Агресора впізнаєш по руїнах
Будинок Леопольда Кеніга — пам’ятка архітектурного мистецтва, що у місті Тростянець. Маєток належав одному з найбільших цукрових магнатів кінця ХІХ століття. У новому відео проєкту «Листівки з України» / «Postcards from Ukraine» учасник Євробачення-2022 Малік Харріс розповідає історію унікальної пам’ятки, яку тепер зруйновано вдруге.
Німецький співак та автор пісень неодноразово висловлювався на підтримку України, а на національному відборі на цьогорічне «Євробачення» вийшов на сцену з написаними на гітарі словами «Я — з Україною». У проєкті Українського інституту про зруйновані пам’ятки України Малік Харріс не випадково розповідає про Будинок Кеніга: магнат був також господарем вілли на Кобленцер-штрассе — сучасної резиденції президента Німеччини у Бонні.
Будинок Леопольда Кеніга у Тростянці (на світлині до руйнації) зведений у стилі модерн. Він зберігав неповторні па-м’ятки початку ХХ століття: уні-кальний паркет і дубові сходи, автентичні каміни, бібліотеку про лісництво на понад 15 тисяч книг. Свого часу родина Кенігів суттєво змінила вигляд будівлі. Зокрема, фасадам додали барокових форм, декорували їх пілястрами та барельєфами у формі янголів і химер.
Понад століття вона була яскравим прикладом того, як жила Україна до настання радянських часів. «А зараз — того, як росія, не шкодуючи засобів, нищить українську культуру і саме життя», — додає Малік Харріс у відео.
Зведена однією з останніх в ансамблі, ця споруда має, можливо, найтрагічнішу долю. За час свого існування будинок управителя маєтками Кеніга двічі зазнавав руйнувань. Уперше — під час Другої світової війни, коли Тростянець був окупований німецькими військами. Тоді його підірвали, але потім, на початку 1950-х, відбудували. Удруге будинок постраждав 27 березня нинішнього року, коли російські агресори спалили цю унікальну пам’ятку архітектури національного значення, відступаючи з Тростянця. Прямі обстріли ро-сійськими танками й пожежа в будівлі суттєво пошкодили фасади, зруйнували дах і вікна, знищили інтер’єри.
До проєкту «Листівки з України» долучився і Г’ю Бонневіль, британський актор, відомий завдяки ролі Роберта Кроулі в серіалі «Абатство Даунтон», а також участі у фільмах про ведмедика Паддінгтона. Акторська гра в «Абатстві Даунтон» принесла йому номінацію на «Золотий глобус», дві поспіль номінації на премію «Еммі», а також три нагороди Гільдії кіноакторів.
З початку повномасштабної війни Г’ю Бонневіль активно підтримує Україну у соціальних мережах, зверненнях та зборах грошей для гуманітарної і мілітарної допомоги. Доєднавшись до акції, актор звертає увагу світової спільноти до багатостраждального Харкова, який щодня зазнає руйнівних бомбардувань. Знявшись у ролику, присвяченому найбільшій площі Європи у серці Харкова, він наголошує: «Історичний центр і вирви від снарядів на Майдані Свободи стали жахливим нагадуванням того, чого вартує свобода у ХХІ столітті. Проте можна знищити майдани, але не свободу».
З початку повномасштабного вторгнення російська армія зруйнувала понад 450 унікальних культурних та історичних об’єктів. Український інститут за підтримки USAID запустив міжнародну кампанію «Листівки з України» / «Postcards from Ukraine», яка розповідає про зруйновані пам’ятки нашої держави. У рамках цього проєкту створено єдину базу із 100 пам’ятків, де можна побачити масштаби руйнувань і прочитати історію кожної з них українською та англійською мовами.
«Нам потрібно більше розповідати про причини та форму цієї війни, щоб іноземці розуміли масштаби й наслідки, які вона матиме не лише для української культури, а й для європейської та світової загалом. Важливо знаходити однодумців серед зірок та інфлюенсерів в інших країнах, які своїми голосами зможуть донести правду про жахи цієї війни до більшої кількості людей на планеті», — наголосила Ксенія Калина, керівниця комунікацій Українського інституту.
Команда проєкту закликає співвітчизників розповідати світові про знищення української культури, розповсюджувати листівки в соціальних мережах та надсилати їх своїм друзям за кордоном, щоб усі дізналися правду про те, як росія знищує культурну спадщину України. Використовуйте хештег #PostcardsFromUkraine.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206