Переглядів: 788

Право на бездимне повітря

Як уже повідомляли «ЧН» (див. номер за 16-18 червня), із 11 липня в ресторанах, адмінбудівлях, на підприємствах та в інших визначених громадських місцях заборонено курити пристрої для нагрівання тютюну (айкоси, гло).

Отож, із понеділка кафе, бари та інші приміщання ресторанного бізнесу Одещини повинні були повністю звільнитися від диму сигарет для нагрівання (айкосів, гло) на рівні зі звичайними цигарками, а також кальянами та електронними сигаретами. На порушників чекають санкції. Навіть наявність попільнички на столі — уже привід для накладення штрафу. Для закладів ресторанного господарства це 3000 гривень у випадку першого порушення і 15000 — у разі повторного впродовж року.

Зміни набули чинності відповідно до закону 1978-ІХ, згідно з яким розширено перелік заборонених до вживання у громадських місцях тютюнових виробів та гаджетів. Контролюватимуть дотримання нових вимог Національна поліція та Держпродспоживслужба.

Норми закону спрямовані на захист громадян від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю сигарет для нагрівання. Бо ж, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, будь-який вплив вторинного аерозолю як електронних сигарет, так і тютюнових виробів для нагрівання є шкідливим для людського організму.

Рестораторів та власників кав’ярень Одещини просять вжити заходів, як-от проінформувати персонал про нововведення, прибрати попільнички зі столів, розмістити графічні та текстові попередження для відвідувачів про заборону куріння у приміщеннях тощо.

Крім суб’єктів ресторанного бізнесу, обмеження стосуються куріння у лікарняних, спортивних, культурних і навчальних закладах, приміщеннях органів влади та самоврядування, на підприємствах, в установах та організа-ціях, у готелях і гуртожитках, в аеропортах (крім спеціально відведених для цього місць), на вокзалах і станціях, на дитячих майданчиках і зупинках громадського транспорту, у ліфтах і таксофонах, у місцях загального користування житлових будинків, підземних переходах і на транспорті (в тому числі у таксі).

Для цих суб’єктів господарювання (крім ресторанів) за недотримання нових антитютюнових правил загрожує штраф у розмірі 1000 гривень, а в разі повторного протягом року порушення — 10000 гривень. Слід зауважити, що органи місцевого самоврядування можуть розширити перелік no smoking friendly локацій на власний розсуд окремими рішеннями.

У всіх названих громадських місцях (закладах господарювання) має бути розміщені графічний знак про заборону паління і текст: «Куріння, вживання, використання, тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!». Нерозміщення цієї інформації також передбачає штраф у розмірі 1000 гривень.

«Абсолютна більшість громадян України підтримує нововведення. Згідно з опитуванням, проведеним Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року, 80% українців підтримують заборону куріння сигарет для нагрівання в громадських місцях. При цьому дві третини українців готові проактивно захищати своє право на бездимне повітря», — прокоментував Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя».

І таку позицію людей можна зрозуміти. Адже внаслідок агресивної реклами сигарет для нагрівання та електронних пристроїв для куріння вперше з 2006 року поширеність паління, яка до того стабільно зменшувалася, різко змінила динаміку і поповзла вгору. У 2022 році порівняно із 2020-им поширеність усіх видів куріння в Україні зросла із 23% до 28%. Це і стало приводом для посилення антитютюнового законодавства з боку держави. Бо є така сумна статистика: щороку від хвороб, спричинених курінням, помирають 85 тисяч українців.

Якщо ви страждаєте від куріння у громадському місці — захистіть себе. Попросіть курця припинити або зверніться до адміністрації закладу, на території якого порушується закон. У разі ж неможливості покласти край порушенню зверніться до поліції за номером 102. Що ж до закладу, адмі-ністрація якого створює умови для куріння, то можете подати скаргу до Держпродспоживслужби. Так, закон захищає від тютюнового диму, але й кожен з нас повинен стежити за виконанням його норм.

«Завдяки широкій суспільній підтримці антитютюнових заходів в Україні відзначається високий рівень дотримання бездимного законодавства. Держпродспоживслужба готова реагувати на скарги споживачів щодо випадків куріння чи вживання у заборонених місцях тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів, а тепер і пристроїв для нагрівання тютюну», — наголошує Юрій Сахно, головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби України.

Фахівець також зазначає, що скаргу на куріння у забороненому законом місці можна подати в електронний спосіб, навіть з мобільного телефону.

Ще раз підкреслимо, що за куріння у заборонених законом місцях відповідальність несуть як курці-порушники, так і суб’єкти господарювання, де вчиняється правопорушення.

ГО «Центр громадянського представництва «Життя».
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net