№ 47-48 (22370-22371) четвер-субота 23-25 червня 2022 року

Переглядів: 1355

Ми не будемо в безпеці, відвернувшись від доблесної України

Уявіть на мить, що візія путіна своєї слави здійснилася. Припустімо, що йому дозволено залишити собі всі території України, які тепер контролюють російські війська. Припустімо, що коли б він приєднував цю завойовану територію та її нажаханий народ до великої росії, ніхто не схотів би і пальцем рухнути.

Чи принесло би це мир? Чи світ став би безпечнішим? Чи ви були б у безпеці?

У глибині душі ми знаємо відповідь. Така пародія стала би найбільшою перемогою агресії в Європі з часів Другої світової війни. Ми знаємо, що путін не зупиниться на розчленуванні України. Лише минулого тижня він порівняв себе з Петром Великим і привласнив росії вічне право «повертати» будь-яку територію, будь-коли населену «слов’янами», — доктрина, яка дозволяє завойовувати величезні простори Європи, включаючи території союзників у НАТО.

Переглядів: 1077

Вебресурси — українською!

16 липня набирають чинності частини друга та шоста статті 27 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які регламентують використання державної мови в мережі інтернет та мови інтерфейсів комп’ютерних програм, встановлених на товарах.

Це означає, зокрема, що із 16 липня:

• будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму — від автомобіля до пральної машини чи електрокавоварки, повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи цей інтерфейс використовує електронний екран, чи має вигляд панелі керування зі звичайними кнопками;

Переглядів: 978

Змієбаївка. Далі буде

Цими днями по окупантах, які засіли на нашому Зміїному, завдано кілька ударів. Далі буде. Про це в ефірі національного телемарафону розповіла керівниця пресцентру сил охорони та оборони оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк.

«Удар по острову Зміїний був, і не один. Все це було в рамках військової операції, яка потребує режиму тиші... Було завдано масованого удару із застосуванням різнорідних сил. Ми їх не розкриваємо, бо нас слухає ворог. Було завдано певної шкоди і скупченню техніки, й особовому складу. Ми знаємо, що суттєво пошкоджено або знищено ЗРК типу «Панцир», радіолокаційну станцію і є ще інші втрати ворога. Операція триває», — сказала вона.

Переглядів: 1110

Карфаген повинен бути зруйнований

Марк Порцій Катон (Старший) свої промови в Сенаті на будь-яку тему завершував формулою «Карфаген повинен бути зруйнований». У Римі були налякані неодноразовим відродженням з попелу варварської держави. І постановили зорати місце, де вона знаходилася, та посипати сіллю, щоб там нічого не росло.

Навала варварів

Формулу Катона політики і полководці протягом двох тисячоліть неодноразово згадували з різних приводів, але минулого тижня вона спливла несподівано. У Баку на 77-у році життя помер фактичний автор Біловезьких угод, державний секретар росії Геннадій Бурбуліс, а в Петербурзі закидали яйцями скульптуру імператора Октавіана Августа з обличчям путіна. Якби у 1991-у землю відразу зорали і посипали сіллю, про Бурбуліса і путіна сьогодні ніхто б не згадав. Але доводиться. Варварська держава постала з попелу, і веде руйнівну війну в центрі Європи.

Переглядів: 1041

Пропаганда, що роздмухує війну

14 червня конгрес Європейської федерації журналістів (ЄФЖ), який пройшов у турецькому Ізмірі, ухвалив резолюцію щодо відповідальності російських журналістів за розпалювання війни.

Проєкт цього документа подала Національна спілка журналістів України. Як повідомив голова НСЖУ Сергій Томіленко у Facebook, на пропагандистів чекають санкції, бойкот, відповідальність, розвінчування пропаганди та компенсації для українських ЗМІ. І все це коштом активів путінського режиму.

Переглядів: 1015

«Вірю, що біженці повернуться»

Як змінилася і ще змінюватиметься демографічна ситуація в Україні після початку повномасштабного російського вторгнення? Чи будуть підстави для повоєнного бебібуму? Як тривалий колоніальний статус України і соціальні катастрофи ХХ століття вплинули на сучасні кількість і склад українського населення? Коли в Україні нарешті можна буде провести перепис населення?

На ці й інші запитання в ефірі «Громадського інтерактивного телебачення» відповіла академік-секретар відділення економіки НАН України, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАНУ академік Елла ЛІБАНОВА. Ось головні тези з цього інтерв’ю.

Переглядів: 1037

Трактор знає, що робити

В «Укрпошті» показали, як виглядатиме нова марка «Доброго вечора, ми з України!».

На цій поштовій марці відтворено реальні події, що сталися на Миколаївщині: український трактор тягне покинутий російський танк.

Переглядів: 1030

Не програймо на інформаційному фронті

Ми відстаємо від росії в інформаційному просторі. До того ж, як на мене, у нашому інформаційному просторі постійно лунають підказки росіянам, як ми будемо діяти, якщо ті підуть тим чи іншим напрямком.

Добре, що наші військові, особливо старші за званням, відповідають на запитання журналістів обережно, а от деякі молоді хочуть показати свої знання тактики і простодушно розповідають про все докладно. Ворог же слухає і бере до уваги.

Переглядів: 898

Чи наважиться путін напасти на Захід?

Питання алярмістське, але його треба поставити, особливо тепер, бо кремль усе більше втрачає надію в Україні, а риторика російських політиків і пропагандистів стає все жорсткішою.

Необхідно розглянути два можливі сценарії. По-перше, ймовірно, Захід може перетнути якусь російську червону лінію і тим самим спровокувати жорстку відповідь москви. По-друге, фрустрований своєю неспроможністю виграти війну проти значно слабшого супротивника, президент росії путін може вирішити, що єдиним способом врятувати свій режим від краху буде військова диверсія проти слабкого місця Заходу.

Переглядів: 1068

Ключові пріоритети — оборонна й енергетична автономія

Європейські громадяни масово підтримують спільну політику безпеки та оборони й очікують, що ЄС поетапно припинить свою залежність від російських джерел енергії, свідчать результати оприлюдненого нещодавно дослідження «Євробарометр».

Як повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні, опитування підтвердило також велику підтримку дій ЄС у відповідь на російську агресію проти України.

Переглядів: 1085

Як українці перемогли у 1991-у

Минуле ХХ століття сповнене наших помилок, наслідком яких стали страждання та смерть мільйонів українців. Але врешті ми отримали свою головну перемогу — незалежну українську державу, яка постала у 1991 році. Мета українського національного руху, сформульована Миколою Міхновським ще 1900-го, була досягнута. Гасло українських націоналістів «Здобудеш українську державу або загинеш у боротьбі за неї» — реалізоване. І перша його частина сталася завдяки жертві тисяч тих, хто десятиліттями йшов до кінця.

Але як українцям вдалося перемогти у 1991-у? Це складне питання. А проста відповідь, яку пропонує путінська пропаганда, — нібито американці розвалили СРСР — є неправильною. Адже поки американці до останнього намагалися вберегти глобальну «стабільність» і зберегти цілісність СРСР, ми, українці, поставили останню крапку в існуванні комуністичної імперії. Причому ми заклали основи цього краху ще на початках творення Союзу: українці змусили більшовиків змінити формат колишньої імперії, перетворивши росію на федерацію — союз умовно незалежних національних республік. Це був компроміс, на який більшовики змушені були піти з українським національним рухом, навіть попри те, що завдали йому вій-ськової поразки. Тоді, у 1920-ті, цей компроміс здавався не-

Переглядів: 1119

Провулок Вільгельма Габсбурґа

Те, що війна переломила долі — це стало вже трюїзмом. Ми і всі разом, і кожен зосібна переживаємо свою, власну війну… Головне, що ми разом, а раз так, то, як у дитячій казці про віника: окремо кожну стеблинку можна зламати, а от весь зв’язаний віник — ніколи.

Ми опинилися в Європі і до нас можна ставитися по-різному… Ми, як і всі, щораз дивимося повідомлення про війну в Україні, молимося за наших вояків, виходимо на марші та мітинги…Спілкуємося з європейцями. Розповідаємо, хто ми такі — УКРАЇНЦІ…

Переглядів: 978

Зерна, засіяні вчителем

Так, війна. Так, втрати, біль, розпач… Але ж життя триває. Хіба не заради саме цього — мирного життя — наші герої і героїні тримають лінію фронту, а там, де є змога, відкидають орків до їхнього «парєбріка»?!

Отож, життя триває. І в ньому створюються сім’ї, народжуються діти, святкуються іменини і дні народження. Ось і серед наших друзів-читачів у цю червневу пору славний ювілей відзначила прекрасна людина, шанований педагог-україніст Лариса Василівна Сторожук.

Про пані Ларису і її таланти можна розповідати багато, але, будучи людиною дуже скромною, вона ніяково відмовлялася від публічного привітання. І все ж. Ми таки впросили її до-зволити опублікувати рядки, які ви прочитаєте нижче. Із цими словами (а схожими привітаннями телефон ювілярки переповнений) до вчительки звернувся її колишній учень, в’єтнамець за походженням і українець за світоглядом. Впевнені, що для вчителя такі слова від учня є найвищою відзнакою його праці, визнанням того, що педагог дав своєму вихованцеві не лише знання, а й посіяв у його душі оте «святе і вічне», що робить нас людьми.

Переглядів: 997

Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ

Відродження

Заплетена в сонце, у барви бурштину,
У пахощі трав-медуниць,
Обрамлена в світлу звитягу орлину,
У спалахи гострих зірниць
Встає Україна, батиями бита,
З коріння свого ожива,
Отруєний келих, до дна недопитий,
У мертвий пісок вилива.

Переглядів: 955

Геннадій ЩИПКІВСЬКИЙ. Оката

Новела

Дарка Околотиха, по вуличному — Оката, на Петра розміняла свій сьомий десяток, але кволість до неї не підступилася, себе обходить і порає пів гектара городу.

Що тої жіночки — маленька, незавидна, проте в селі має верх. Очі не такі, як у всіх. Сильно видючі, вдень і вночі — їднако. Ліпші за зорову трубу, коли сутінки всідаються на землю, навіть у повній темряві, як заховається місяць у хмариння, ніби в подушках, бо теж втомився і має відпочити.

Переглядів: 958

Жертва війни — довкілля

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України з початку широкомасштабного російського вторгнення на нашу землю фіксує численні злочини окупантів проти довкілля, інформує українців про екологічні загрози, надає інструкції щодо захисту від цих загроз та про можливість долучатися до фіксації фактів екоциду.

До речі, 59% українців вважають себе обізнаними щодо спричинених війною загроз для довкілля. Такими є результати опитування «Думки і погляди населення України щодо екологічних наслідків війни», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2022 року на замовлення проєкту APENA2, який фінансується ЄС.

Переглядів: 905

Що таке VPN і як ним безпечно користуватися

Окупанти на тимчасово захоплених територіях намагаються приєднати українців до російських інтернет-мереж, де стоїть обладнання для фільтрації інтернет-трафіку, що дозволило заблокувати безліч українських і міжнародних вебресурсів. Щоб уникнути стеження та обійти обмеження, радимо користувачам, яких під’єднали до російських мереж, використовувати VPN-сервіси.

VPN (Virtual Private Network) — це віртуальна приватна мережа, яка забезпечує шифрування трафіку між клієнтом та VPN-сервером і зміну IP-адреси. При підключенні до VPN створюється захищений канал між ком-п’ютером користувача і VPN-сервером. Дані в ньому надійно зашифровані: ваш інтернет-провайдер не дізнається вашої локації та вебресурсів, які ви відвідали.

Переглядів: 757

Як стукає сердечко?

Перинатальні центри України отримають 300 телеметричних кардіографів для вагітних, 20 з яких надійдуть у медзаклади Одещини.

За допомогою цих апаратів лікарі зможуть відстежувати серцебиття плоду навіть без присутності в палаті.

Переглядів: 764

Інфаркт у час війни

Дай Боже, щоб ваше серце реагувало на все, що нині коїться навколо, більш-менш спокійно. Але то ого-го яке серце треба мати. Далеко не кожне витримує…

Як запевняють у профільному міністерстві (а кожному, хто читає ці рядки, дай, Боже, не перевірити це на собі), гострий інфаркт міокарда входить до пріоритетних послуг програми медичних гарантій. Навіть за умов воєнного стану програма діє, а людина з підозрою на інфаркт має отримувати всю необхідну екстрену діагностику безоплатно. У разі підтвердження діагнозу повний спектр медичної допомоги також надається безкоштовно.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net