Переглядів: 1234

Бібліотека як точка опори

В Одеській національній науковій бібліотеці підсумували марафон яскравих подій, приурочених до професійного свята

Традиційно наприкінці вересня, у переддень Всеукраїнського дня бібліотек, у найстарішій публічній книгозбірні України велелюдно, атмосфера піднесена й урочиста. Із 25 вересня по 1 жовтня в читальному залі ОННБ (вул. Акад. Філатова, 1) з нагоди професійного свята відбувався цикл заходів «Бібліотека — твоя точка опори». Цьогоріч бібліотекарі вирішили розширити його рамки та варіативність. Марафон тривав упродовж семи днів (порівняно з чотириденним торік). Тиждень промайнув швидко. Відвідувачі стали учасниками низки яскравих, непересічних подій, на яких ніхто не нудьгував. Планку піднято, висоту взято! «Ростемо ж ми, гей!» — як сказав би Павло Тичина. Отже, стисло, як усе відбувалося.

Марафон стартував 25 вересня з презентації довідкового видання «Одеська національна наукова бібліотека», присвяченого найстарішій публічній книгозбірні нашої країни. Того ж дня всі охочі здійснили захоплюючу віртуальну мандрівку — ЗD-тур по ОННБ.

Не менш вартісними для книжкових гурманів були й дні наступні, а бібліотека не лише ділилася інформацією, гарним настроєм, натхненням, а й отримувала навзаєм позитивну енергію і подарунки.

Урочисте відкриття книжкової виставки «З колекції дарунків 2021—2022» за участю дарувальників. Ось красномовна ілюстрація-коментар про подію надійного друга ОННБ Ярослави Різникової, заступниці директора департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації: «На жаль, фізично не змогла бути на заході та долучитися до урочистого відкриття книжкової виставки разом з іншими дарувальниками і постійними учасниками благодійної акції «Подаруй бібліотеці книгу!», серед яких — поети і прозаїки, видавці і науковці, журналісти, митці, відомі громадські діячі та меценати, представники державних установ і закладів вищої освіти, бібліотек, музеїв, а також читацької спільноти. Але страшенно рада, що даровані мною та членами моєї родини книжки посіли достойне місце на полицях цієї крутезної бібліотеки!».

Літературна година «Поезія молодих» за участі одеського літератора і громадського діяча Андрія Хаєцького тривала значно довше запланованого часу. Його дебютна збірка віршів «Три крапки» вийшла 2016 року. Аудиторія — здебільшого молодіжна, літературно просунута. У дружньому колі слухали поезію, сповнену любові, мрій та віри в подолання сьогоднішньої «темряви». Тут же експонувалася виставка «Молода українська література», яка викликала цікавість гостей, а деякі книжки відвідувачі замовили собі на абонемент.

Сучасну бібліотеку годі уявити без художніх виставок. Цього разу відбулися творча зустріч з мисткинею Галиною Лекаревою-Нікітіною та вернісаж «Натхнення. Культурний простір».

Відкрила захід Ірина Бірюкова, генеральна директорка ОННБ, заслужений працівник культури України. Вона зазначила, що досвід багаторічної та плідної співпраці книгозбірні з Одеською обласною Радою миру став щедрим підґрунтям для народження та втілення чудової ідеї — відкриття мистецького простору в читальному залі на вулиці Академіка Філатова. «Впевнена, що новий творчий майданчик, який ми презентуємо у цьому читальному залі, відкриє нові горизонти для розвитку креативного літературно-мистецького простору, адже назва «Натхнення. Культурний простір» спонукає до цього», — наголосила очі-льниця ОННБ.

Літературна студія «Чистий аркуш мовою душі...» Євгенії Заславської, членкині НСПУ, НСЖУ та творчого об’єднання «Одеса — місто літератури ЮНЕСКО», і книжкова виставка з її творчого доробку зібрали чимало шанувальників поезії. Пані Євгенія поділилася з присутніми роздумами щодо поетичного бачення одвічних тем буття в мінливому світі та прочитала нові вірші й уривки з прозових творів, сповнені емоційності, щирості, любові та доброго одеського гумору. Родзинкою зустрічі стала пісня «Ой що то за коні…» в її авторському виконанні.

«Читайте, порівнюйте, закохуйтеся…»: твори Володимира Рутківського, знаного письменника, лауреата Шевченківської премії, читала культуролог і краєзнавець Тетяна Ананченко, а наймолодші гості, разом з батьками, слухали, затамувавши подих. Володимир Рутківський — абсолютно унікальне явище в сучасній українській дитячій літературі. Його феномен — у людяності самого письменника, порядності, тактовності та щирості. Автор ніколи не заграє з читачем, а ділиться з ним своїм сокровенним, і той, відчуваючи це, відповідає взаємністю. З творчим доробком видатного літератора, світла йому пам’ять, знайомить виставка «Ужинок митця: твори Володимира Рутківського».

Серед низки святкових заходів — майстер-клас з оправи та реставрації книжок від фахівців палітурної майстерні бібліотеки. Численні гості послухали цікаву розповідь про цю майстерню ОННБ та унікальні палітурні верстати, якими й донині тут користуються. Учасники майстер-класу із захопленням долучилися до процесу реставрації книжок, дізналися про різні техніки оправи і необхідні інструменти та матеріали для «ремонту» фоліантів. Відвідувачі різних вікових категорій навчилися власноруч виконувати прості палітурні роботи, продовжуючи життя книжкам.

Підсумки конкурсу читацьких відгуків «Книголюб-2022» оголошувалися 30 вересня особливо урочисто — в ошатному залі Одеської обласної філармонії ім. Давида Ойстраха.

Ведуча свята — артистка філармонії Ельвіра Паламарчук — зачитала вітальне звернення Президента України Володимира Зеленського, опубліковане напередодні:

«Шановна бібліотечна громадо! Прийміть щирі вітання зі Всеукраїнським днем бібліотек. Радий нагоді висловити слова поваги за вашу сумлінну працю і відданість обраній справі.

У мирний час бібліотеки зустрічали своїх відвідувачів цього дня різноманітними заходами, авторськими зустрічами та книжковими виставками. Але сьогодні в Україні триває війна і російські окупанти не лише прагнуть захопити наші території, а й воюють проти свободи, людяності, намагаються знищити нашу історію і культуру. Ворог вилучає вітчизняну літературу, спалює наші друковані видання, руйнує бібліотеки й книгарні, бо усвідомлює особливу роль українського слова, його цінність і силу в поширенні правди про Україну.

Дякую, що в цей нелегкий час ви працюєте заради перемоги, тримаєте культурний фронт, зберігаєте Книгу — інтелектуальне й духовне надбання нашого народу, очищаєте фонди від ворожої пропаганди, забезпечуєте українськими книжками дітей, змушених жити за межами Батьківщини, долучаєтесь до волонтерської роботи.

Переконаний, що разом ми переможемо!».

На церемонії нагородження переможці отримали дипломи і грошові винагороди, інші активні конкурсанти — сертифікати та подяки. На конкурс надійшло 52 відгуки читачів, які оцінили прочитане й поділилися своїми думками та емоціями, розповіли про те, що їх схвилювало під час читання творів. Конкурс започатковано 2011 року за підтримки громадської організації Ротарі клуб «Одеса-Рішельє». Ініціатор та багаторічний спонсор проєкту — Віктор Денісов, член-кореспондент Транспортної академії України, член ученої ради ОННБ. Цьогоріч до конкурсу долучилися друзі та партнери — обласна бібліотека для юнацтва та обласна організація Національної спілки письменників України. Конкурсантів та гостей привітали: директорка Одеської філармонії, керівниця Ротарі клубу «Одеса-Рішельє» Галина Зіцер, голова обл-організації НСПУ Сергій Дмитрієв, генеральний директор провідного українського видавництва «Фоліо» (Харків) Олександр Красовицький.

Зі свого боку очільниця ОННБ Ірина Бірюкова привітала колег зі святом і подякувала за спільну продуктивну працю. Вона запевнила, що найстаріша публічна бібліотека України живе напрочуд молодим, актуальним, креативним творчим життям. І хоча у часи, коли в країні триває масштабна війна, головну увагу працівники книгозбірні приділили збереженню цінних фондів та питанням безпеки, тут постійно реалізуються численні проєкти. Яскраве свідчення цього — проведення читацького конкурсу.

На виставці «Краща книга України 2021—2022», що експонувалася у філармонії, були представлені здобутки провідних видавництв, які стали переможцями престижних конкурсів та літературних рейтингів. Урочистості завершилися святковим концертом.

У перший день жовтня з нагоди Всесвітнього дня людей похилого віку в читальному залі, що на вулиці Академіка Філатова, 1, відбулося засідання клубу родинного дозвілля. На свято запросили слухачів Університету третього віку Одеського територіального центру соціального обслуговування Київського району міста. Гості взяли участь у розіграші літературної лотереї «Читай і вигравай!», ознайомилися з книжковими виставками «З колекції дарунків 2021—2022» та «Секрети здоров’я і довголіття». Зустріч завершилася концертною програмою за участю артистів філармонії.

Підсумовуючи результати заходів, підготовлених та проведених ОННБ до Всеукраїнського дня бібліотек, слід відзначити плідну й злагоджену працю усіх її підрозділів. Свідченням цього є численні схвальні відгуки наших користувачів, що приходили до книгозбірні та долучалися до різних її програм. А до нас горнуться і одесити, і жителі інших українських міст, які вимушено покинули свої домівки через російську агресію.

Важливо, що в умовах війни бібліотекарі задіяні й відчувають свою потрібність: «вони підносять кулі», як каже Ірина Бірюкова, а наші «кулі» — «більше книжок — менше страхів». Людей приходить чимало, адже вони сумують за спілкуванням, хочуть зустрітися, почути добрі новини, відчути солідарність та тепло одне одного, а мудра, спокійна, тиха й зосереджена бібліотечна атмосфера завжди асоціюється з мирним часом, якого кожному з нас тепер так бракує.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net