Нас, землян, уже 8 мільярдів
15 листопада чисельність населення нашої планети перетнула позначку 8 мільярдів людей. На те, щоб чисельність землян збільшилася на мільярд, пішло 12 років. Позначки 9 мільярдів осіб Земля може досягти до 2037-го, 10 мільярдів — до 2058-го, повідомили в Організації Об’єднаних Націй.
За оцінкою ООН, в Україні зараз мешкає 0,04 мільярда осіб — 0,5% світового населення. До 2058-го населення нашої країни може скоротитися до 0,03 мільярда (0,3% населення Землі).
В ООН також зазначили, що темпи зростання населення на планеті знижуються із 1970-х, вперше опустившись нижче 1% в 2020-у.
«Сьогодні дві третини світового населення проживає в країні чи районі, де народжуваність протягом життя нижча за 2,1 народження на жінку, яка приблизно відповідає рівню, необхідному для нульового зростання у довгостроковій перспективі для населення з низькою смертністю. Прогнозується, що населення 61 країни чи району скоротиться на 1% або більше у період з 2022-го до 2050-го через стійко низький рівень народжуваності та, у деяких випадках, підвищений рівень еміграції», — заявили в ООН.
Більше половини прогнозованого приросту населення світу до 2050 року буде зосереджено у восьми країнах: Демократич-ній Республіці Конго, Єгипті, Ефі-опії, Індії, Нігерії, Пакистані, Фі-ліппінах та Об’єднаній Республіці Танзанія. Очікується, що до середини нинішнього століття країни Африки на південь від Сахари забезпечать більше половини приросту.
І ще один цікавий прогноз: частка землян у віці 65 років і старше зросте із 10% у 2022 році до 16% у 2050-у.
Як пише «Фокус» (https://focus.ua) з посиланням на Science Alert, дослідники вирішили своєрідно відзначити народження 8-мільярдного жителя планети і склали «перепис» населення за останні понад два мільйони років, з моменту появи перших людей в Африці.
Найвідоміші найдавніші скам’янілості людей датуються віком 2,8 мільйона років і знайдені в Східній Африці. Відтоді населення планети лише зростало зі швидкоплинними павзами.
За словами вченого Французького інституту демографічних досліджень (INED) Ерве Ле Бра, оцінки кількості людей, які населяли Землю, залишалися вкрай ненадійними до ХІХ століття.
Ученим відомо, що наші предки були мисливцями-збирачами і, порівняно з пізнішими періодами, мали мало дітей. По-перше, так простіше підтримувати кочовий спосіб життя, по-друге, щоб прогодувати одну людину, потрібна була значна територія — нашим предкам банально бракувало ресурсів. Дослідники зазначають, що у цей період населення планети зростало, але дуже повільно.
Усе змінилося в епоху неоліту, близько 10000 років до н.е. Перехід до сільського господарства, осілого способу життя і можливість зберігати продукти призвели до справжнього бебі-буму. Ле Бра вважає, що в цей період матері вже змогли годувати малюків кашею, а це прискорило процес відлучення від грудей, відтак скоротило час між пологами. Втім, попри збільшення кількості малюків, далеко не всім вдавалося вижити. Дослідження антропологів показують, що третина дітей гинула ще до свого народження, інша третина — не доживала до 18 років.
За оцінками вчених, у 10000 році до н.е. населення Землі становило близько 6 мільйонів, до 2000-го до н.е. досягло 100 мільйонів, а до першого століття нашої ери — 250 мільйонів.
У Середні віки зростання населення Землі суттєво сповільнилося. Причиною цього були «чорна смерть» та низка інших епідемій. Пандемія, що виникла в Середній Азії, до 1346-го досягла Європи і буквально за вісім років забрала життя 6% населення Європи, Близького Сходу і Північної Африки. Вче-ні зазначають, що через «чор-ну смерть» населення планети в період із 1300-го по 1400-й скоротилося із 429 до 374 мільйонів.
У ХІХ столітті розпочався черговий бебі-бум. Причина — розвиток сучасної медицини, індустріалізація сільського господарства, що дозволило збільшити світові запаси продовольства. В результаті із 1800 року населення планети зросло у вісім разів — із одного мільярда до восьми.
Дослідники відзначають, що розробка вакцин, у тому числі щеплення від віспи, дозволило людству назавжди забути про одного з найстрашніших «убивць». Крім того, у 1970—1980 роки медики розробили лікування серцевих захворювань, внаслідок чого вдалося знизити смертність серед людей віком від 60 років.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206