Переглядів: 910

Жертва війни — довкілля

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України з початку широкомасштабного російського вторгнення на нашу землю фіксує численні злочини окупантів проти довкілля, інформує українців про екологічні загрози, надає інструкції щодо захисту від цих загроз та про можливість долучатися до фіксації фактів екоциду.

До речі, 59% українців вважають себе обізнаними щодо спричинених війною загроз для довкілля. Такими є результати опитування «Думки і погляди населення України щодо екологічних наслідків війни», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року на замовлення проєкту APENA2, який фінансується ЄС.

«Абсолютну більшість українців турбують наслідки війни для довкілля. І мова не про естетику красивих краєвидів, яку знищують рашисти. Це вже питання безпеки та здоров’я. Питання спільного майбутнього. Серед ТОП-наслідків та потенційних ризиків, які хвилюють українців: можливе радіаційне забруднення через обстріли атомних електростанцій; мінування сільськогосподарських земель та лісових насаджень; викиди небезпечних речовин від обстрілів нафтобаз; забруднення водойм», — зазначає Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів.

«Ми стоїмо з Україною, ми підтримуємо українців у ці важкі часи. Опитування має важливе значення для розуміння обізнаності людей щодо екологічних загроз. Європейський Союз приділяє значну увагу комунікації та допомагає всіляко розвивати її в контексті охорони довкілля в Україні», — коментує Клое Алліо, керівниця відділу програм зовнішньої допомоги «Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та довкілля» Представництва ЄС в Україні.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

Запорізька АЕС продовжує працювати в окупації. 10 червня був відновлений зв’язок між серверами ЗАЕС із контролю за ядерним матеріалом та МАГАТЕ, який було втрачено 30 травня, коли російські окупанти відключили мобільний зв’язок в Енергодарі. Всі дані були збережені на захищених серверах ЗАЕС, і безпосередньо після поновлення зв’язку їх передали до МАГАТЕ. Наразі радіаційний фон поблизу ЗАЕС у нормі. Але ядерна безпека залишається під загрозою, оскільки російська армія використовує територію атомної станції як військову базу.

У зоні відчуження Чорнобильської АЕС продовжується відновлення після російської окупації. Як повідомляє Державне агентство України з управління зоною відчуження, було відновлено Автоматизовану систему контролю радіаційного стану (АСКРС), до складу якої входять 39 датчиків вимірювання потужності дози гамма-випромінювання. Ця частина системи працює в автоматичному режимі та передає дані кожну годину. До складу АСКРС також входять 14 пунктів спостереження за вмістом радіоактивних аерозолів у приземному шарі повітря. У зоні відчуження ведеться пос-тійний моніторинг ділянок, де відбувалися пожежі, щоб не допустити нових осередків загоряння.

Атаки на інфраструктурні та промислові об’єкти

10 червня у м. Дергачі на Харківщині внаслідок російських обстрілів осколками перебиті розподільні газопроводи низького та середнього тиску.

11 червня через ракетний обстріл Чорткова на Тернопільщині стався витік газу і загоряння.

12 червня російські війська обстріляли з артилерії найпотужнішу в Україні Вуглегірську ТЕС поблизу Світлодарська Донецької області. На території теплоелектростанції виникла велика пожежа, зруйновано адміністративну будівлю.

13 червня після ракетних ударів російських окупантів по Прилуках Чернігівської області у прилеглих населених пунктах оголосили евакуацію. Внаслідок удару російських ракет здетонували боєприпаси. Пожежу локалізували.

14 червня уламки збитої ро-сійської ракети пошкодили цегельний завод у Золочеві Львівської області.

15 червня росіяни ракетними ударами знищили будівельне підприємство в Новомосковському районі Дніпропетровської області.

Протягом тижня в Сєверодонецьку Луганської області були зафіксовані численні обстріли заводу «Азот», третього за розміром в Україні виробника аміаку, та заводу «Склопластик», провідного українського виробника скломатеріалів та пластиків. За повідомленням Group DF, у власності якої перебуває завод «Азот», добрива та хімікати вивезли з території заводу заздалегідь. 10 червня внаслідок влучання у транспортний цех «Азоту» сталося займання паливно-мастильних матеріалів. Пожежа тривала понад добу…

Масштабні пожежі на інфраструктурних та промислових об’єктах призводять до отруєння повітря особливо небезпечними речовинами. Забруднюючі речовини можуть переноситися вітрами на великі відстані.

Спеціалісти Державної екологічної інспекції розраховували шкоду за забруднення довкілля внаслідок атак російських військ по території Вільхівської ОТГ у Харківській області. Російські атаки спричинили засмічення відходами пластику, деревини, чорного та кольорового металів, скла та паперу земельної ділянки однієї з селищних рад площею 46992 кв. м. Загальна сума розрахованих збитків становить понад 2,7 млрд гривень.

У тій же Харківській області російські загарбники знищили сільськогосподарське підприємство, що спеціалізувалося на вирощуванні зернових та бобових культур, і завдали збитків довкіллю на 30,9 млн гривень.

Забруднення, безпосередньо спричинене бойовими діями

За даними ДСНС, із 24 лютого до 15 червня на території України знешкоджено 136606 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 1988 авіаційних бомб. Обстежено територію площею 40905 га.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International зафіксувала докази того, що російські війська, обстрілюючи житлові райони, багаторазово використовували касетні боє-припаси типу 9n210/9n235, а також протипіхотні осколкові міни. Їх застосування проти цивільного населення — військовий злочин. Про це йдеться у новій доповіді Amnesty International, опублікованій 13 червня.

Знищена військова техніка та боєприпаси, а також розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами, зокрема й важкими металами.

Шкода заповідникам та екосистемам

Жертвою війни стає біорізноманіття. Після російського обстрілу Одещини мешканці одного із сіл знайшли схованку лісової кішки — рідкісного виду сімейства котячих, яких в Україні залишилося близько 300 особин. Через обстріл доросла самка загинула, а трійко кошенят вдалося врятувати. Червонокнижних звірят передали для реабілітації одеським ветеринарам.

За повідомленням Державного агентства лісових ресурсів України, складна ситуація з лісовими пожежами. Вогнем уже пройдено 6460,4 тис. га. Середня площа однієї пожежі збільшилася у 31 раз. Надскладна ситуація на Херсонщині — вогонь прокотився 4484,6 тис. га. На Донеччині та Луганщині через безперервні бойові дії по другому-третьому колу палають згарища 2020 року.

9 червня через російський обстріл біля селища Андріївка Ізюмського району Харківської області зайнялося 2,5 га соснового лісу. Пожежу гасили під обстрілами лісівники разом з місцевою пожежною командою. 12 червня в результаті ворожого обстрілу спалахнув хвойний ліс у Високобірському лісництві Ізюмського району Харківщини. Полум’я охопило площу близько 4 га…

Шкода водним ресурсам

Через окупацію російськими загарбниками довелося заморозити роботу Запорізького залізорудного комбінату. На об’єкті продовжують залишатися пра-цівники, які намагаються не допустити екологічної катастрофи. Якщо зупиниться робота з відкачування води, то шахта буде затоплена і залізо забруднить водоносні горизонти цілого регіону. Внаслідок цього воду з них не можна буде використовувати.

За повідомленням ДСНС, у Миколаївській області ведуться роботи з обстеження прибережних смуг з прилеглою водною акваторією на наявність вибухонебезпечних предметів. 14 червня в мікрорайоні Намив м. Миколаєва водолази перевірили 10000 кв. м дна та виявили 3 касетні елементи від реактивних систем залпового вогню. Вибухонебезпечні предмети можуть бути у будь-якому місці водойми.

Чорне та Азовське моря

Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту або підриву мін. 11 червня 50-річний чоловік загинув, підірвавшись на російській міні, яку зірвало з якоря і віднесло течією до узбережжя Одещини.

За даними співробітників Національного природного парку «Тузлівські лимани», з початку повномасштабного вторгнення парк перетворився із заповідної зони на зону підвищеної небезпеки. Неодноразово його територію ранили осколки ворожих ракет, вирви від яких залишаться глибокими шрамами на нашій землі.

За матеріалами сайта Міндовкілля України.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net