Переглядів: 663

Антибіотики – лише за рецептом

Уже із серпня пацієнти отримуватимуть електронний рецепт для придбання антибіотиків за власні кошти. Норма щодо їх відпуску тільки за призначенням лікаря не є новою, але із серпня додається цифровий інструмент – електронний рецепт.

Ба більше, рішення є частиною євроінтеграційних процесів України, адже в багатьох країнах  відпуск антибіотиків відбувається саме за рецептом.

З кожним роком лікувати бактеріальні інфекційні хвороби (до прикладу, пневмонію чи туберкульоз) стає дедалі складніше. Уже зовсім скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які наразі швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.

За даними Центру громадського здоров’я, майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками, а відтак купують їх без призначення лікаря. Ризик вироблення антибіотикорезистентності зростає і за недотримання режиму прийому ліків у ситуаціях, коли вони потрібні. Саме тому лікування антибіотиком має призначатися й контролюватися винятково лікарем.

Впровадження електронного рецепта на антибіотики стане першим кроком у розв’язанні проблеми неконтрольованого вживання рецептурних лікарських засобів. Нововведення почне діяти в рамках перехідного періоду в медичних закладах, що працюють з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). Якщо заклад, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.

Під час перехідного періоду пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише пред’явити фармацевтові інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення.

Виняток тільки для тих аптек, що знаходяться в межах територіальних громад, розташованих у районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) і перелік яких затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки тимчасово, на час дії воєнного стану, зможуть відпускати пацієнтам антибіотики без рецепта лікаря.

Чи обов’язково мати декларацію із сімейним лікарем для отримання рецепта?

Рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем.

Чи зможе лікар приватної клініки виписати електронний рецепт?

Лікарі усіх рівнів медичної допомоги, незалежно від форми власності закладу, зможуть виписувати електронні рецепти за умови підключення закладу та його працівників до електронної системи охорони здоров’я.

Що робити, якщо медичний заклад, до якого звертається пацієнт,  не працює з ЕСОЗ?

У такому разі під час перехідного періоду передбачається виписування паперового рецепта на антибіотики.

Чи передбачено часткове погашення електронних рецептів? Чи можна буде придбати меншу кількість препарату, ніж вказано у рецепті?

Так, функціонал електронного рецепта дозволяє погасити його частково, тобто придбати меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначено в ньому.

Чи поширюється електронний рецепт на очні краплі/топічні антибіотики і т.д?

Так, усі препарати, які належать до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України), підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта. Ця норма стосується усіх форм антибактеріальних лікарських засобів, які підпадають під визначену групу.

Чи діятимуть паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах?

Так, під час перехідного періоду передбачено виписування паперового рецепта медичними закладами, які поки що не мають відповідної технічної можливості, тобто не підключені до ЕСОЗ. Крім цього, виписування лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, здійснюватиметься за паперовим рецептом.

Як у нових умовах відпуску антибіотиків можна буде придбати ліки для тварин?

Лікарські препарати для тварин, як і раніше, можна буде придбати за ветеринарним рецептом.

Пресслужба
Міністерства охорони здоров’я.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net