорити намарне. На інформаційному полі ситуація виправляється, але повільно. Величезні суми, які ворог вкладає в пропаганду, українцям тільки сняться, а це така ж зброя, як танки або ракети. І навіть дієвіша, якщо її використовувати на переговорах, розширюючи «вікно можливостей». Причому не під диктовку партнерів, а самим обираючи момент, визначаючи, коли ворог здатний піти Україні назустріч. У вигляді «доброї волі» покидаючи назавжди нашу територію, добровільно відшкодовуючи завдані збитки і караючи злочинців, які розв’язали безглузду бійню.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua