Переглядів: 743

Щедра нива професора Гончарука

Під час недавнього відзначення 85-річного ювілею відомий історик, професор Григорій Гончарук презентував свою чергову книжку «Бібліографічна пам’ять» (Одеса, «Екологія», 2022, 126 с.).

Це своєрідний ужинок людини, яка пройшла надзвичайно складний життєвий і науковий шлях. Перемоги й випробування свого буття Григорій Іванович талановито зобразив у серії «Мемуари професора» (а це десять томів), ставши родоначальником документальної мемуаристики вищих навчальних закладів. А ще, починаючи із 1957 року й до сьогодні, пос-тійно друкується в періодичній пресі та наукових виданнях, готує монографії, в тому числі колективні, брошури, збірники, де виступає в ролі ініціатора та голови редколегії.

Й ось настав час підсумувати видане за піввіку під однією обкладинкою. Упорядниця Ксенія Безсонна перед друком бібліо-графічного покажчика взяла коротке інтерв’ю у професора, в якому він пояснив, що є людиною двох світів — радянського та незалежної України. Вони, ці світи, його виховували, формували, захищали й утримували в житті. Бути вільним від минулого нікому ще не вдавалося, наголошує Григорій Іванович, а любити свій народ, свою Батьківщину — це зробити дня них більше, ніж можливо.

Збірка «Бібліографічна па-м’ять» містить назви публікацій професора Гончарука, як наукових, так і газетних, світлини його юності та зрілості, а відкривається портретом знаного історика роботи художниці Галини Сорохан, замовленого як знак вдячності одним з ас-пірантів.

У виданні — 12 розділів, у яких у хронологічному порядку вказано, де, коли і під якою назвою опубліковані наукові праці, науково-популярні та публіцистичні статті вченого.

Професор Гончарук глибоко переконаний, що знання історії своєї країни — могутній фактор формування повноцінних громадян, бо вона виховує любов до рідного села, селища, міста, малої і великої Батьківщини. Своєрідним подвигом є те, що 40 років тому Григорій Іванович створив, а згодом очолив кафедру історії та етнографії України в Одеському національному політехнічному університеті. Завдання істориків — досліджувати і подавати суспільству реальні, правдиві знання свого минулого, що, власне, і робить він сам упродовж всього свого життя.

Відтак непримиримий у своїх публікаціях до тих, хто байдужий до справжньої історії України, до чиновників з ознаками українофобства.

У довідковій інформації про професора Г.І. Гончарука з книги «Золотий фонд нації» (2019), крім біографічних даних та наукових праць, зазначається, що він має звання відмінника освіти України (1998), заслуженого працівника освіти України (2010), почесного краєзнавця України (2017) та удостоєний афганських нагород. Його ім’я згадується в шести енциклопедичних виданнях, що вийшли друком у 2005 — 2019 роках.

Наприкінці збірника «Бібліографічна пам’ять» вміщено кілька поезій, присвячених ювілярові. В одному з віршів Іван Ніточко зауважує:

Якби про всі його
заслуги знати,
Не вистачить чорнила
описати,
Та знаю: за характером —
козак,
Всім українцям подавав він
добрий знак!

Безумовно, довідковий покажчик з переліком публікацій доктора історичних наук, професора, літописця Народного руху України, громадського діяча, патріота України Григорія Гончарука зацікавить насамперед молодих дослідників. Але не тільки.

Володимир ПАВЛІЧЕНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net