Переглядів: 903

Музичний феномен Одеси

Зустріч з Одесою залишає в пам’яті та серці відчуття зустрічі з легендою. Наше місто вже давно стало справжнім культурним центром і недарма його називають перлиною біля моря. Неповторний колорит Одеси багато в чому визначається не тільки її вдалим географічним розташуванням, зокрема теплим морем, а й оригінальним гумором та особливим музичним талантом, притаманними її мешканцям.

Багатство і різноманіття форм музичного життя нашого міста, його багаторівневість не можуть не вражати. Опера, балет, оперета, Український музично-драматичний театр, філармонія, хорова богослужбово-співоча традиція різних конфесій і, нарешті, Одеська консерваторія, що стала осередком формування високопрофесійних музичних кадрів (у тому числі й композиторських) — усе це разом і визначає неповторний колорит культури міста, в якому музика і музична творчість у її різноманітних проявах виконували функцію не тільки культурної освіти, а й інтерна-ціонального єднання несхожих між собою народів, що його населяли.

Названі центри активного музичного життя стали підґрунтям для розвитку саме Одеської композиторської школи, а надалі — формування Одеської організації Національної спілки композиторів України, яка за весь період свого майже столітнього існування завжди була в авангарді культурно-мистецьких подій. Акції, що проходять під егідою спілки, яскраво засвідчують стильове розмаїття творчих особистостей, об’єднаних у ній, форм і жанрів, в яких вони працюють. Набутки митців одеської школи симфонічної, оперної, хорової та камерної музики давно визнані на міжнародному рівні і є спільним надбанням світової творчої спільноти.

Одеська філія НСКУ як творча громадська організація об’єднує професійних композиторів та музикознавців і ставить за мету розвиток різноманітних напрямків музичної культури, підтримку художніх пошуків у галузі музичного мистецтва та його естетико-теоретичного і музикознавчо-культурологічного осмислення.

Сьогодні ця організація, по суті, визначає сучасний процес розвитку української професійної музики. Щороку в співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики Одеська філія НСКУ проводить велику кількість мистецьких заходів — фестивалів, конкурсів, концертних циклів, ювілейних вечорів, конференцій і творчих зустрічей. Завдяки її зусиллям в Україні розгорнутий потужний міжнародний фестивальний рух, який вивів національне музичне мистецтво на світовий рівень. Активна пошукова творча позиція одеських композиторів сприяла появі унікального в рамках України щорічного міжнародного фестивалю «Два дні і дві ночі нової музики», засновницею і президенткою якого є К.C. Цепколенко — композиторка, професорка Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової, заслужена діячка мистецтв України.

Серед останніх знаменних подій у житті представників Одеської організації Національної спілки композиторів України відзначимо їх участь у XXXIII міжнародному фестивалі «Київ музик фест-2022», що проходив із 24 вересня по 2 жовтня у столиці нашої держави. В рамках концерту «Українські мисткині зі своєю зброєю» відбулися резонансні прем’єри кантат К. Цепколенко («Читаючи історію» за поезією О. Забужко), Г. Копійки («Відчуття» на вірші Ліни Костенко), К. Майденберг-Тодорової («Люба моя…» за поезією В. Жигаліної). Ці опуси визначили глибину інтонаційного відтворення в них не лише вокально-хорової домінанти, характерної для української музики як такої, але й чуйність авторського творчого підходу до поезії сучасниць.

Останнє свідчить і про високу музикознавчу освіченість представників Одеської композиторської школи, закладену ще творчо-теоретичною діяльністю В. Малішевського, С. Орфеєва як фундаторів професійної музичної освіти на Одещині. Під патронатом нашої організації НСКУ, зокрема, докторки мистецтвознавства, професорки, заслуженої працівниці культури України О.М. Маркової, вже тривалий час проводяться щорічні міжнародні науково-творчі конференції «Трансформація музичної освіти і культури: традиція та сучасність» та «Захід — Схід: культура і мистецтво». Зазначимо, що завдяки участі видатних мистецтвознавців і музикознавців України, Західної Європи та Сходу ці конференції спрямовані не тільки на дослідження творчо-виконавської діяльності авторів минулого та сучасності, а й на осмислення змінності культурно-мистецьких настанов у межах епохальних, часових та географічно-просторових («Захід — Схід») потреб сьогодення.

Отже, наявність солідної професійної теоретичної та творчо-виконавської бази у діяльності представників Одеської філії Національної спілки композиторів Укра-їни дозволяє їм, з одного боку, утримувати досить високі позиції у сфері академічної музики, а з іншого — бути відкритими для постійного творчого пошуку «нових берегів безмежного мистецтва».

«З Одеси… до Одеси… вічне коло. З цього міста можна поїхати, але сюди не можна не повернутися. Хоча б у спогадах… Бо це повітря, муровані будинки, бруківка вулиць, пісок і море — місто. А вони, автори — дух його. Ми ж — плоть. Як же ж плоті — без духу? Як нам — без них?» — так пише про феномен нашого міста Альона Яворська.

Динамічна рівновага між висотами музичного академізму та активним творчим і дослідницьким пошуком нового в умовах інтернаціонального єднання традицій різних культур у їх історичному розвитку й сьогодні становить сутність музичного феномену Одеси, її композиторської школи та її творчих надбань.

Ольга Муравська,
докторка мистецтвознавства,
професорка кафедри теоретичної
та прикладної культурології
ОНМА ім. А.В. Нежданової.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net