Переглядів: 950

Кирило БУДАНОВ: «Спочатку вийдемо на кордони 1991-го...»

Керівник Головного управління розвідки Мін-оборони генерал-майор Кирило Буданов вважаєть-ся одним з найточніших прогнозистів щодо ходу війни рф проти України. Саме тому в межах проєкту «Орестократія» (джерело — https://war.obozrevatel.com) йому поставили найактуальніші питання щодо російської агресії: починаючи від того, коли у рашистів закінчаться ракети та дрони, і завершуючи сценаріями двірцевих переворотів та сценаріями перемоги.

— Ми з вами розмовляємо у дні, коли Київ та інші великі міста, інфраструктурні об’єкти країни атаковані «російськими» «шахедами». Сьогодні, зокрема, слідом за «мопедами» полетіли і ракети. Тому перше запитання напрошується саме по собі: який запас ресурсу у росіян, скільки ракет, безпілотників у них, за даними розвідки, залишилося?

— Ви маєте зрозуміти, що сам факт переходу російської федерації на використання іноземних дронів — це вже сам по собі випадок неординарний для росії, скажімо так. Цьому «посприяла» низька точність ро-сійських ракет, а також мала їхня кількість. Російська оборонна промисловість не може виробляти в достатній кількості нові ракети, а ті, з якими вони вступили у війну 24 лютого, вже вичерпуються. За багатьма найменуваннями ця цифра впала вже нижче критичного рівня. Я маю на увазі рівень 30%. Тому вони були змушені шукати якісь варіанти подолання дефіциту ракет. Дійшли до того, що почали використовувати іранські безпілотні літальні апарати. Чи можуть вони за своїми характеристиками замінити ракети? Ні, не можуть, але треба виходити з того, що їх — достатня кількість зараз у рф і що точність влучення БПЛА набагато вища, ніж цих ракет. На це вони й розраховують.

— Згідно з концепцією безпеки, росіяни повинні залишати якийсь мінімум для власної оборони. Виходить, що кремль настільки прагне щось доказати, що повністю ігнорує обороноздатність країни?

— Так воно і є. Наприклад: конкретно по ракетах «Іскандер» вони вже наблизилися до позначки в 13% їх наявності. Концепцією заборонено «опускатися» нижче 30%, але війна вносить свої корективи.

Ось така картина реальна зараз.

— Тобто співпраця з Іраном для рф дуже важлива. На яку партію отих літаючих «мопедів» можуть розраховувати російські вояки?

— Перша партія була замовлена в кількості 1750 дронів, далі пішли нові замовлення, але швидкість їх виробництва і доставки в росію — ви маєте зрозуміти, це ж не одномоментний процес. Вони потроху їх вичерпують, іранці роблять нові, але є інша сторона цього питання: близько 70% усіх дронів ми стабільно збиваємо.

— Якщо ізраїльтяни дадуть оці так звані гвинтівки для збиття дронів, це допоможе підвищити відсоток знищення?

— На жаль, це ніяк не вплине на цю ситуацію і гвинтівками тут питання не вирішиш — потрібні серйозні системи ППО.

— Системи ППО у нас же мають бути? На останньому «Рамштайні» йшлося про створення ешелонованої системи протиповітряної оборони…

— Системи ППО, які нам постачаються, їхня кількість абсолютно замала для того, щоб повністю зняти ракетну загрозу. Проте наша вітчизняна оборонна промисловість працює над вирішенням цього питання. Крім того, ми шукаємо, де можна купити будь-які системи ППО у світі… І щось нам постачається.

— Скажіть, будь ласка, що сьогодні відомо про найближче оточення путіна: як вони почуваються в ситуації абсолютного програшу, адже вже очевидно, що війну їм не виграти? Чи розглядається якийсь сценарій перевороту, відсторонення путіна від влади?

— Оточення путіна — це не однорідна маса, давайте так.

— Ну, умовно є новоявлений блок «кадирова-пригожина»…

— Ну це не блок кадирова і пригожина. Є те, що називається «вежами кремля». Інакше кажучи, одні там є умовними голубами, інші — умовними яструбами. Обидві ці вежі розуміють, що справи дуже погані, просто у них «трішки» різняться думки, як з цієї ситуації виходити.

Одні розуміють чітко, що треба зупинятися і шукати якесь мирне врегулювання, інші вважають, що росія припинить своє існування, якщо вони не підуть далі, якщо їх переможуть, скажімо так. Тому зараз з’явилася нова теза, до речі, її абсолютно вже відверто промовляє і керівництво росії: наше головне завдання не програти. Вже не стоїть мова про те, щоб виграти, — не програти. «Ми не можемо дозволити програти», «головне — не програти», і так далі, інтерпретації різні, але посил саме цей.

Я з ним тут погоджуюсь: програш росії — неминучий, його вже не можна зупинити, і він призведе до її руйнації.

— Які «сценарії руйнації» ви бачите?

— Якщо переможе, як то кажуть, гілка прибічників миру, то вони з1991 року, і перевантажать якось відносини з усім світом.

— Можна їх якось персоніфікувати, хто ці голуби?

— Я відійду від цього, якщо можна.

— Яструби хочуть йти до кінця, так?

— Вони розуміють, що в будь-якій конфігурації їм, у кращому разі, загрожує солідний тюремний термін, тому для них продовження війни — питання особистого виживання.

— Яка ймовірність, що голуби переможуть і як це виглядає в термінах?

— Давайте зачекаємо. Кінцівка буде — в будь-якому з цих варіантів — однакова. Це видозмінення рф.

— Зараз у Росії всі підземні паркінги переобладнуються під бомбосховища і паралельно відбуваються ядерні навчання, готуються нібито випробування ядерної зброї у Баренцевому морі. Що це за сценарій? Нагнітання ситуації чи вони собі намітили «похуліганити» з боєголовками?

— І перше, і друге разом.

По-перше, все, про що ви зараз згадали, — це щорічні ядерні навчання, цього року вони називаються «Гром-2022». Вони проходять майже синхронно з натівськими навчаннями. Проте кульмінація «тренувань» стратегічних ядерних сил рф намічена одразу після завершення активної фази навчань НАТО, з єдиною метою — показати, що «ми можемо більше». Тобто що б зараз не показало навчання НАТО, вони хоча б на одну ракету, але запустять більше. Це все відбуватиметься на півночі країни, будуть запуски з трьох ядерних підводних ракетоносіїв, готується запуск гіперзвукової ракетної зброї, запуск міжконтинентальних балістичних ракет, запуск РС-28, а також використання стратегічних неядерних сил, літаків стратегічної та дальньої авіації, «іскандерів», пуски «калібрів». У тому числі по реальних цілях і т.д.

— Знову ж таки, чи готові вони переступити за якусь лінію, яку американці назвали червоною і за якою буде дуже сильна відплата росіянам? Чи готові вони справді застосувати тактичну боєголовку десь у Чорному морі, чи на півдні України, чи заході?..

— Питання риторичне. Чи готові вони це зробити? Ні, не готові. Можу пояснити дуже легко. Вони стільки часу говорять про це, згадайте.

— Найяскравіше прозвучала теза у вересні, що «вони не блефують», але до того натяки постійно звучали…

— Вже середина жовтня, а вони ще у вересні пригрозили, що «ми вже будемо зараз стріляти».

Ядерна зброя у будь-якій країні світу — це засіб стримування. Це, в принципі, не зброя, а інструмент, повторюся, стратегічного стримування. Чи можуть вони теоретично застосувати ядерну зброю? Теоретично — можуть, це тільки пришвидшить розпад рф, і вони це чудово знають і розуміють. Вони не такі вже дурні всі, як би нам хотілося.

— Ви оголосили винагороду за гіркіна-стрєлкова — 100 тисяч доларів. Чому так дорого і для чого він вам?

— Це, в принципі, не так дорого за таку особу. Він є важливим носієм інформації, і перш за все — для міжнародного кримінального судочинства. В принципі, як то кажуть, він клієнт Гааги. Він навіть «не наш» буде.

— Ну ви напевно знаєте, що він десь на Херсонщині?

— Відомо одне з його місце-знаходжень, він вже прибув на територію окупованої України, всього іншого давайте зачекаємо. Шанси є. До речі, цікавий факт: крім того всього шлаку, який надсилають на той номер телефону, з’явилися кілька людей з абсолютно реальними пропозиціями, і це було досить для мене цікаво. Давайте подивимося.

— Я так розумію, що в ГУР зараз є 100 тисяч доларів...

— ГУР знайде такі гроші, аби допомогти нашим колегам із Гааги (сміється).

— Власне про це і хотів поговорити: зараз вся країна волонтерить, допомагає ЗСУ. Наскільки ви відчуваєте підтримку громадськості, бізнесу?

— Не секрет, що волонтерський рух в Україні досить розвинений, це все почалося у 2014-у і новий виток набрало після подій 24 лютого. І ми в цьому сенсі не виняток. Нам досить відчутно допомагають і багато бізнесменів, і фондів, і різних міжнародних організацій. Чимало бізнесменів допомагають, багато просто небайдужих людей, багато організацій, спілок і так далі. Назву ось декілька прізвищ: Олександр Водовіз, він дуже багато автомобільної техніки нам пригнав; Олексій Кавилін… і ще багато інших людей, я просто так по пам’яті зараз всіх не перелічу. Волонтерський рух дуже сильно нас розвинув.

Насамперед вони допомагають вирішити поточні наші проблеми. Наприклад, відомо, що автотранс-порт сьогодні — це просто роз-хідний матеріал: на фронті автівка довго не живе, а їх потрібно багато. Виходять з ладу або знищена, її треба чимось замінювати. Часто купувати автівки державним коштом — просто неможливо. Навіть проведення тендерів на закупівлю потребує певного часу, а транспорт потрібен уже зараз. Ну, слава Богу, небайдужі люди допомагають.

— Ми постійно чуємо запевнення, що нічого не планується в Білорусі, підготовки до нападу нема. Але водночас відбувається дивна історія: спочатку якась стара техніка білоруська вивозиться в росію, а зараз завозиться якась інша в Білорусь, і ніби зміцнюється російське угруповання. Це все для того, щоб тримати наш контингент у тонусі?

— Це одна з головних цілей: з одного боку, створюється угруповання так званих союзних республік, в яке мають увійти підрозділи ЗС Білорусі та оці терористичні угрупування рф. Але насправді на території Білорусі на всіх базах довготривалого зберігання розконсервовують техніку і передають в рф. Вона здебільшого йде на поповнення втрат у Донецькій і Луганській областях. Самі білоруси не мають тих сил, які могли б сильно лякати нас, тому росія перекидає туди особовий склад і здебільшого з автомобільною технікою, тобто це просто картинка. Принаймні на даному етапі.

— Які у вас прогнози найближчим часом щодо розвитку ситуації на фронті?

— Найважчі бої станом на зараз точаться в районі міст Бахмут та Соледар. Там зараз йдуть найзапекліші бойові дії… Ну а розкривати плани, я думаю, це буде трошки некоректно.

— Який сценарій війни ви бачите до кінця року?

— До кінця року ми ще просунемося вперед значно, це будуть значущі перемоги, ви скоро це побачите.

— Звільнення Херсона це може бути?

— Ну, я сподіваюся, що це може бути Херсон.

— Як виглядає прогноз на наступний рік?

— У кінці весни це все має закінчитися. До літа все має завершитися.

— «Завершення» — це вихід на кордони 1991-го?

— Для початку — вийдемо на ці кордони.

— Ви сказали, «для початку вийдемо на кордони 1991-го ». А які ще плани є?

— Після завершення війни почнеться дуже серйозний політичний процес, пов’язаний зі змінами в нинішній рф: від росії від’єднаються певні регіони... Москва виплачуватиме репарації нам. Це все їх чекає. Це призведе до зміщення певного економічного центру рф на нашу територію… Тобто там багато дуже кроків.

— А які регіони від’єднаються? Це будуть кавказькі республіки?

— Кавказькі, я вважаю, від’єднаються першими. Це будуть не тільки кавказці.

— А хто ще?

— Та там багато територіальних проблем. «Російська федерація» — це ж одна назва від федеративності. Це надто велика територія, яка досить тривалий термін існує, незрозуміло як, у цих кордонах. Вона трималася виключно на вірі в потужність режиму. Тільки-но режим обвалиться, все це посиплеться.

— Десь пів року тому OBOZREVATEL писав з посиланням на джерела, що путін — у комі і замість нього «обличчям» працюють двійники. Пізніше десь подібна інформація прозвучала від вас. То чи живий путін, на вашу думку?

— А це ще одне питання, на яке я зараз не дам відповідь до кінця. Те, що у нього були дуже значні проблеми зі здоров’ям навесні, це я вам підтверджу. Чи живий він зараз? Давайте дочекаємося того моменту, коли пройде трансфер влади в рф. Можливо, тільки тоді ми зможемо дізнатися правду: якщо він загинув, то коли це було, або якщо живий ще, то як закінчить своє життя.

— Про трансфер влади. Фактично є два сценарії. Перший — це наша перемога і вихід на кордони 1991-го, і далі вже якісь незворотні процеси в росії. Але є інший сценарій, який ми з вами обговорили перед інтерв’ю: це може бути дочасне відсторонення від влади того, кого ми називаємо путіним...

— Без різниці. Це все призведе до того ж самого. Згадайте, що я вам говорив про зміну риторики з «перемоги» на «не програти». От у будь-якому варіанті їхній програш — це кінець.

— Я вже взагалі не розумію, як росіяни можуть не програти…

— Тут усе дуже легко. Вони ж пішли, як то кажуть, ва-банк, для себе вони приєднали окуповані українські території; і зараз кожне селище, яке ми деокуповуємо, для них вже не відступ російської армії або тактичний програш, це втрата земель рф.

— Формально так...

— Для них це так. Для нас це «формально», а от для них це вже юридична втрата російської території. А як такому типовому росіянину пояснити те, що Україна забрала у рф якесь місто? Ну це переворот його свідомості, ну «це ж не може бути».

— У вас є зріз соціальних настроїв в росії?

— Так, періодично робимо це.

— Можете поділитися? Як реагують «скрєпи» на новітні події в рф?

— На жаль, 82% абсолютно підтримують бойові дії в Україні.

— Тобто на них не вплинула ота «могілізація», як і те, що росія програє?

— На них вплинуло усвідомлення того фактору, що «можливо, наш цар не такий вже й потужний».

— Але з нами воювати їм ще кортить, так?

— На жаль, треба дивитися правді в очі. Ми воюємо не з російським режимом, як багато хто там вважає, а, на жаль, з російським народом, 82% — це більшість.

— Путін є виразником їхніх інтересів на цьому етапі?

— Так. Так воно і є.

— Які прогнози щодо зміни ситуації найближчим часом, до Нового року? Після 1 січня? Економіка ж не зміниться в кращу сторону?

— Економіка росії вже фактично переводиться на режим воєнного часу, так само, як і в нас. Це означає, що левова частка всіх витрат ітиме на оборонку, все інше — за залишковим принципом. Але не економіка, не «могілізація» змінять настрої, а от втрата територій, коли кажуть «Україна відбила ще одне місто», — це вже щось неймовірне, такого бути не може. Тут уже виникає запитання: чи така потужна у нас росія? А росія у них асоціюється виключно з фігурою лідера. Пам’ятаєте, як у радянському кіно: «Царь-то не настоящий»… З цього ж усе пішло…

Орест СОХАР.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net