№ 83-84 (22406-22407) четвер-субота 27-29 жовтня 2022 року

Переглядів: 1485

Одеса в ЮНЕСКО: відповідальність, а не подарунок

Одеса претендує на включення історичного центру міста в Список всесвітньої спадщини. Це викликало хвилю невдоволень: починаючи з того, що через прискорену процедуру не відбулися громадські обговорення (автори заявки аргументують це надзвичайною ситуацією в країні), і закінчуючи версією, що все це зроблено з єдиною метою — зберегти пам’ятник Катерині II.

Одеситка і співкураторка платформи культури пам’я-ті «Минуле / Майбутнє / Мистецтво», докторка філософських наук Оксана Довгополова проаналізувала 265 сторінок номінаційного досьє, яке оцінюватиме комітет ЮНЕСКО, і пояснює, чому, незважаючи на проблеми, це важливий шанс для Одеси й України.

Переглядів: 1401

«Народна» спецоперація

Поки лідери цивілізованих країн світу шукають способи швидкого припинення війни в Європі, перший заступник голови адміністрації президента росії сергій кирієнко (відомий на прізвисько «кіндерсюрприз») усіх обскакав і виніс на публіку вирішення проблеми. Воно просте, як огірок, а головне — не вимагає додаткових капіталовкладень.

Тимурівці не допоможуть

У суботу, 22 жовтня, на всеросійській нараді класних керівників колишній реформатор і нинішній куратор окупаційних адміністрацій в Україні рішуче заявив: «Росія завжди вигравала будь-яку війну, якщо ця війна ставала народною. Так було завжди. Ми обов’язково виграємо і цю війну. Але для цього необхідно, щоб це була саме народна війна, щоб кожна людина відчувала свою причетність».

Переглядів: 1374

Світло за графіком

Відповідно до розпорядження НЕК «Укренерго» із 25 жовтня в Одеській області запроваджено графік стабілізаційних відключень для побутових і промислових клієнтів.

Утім, графік потенційних почергових відключень, згідно з яким світло гаснутиме на чотири години, потім на вісім годин воно з’явиться і знову вимкнеться на чотири, на Одещині наразі не застосовується.

Переглядів: 1381

Демонтувати! Коли?

Більшість одеситів із тих, хто взяв участь в електронному опитуванні щодо долі пам’ятника «Засновникам міста» (Катерині ІІ), проголосувала за його демонтаж.

20 жовтня на міському порталі «Соціально активний громадянин», де й проводилося опитування, оприлюднили його підсумки. Отож, із 20 вересня по 20 жовтня городяни (саме члени територіальної громади Одеси, зареєстровані у місті й кому вже сповнилося вісімнадцять), могли обрати один із семи варіантів подальшої долі пам’ятника.

Переглядів: 1499

Услід за «москвою»

Історико-топонімічна комісія при Одеській міськраді продовжує приводити у відповідність з українським законодавством і духом часу назви вулиць міста. Чергове, вже п’яте, засідання відбулося 24 жовтня в кінозалі муніципалітету, куди членам комісії довелося спуститися через повітряну тривогу, повідомляє «Думська».

Напередодні засідання робоча група, до якої входили одеські історики та краєзнавці, проаналізувала 2200 назв вулиць і відібрала 122, які потребують перейменування.

Переглядів: 1446

Бойові автівки від аграріїв

Аграрії півночі Одещини вже відправили на фронт, оснастивши всім необхід-ним, більше десятка автомобілів, здебільшого пікапів, які використовуються мобільними вогневими групами ЗСУ.

От і напередодні Покрови Пресвятої Богородиці хлібороби Подільщини передали ще чотири машини. Бойові автівки вже на передовій, допомагають нашим захисникам громити ворога.

Переглядів: 1487

А ми — стійкі й оптимістичні

У рамках вісімнадцятої хвилі проєкту «Україна в умовах війни» Cоціологічна група «Рейтинг» провела чергове дослідження психологічних маркерів: рівнів життєстійкості, психологічного виснаження та стратегії поведінки українців.

А ще соціологи з’ясували, як ми сприймаємо небезпеку ядерної загрози з боку росії та як ставимося до різних країн, оцінюємо їх за індексом «союзника».

Переглядів: 1430

Відходить у вічність ціла епоха...

19 жовтня 2022 року пішов із життя заслужений лікар України, головний лікар КНП «Южненська міська лікарня» Роман Васильович ЛИМАНСЬКИЙ.

Він був авторитетною людиною, досвідченим і висококваліфікованим лікарем, мудрим керівником та наставником для молодого покоління медиків.

Народився Роман Васильович 15 липня 1952 року у селі Дубове Миколаївського району Одеської області. У 1980-у закінчив Одеський медичний інститут ім. М.І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа».

За період своєї трудової діяльності працював лікарем-травматологом Великомихайлівської районної лікарні, заступником головного лікаря району з мережі Великомихайлівської районної лікарні, головним лікарем Фрунзівського району, головним лікарем Великомихай-лівського району, начальником управління охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації, а з 2006 року очолював Южненську міську лікарню.

Переглядів: 823

Духовна броня й оберіг

Леся Воронюк ще студенткою у Чернівецькому університеті започаткувала День вишиванки, який згодом став справді міжнародним — і третього четверга травня уже більше десятка років усі свідомі українці намагаються національними вдяганками показати приналежність до єдиної нації. Нещодавно ця ініціатива отримала визнання: стала лауреатом, а також отримала головну відзнаку — премію Європейської спадщини «Європа Ностра 2022 року», премію суспільного вибору (European Heritage Awards/Europa Nostra 2022 року, Public Choice Award). У межах Саміту європейської культурної спадщини-2022 за перемогу українського Дня вишиванки проголосували понад 11 тисяч жителів континенту.

«Укрінформ» (https://www.ukrinform.ua) у проєкті «Культура як зброя» поспілкувався з пані Лесею про важливість креативної прив’язки до національних надбань предків, сучасну їх промоцію та конкурентоспроможність у розмаїтті європейської та світової спадщини, попри багаторічне знецінення всього українського в російській імперії, радянському союзі та в період нинішньої воєнної «денацифікації» росією України. Бо вишиванки, мова, традиції — це духовна броня й обереги.

Переглядів: 832

Фотоода Привозу

Минулого тижня у Музеї української книги Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського відбулися відкриття виставки «Привоз — жива легенда Одеси» та презентація книжки «Феномен одеського Привозу».

Автор експозиції й упорядник видання — фотохудожник, журналіст, голова правління громадської організації «Одеська фотографічна асоціація», заслужений діяч мистецтв України Сергій Гуменюк.

Переглядів: 885

Сон під час війни

Здоровий сон важливий для підтримки нормальної роботи та тонусу організму. Та що саме робить сон «здоровим»? Розповідає біологиня, співавторка книги «Коли я нарешті висплюся» Ольга МАСЛОВА.

«Здоровий сон — достатній за кількістю й задовільний за якістю, тобто за тим, як ви почуваєтеся після. Найголовніше мірило — ваше самопочуття», — зазначає науковиця.

Переглядів: 880

Не хвороба, а симптом

Про що сигналізує тривалий кашель?

Кашель — це завжди неприємно. А якщо він довгий час не минає, то ще й тривожно.

Це точно просто кашель? Чи, може, вже ознака того, що моя застуда перетворилася на?..  А тут уже все залежить від рівня вашої фантазії та глибини гугл-пошуку. Маючи тривалий кашель, можна встановити собі купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель — це страшно?

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net