№ 87-88 (22410-22411) четвер-субота 10-12 листопада 2022 року
Українська — мова Перемоги
Упродовж століть російські окупанти діють за принципом: спочатку мовна та культурна експансія, потім — військова агресія. Російське повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого стало яскравим тому свідченням. Про це в ефірі «Польського радіо» зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
«Політика лінгвоциду росіян на окупованих територіях жодним чином не відрізняється від полі-тики, яка була на українських землях що в часи радянської окупації, що в добу царату. Історія свідчить про 300-літній шлях знищення української мови, культури, шкільництва, університетської освіти. Нинішня стратегія російських злочинців на тимчасово окупованих територіях — випалене поле. Те, що окупанти не зупиняються перед найстрашнішими злочинами: вбивствами, ґвалтуваннями, викраденням дітей, спаленням книжок, різними видами терору щодо українців з метою змусити їх до колаборації, ми побачили на прикладі звільнених територій Київщини, Харківщини, Донеччини тощо. Все це говорить про те, що окупант діє системно, послідовно. Наша завдання — збирати факти лінгвоциду та передавати їх до відповідних структур, а також робити все можливе для наближення української перемоги», — зазначив Тарас Кремінь.
Гра за правилами проти гри без правил
Перечитати книгу Збігнева Бжезинського «Велика шахівниця» сьогодні мало кому спаде на думку. Із часу її написання минуло чверть століття, автор помер, дошка перевернута, а центри впливу розсипані по земній кулі. Хотілося б повернути минуле. Та не вдасться. Секрет гри втрачений.
Турецький гамбіт
Гамбіт у шахах — різноманітні види дебюту. А на побутовому рівні — це підніжка. Ви пропонуєте противнику жертву. Він бере пішака або фігуру, не підозрюючи, що через кілька ходів доведеться віддати ініціативу, а потім втратити ферзя. Так трапляється і в політиці. Кращий приклад із сучасності — тактика турецького президента. Один з оглядачів на репліку американського колеги про те, що США (у разі застосування росією ядерної зброї проти України) здатні знищити чорноморський флот рф за годину, відповів: «Туреччина те ж саме може зробити за п’ятнадцять хвилин».
Бен ГОДЖЕС: «Українські воїни мають вищу волю у боротьбі»
Збройні сили України можуть звільнити території, захоплені росією після 23 лютого, вже до кінця цього року, а до літа 2023-го — Крим. Так вважає колишній командувач Сухопутних сил США у Європі генерал-лейтенант Бен Годжес.
В інтерв’ю «Радіо «Свобода» (https://www.radiosvoboda.org) він розповів, як саме, на його думку, українська армія зможе звільнити півострів та такі великі міста, як Маріуполь, а також про те, як зміниться хід війни із настанням холодів, чи здатна рф поновити запаси артилерії і чого намагається досягти кремль, коли кидає у бій непідготовлених мобілізованих солдатів.
Війна не вбила оптимізму
(Закінчення. Початок у номері за 3-5 листопада)
Як уже повідомляли «ЧН» (номер за 3-5 листопада), наприкінці вересня со-ціологічна служба Центру Разумкова за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні провела опитування щодо оцінки громадянами ситуації в країні, довіри до соціальних інститутів, політико-ідеологічних орієнтацій наших співвітчизників в умовах російської агресії.
Інтерес до політики та громадська активність
Дослідження, які проводилися в Україні протягом останнього десятиліття, показують, що донедавна (принаймні впродовж 2011—2020 років), українське суспільство в цілому було не схильне занадто сильно цікавитися політикою: близько або трохи більше третини громадян відповідали, що вони або дуже цікавляться політикою, або скоріше цікавляться нею, натомість від 62% до 67% у різний час відповідали, що не дуже цікавляться нею або взагалі не цікавляться.
«Москіти проти москалів»
Міністр оборони України Олексій Резніков прокоментував заяву постпреда рф при ООН Василя Небензі про українські дрони, які перевозять заражених інфекціями комарів.
У twitter він з іронією написав: «В Україні оголошено часткову мобілізацію, в рамках якої планується призвати близько 300 тисяч комарів. Проєкт має робочу назву «Москіти проти москалів».
Формула влади і вибори в Україні
Хто ми є з погляду нашої багатотисячолітньої історії — нащадки рабів чи вільних людей? Тисячі років тому останніх на Землі було не так багато. Вибори — це певний тест на нашу ментальність, на наш генотип. Наскільки ми близькі або далекі від більшості братніх нам народів Європи?
Тут ми проаналізуємо лише президентські вибори в незалежній Україні. Я вважаю, що реальну доказову базу мають лише твердження, які спираються на неспростовний і доказовий фундамент математики. Вибори в Україні дають цілком міцну основу для математичного моделювання деяких аспектів нашої ментальності.
Єдність у різноманітті робить нас сильнішими
Ренійська громада — чудовий куточок Бессарабії, де гармонійно співіснують і збагачують одна одну культури й традиції представників різних національностей Придунав’я. Наш край — це край багатого фольклору, цікавих легенд, прекрасної кухні та чудового вина. Це запальні молдовські, гагаузькі танці, веселий гопак і, звичайно ж, блискуче болгарське хоро.
Задля збереження культури Придунав’я у Ренійській громаді, як і в регіоні загалом, проводяться різноманітні фестивалі, ярмарки. Й один з таких — благодійний ярмарок «Єдність у різноманітті» — 5 листопада відбувся у міському парку Перемоги, на майданчику біля фонтану.
З початком війни до Ренійської громади переїхало багато наших співвітчизників, які були змушені покинути рідні домівки. Тут вони знайшли тимчасовий прихисток. Тому однією з цілей ярмарку стала інтеграція вимушено переміщених осіб у життя громади та їх знайомство з колоритом нашого краю, традиціями та культурою національностей, які проживають на території Ренійщини.
Міська влада подбала про підготовку парку до свята. Гуртом — і місцеві, й гості — прибирали опале листя та сміття, облаштовували територію, встановлювали сучасні лавки для відпочинку та оригінальні гойдалки, виготовлені працівниками Ренійської ЖКС.
«Наше управління житлово-комунального господарства давно заготовило оригінальні конструкції для гойдалок. А ось самих гойдалок не було. Й ось вони дочекалися свого часу. І ця акція з благоустрою — це ще одна можливість показати, що навіть під час війни можна і треба продовжувати впорядкування довколишнього простору, дарувати маленькі радості дітям. Такі дрібниці дуже цінні», — прокоментував міський голова Рені Ігор Плєхов.
Старовіри, а не старообрядці
Древлеправославна церква України відновила свою історичну назву та юридично оформила вихід з підпорядкування Московській митрополії Російської (Руської) православної старообрядницької церкви.
Таким чином, зазначає Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), ця церква зробила нові важливі кроки на проголошеному навесні шляху до автокефалії. Вперше вона повідомила про наміри щодо автокефалії та рішення вийти з підпорядкування москві 3 квітня 2022 року у своєму відкритому зверненні.
Музика, сповнена Духом
(Штрихи до творчого портрета Ольги Муравської)
Це була велика мамина мрія — щоб донька грала на піаніно. Щоб піаніно стояло у квартирі і навколо нього збиралися домашні, сусіди, друзі — послухати музику, поспівати разом, поспілкуватися.
— Моя мама, дитина Другої світової війни, не мала можливості навчатися музиці, тому мріяла про музичну освіту для мене, — розповідає Ольга Муравська.
На жаль, а може, так мало бути, Ольгу не прийняли до школи Столярського, хоча й відзначили бездоганні голос і слух дівчинки.
Письменницька топоніміка Балти
Як і в багатьох містах і селах України, нещодавно у Балті пройшла кампанія з перейменування вулиць, що несли у своїх назвах імперативи країни-агресорки, наліт радянської, а то й імперської епох.
Загалом рішенням міської ради у Балті перейменовано близько 80 вулиць і провулків. Що знаменно, десятьом із них надано імена українських письменників. Зокрема, Василя Симоненка, Володимира Куликівського (родом із Балти), Миколи Вінграновського, Григорія Сковороди, Михайла Коцюбинського, Олени Пчілки, Остапа Вишні та Соломії Павличко.
«Ти — копач був, а не подорожній...»
2 листопада відійшов у засвіти академік Міжнародної літературно-мистецької академії України, знаний краєзнавець, історик, інтелігент, інтелектуал, рухівець і козак
Олександр Васильович ПАВЛЕНКО.
Народився він у родині хліборобів у селі Кам’яний Міст посаду Турлаки Байрамчанської волості Аккерманського повіту королівства Румунії 2 січня 1932 року. В 1943-у закінчив Мологівську початкову чотирикласну школу, залишаючись помічником по домашньому господарству та в полі. На початку 1944-го батька мобілізували до Червоної армії, а Олександр продовжив навчання у Випаснянській семирічній школі, яку закінчив у 1947-у. Батько, повернувшись після поранення у Вісло-Одерській операції, вступив у колгосп, де пропрацював до смерті в 1967 році.
«Я вибрала Долю собі сама»
З нагоди ювілею заслуженої журналістки України Ольги Сірої
Якось у розмові з викладачем факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка (а тоді в «Чорноморку» якраз приїхала на практику студентка цього вишу) я зауважив: «Сильна у Львові журналістська школа. І сам колись там навчався, і за Ольгу Сіру — велика дяка. Журналістка найвищого ґатунку». На цей комплімент пан професор відповів по-львівськи гонорово: «Та в нас усі такі. Баласту серед випускників немає». І вдоволено усміхнувся кутиками вуст, радіючи за похвалу на адресу своєї вихованки.
Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться, —
у мене жодних претензій нема
до Долі — моєї обраниці.
Чемпіонська зачіска для нареченої
Студентка другого курсу Київської академії перукарського мистецтва Дар’я Одинок із Троїцького Любашівської селищної громади виборола «золото» в номінації «Весільна зачіска» на чемпіонаті світу C.M.C. World, що проходив в італійському місті Пестум 22—23 жовтня.
Чарівна і талановита дівчина — єдина учасниця з України — обійшла найтитулованіших майстрів із 30 країн, створивши найкрасивішу зачіску для нареченої. До слова, торік у цій номінації «бронзу» здобула одеситка Анастасія Жуня.
Розмалюй кота
Задля пошанування символу наступного — 2023-го — року юних одеситів запрошують долучитися до міжнародного конкурсу «Розмалюй кота».
Творче змагання організоване секцією дитячої літератури Одеської організації Національної спілки письменників України, дитячою бібліотекою №4 разом з естонським журналом «ТАНЕКЕ» та українським — «Котя».
І сир не сир, і масло не вершкове
Пальмову олію часто додають при виробництві твердих і кисломолочних сирів та вершкового масла. При цьому на етикетці цього не вказують або обходяться лаконічним формулюванням: «Продукт може містити залишки пальмової олії».
Пальмову олію використовують для заміни дорогих рослинних жирів у харчовій та косметичній продукції. Але вона належить до трансжирів і може негативно впливати на здоров’я людини.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206