Переглядів: 889

Дмитро ШУПТА: «Шістдесятництво — це широкий і глибинний рух українства»

Одеська обласна універсальна бібліотека імені М.С. Грушевського є знаним і популярним просвітянським центром нашого краю. Цього статусу вона набула завдяки вмінню колективу професійно організовувати роботу і, що важливо, заохочувати до співпраці широке коло фахівців-гуманітаріїв.

Можливо, комусь це твердження видасться старомодним, але у час війни ми з новою силою маємо усвідомити, що Перемога здобувається і силою фізичною, і духовною наснагою суспільства. Директорка Одеського обласного центру патріотичного виховання дітей та молоді Наталя Михайленко, добре знана своєю активною громадянською позицією, у творчій співпраці з бібліотекарями започаткувала проєкт «Одеські шістдесятники», який передбачає зустрічі з нашими земляками, котрі брали участь у цьому русі.

10 червня така зустріч відбулася з Олексою Різниковим, про що на шпальтах «Чорноморських новин» розповів журналіст і письменник Роман Кракалія. Другим гостем цього проєкту 23 червня став Дмитро Шупта, учасник Руху опору в Україні 1960—1990 років та сучасного українського національно-культурного відродження.

Модераторкою, як і попереднього разу, була доцентка кафедри української літератури ОНУ ім. І.І. Мечникова Ірина Нечиталюк. Ірина Володимирівна представила Дмитра Романовича як письменника, публіциста, хірурга, краєзнавця і дослідника-сковородинознавця, наголосивши, що він зазнав випробувань і переслідувань за свої переконання та творчу діяльність. Упродовж 1970-х його не друкували, а в 1983-у звинуватили у зберіганні вогнепальної зброї, наявності радіопередавача, вибухівки, у зв’язках з польською «Солідарністю» й запроторили до сумнозвісного Лу-к’янівського СІЗО. У квітні 1984-го Яготинський райсуд засудив Дмитра Шупту на два роки ви-правних робіт. Саме «належне» поводження із націоналістами у СІЗО, жорстокі побиття, тортури-катування унеможливили його подальшу хірургічну практику, але не зламали, не зупинили на творчому шляху.

Сьогодні у доробку Дмитра Романовича — понад 100 видань. Та, звісно, на зустрічі йшлося передовсім про 1960 роки. Поет читав вірші зі збірки «Севастопольський зошит», сформованої ще наприкінці 1950-х, коли він навчався і працював у Севастополі, але яка так і залишилася у рукописному варіанті до сьогодні. Вражала співзвучність творів тих часів з трагічними подіями наших днів.

Чільне місце у розмові модераторки з гостем посіли його спогади про подію, яка стала знаковою у національно-культурному житті тодішньої Одеси, а саме про Всеукраїнський семінар молодих літераторів, що проходив у травня 1963-го в Одеському будинку творчості письменників. Серед «семінаристів», з якими тоді Дмитро Шупта дружньо спілкувався, були Василь Стус, Микола Вінграновський, Богдан Горинь, Борис Нечерда, Григорій Сивокінь, Іван Низовий, Василь Захарченко, Володимир Сорока, Микола Турківський. Це спілкування мало творчий неформальний характер, що знаходило відображення і в «стіннівці», членом редколегії якої був і герой нашої оповіді. Він, до речі, не тільки писав епіграми, а й добре малював.

Справжньою родзинкою стала своєрідна авторська презентація альбому з графічними портретами багатьох учасників того пам’ятного творчого заходу. Добрим словом Дмитро Романович згадав і керівників семінару: секцію поезії вів В.П. Іванисенко, критики — В.Я. П’янов, прози — Б.С. Буряк, викладачів Одеського університету, що читали лекції, — А.В. Недзвідського, Г.А. В’язовського, І.М. Дузя та інших. Про значущість цього семінару Дмитро Шупта висловився так: «Він став розширенням горизонту шістдесятництва, яке у жодному разі не варто зводити до хрестоматійного ряду імен, адже це широкий і глибинний рух українства».

Варто відзначити, що на зустріч з одеським шістдесятником прийшли не тільки ті, хто давно його знає, а й студенти ОНУ ім. І.І. Мечникова та ОНМА ім. А.В. Нежданової. Приємну атмосферу імпрези доповнила прекрасна музикантка Любов Бондаренко. Побратим Дмитра Романовича по перу, поет Віталій Бошков прочитав вірш-присвяту «Дев’яностики — шістдесятникам». До речі, саме цей творчий тандем — Дмитро Шупта і Віталій Бошков — вшанував 300-ліття українського генія Григорія Сковороди чудовою книжкою «Осягнення Сковороди».

Як і годиться, наприкінці зустрічі поет дарував свої видання з автографами, а зібрані глядачами майже півтори тисячі гривень як пожертву переадресували пораненим воїнам, які лікуються у шпиталі.

Василь ВЕЛЬМОЖКО.
НА СВІТЛИНІ: Дмитро Шупта та Ірина Нечиталюк.
Фото автора.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua