Переглядів: 884

«А ми тую червону калину підіймемо...»

Чи не з перших днів новітньої Вітчизняної війни цивілізованих українців проти дикої путінської орди національна й світова культурні спільноти на противагу ворожій навалі відкрили так званий мистецький фронт. Адже ворог безжально знищує і мирне населення, і музеї, художні галереї, школи, виші... Грабує безцінну національно-культурну спадщину, вилучає на окупованих територіях з бібліотек та палить неугодні кремлівському «божку-істукану» книги вкупі з патріотичною періодикою.

Та, як засвідчує багатостраждальна історія українського народу, нашу культуру ще нікому не вдалося задушити-знищити. Як і нашу націю. Нарівні з фронтовими гарматами рашистам дошкуляють митці, щодня виплескуючи у культурний простір нові карикатури і «фотожаби» на ворожі потуги, на невгамовний на генетичному рівні інстинкт окупантів тягнути у свої смердючі чамбули все, що потрапляє на очі, а також нові й нові пат-ріотичні інсталяції, колажі, плакати, вірші та інші твори, що висміюють ницість ординців.

Ну і, звісно, як і споконвіків, народ бореться проти ворога ще й щирою українською піснею. Найперша — «Ой у лузі червона калина» — неофіційний патріотичний гімн українських січових стрільців із 1914 року. З початком повномасштабної війни ця пісня зазвучала ще потужніше і набула популярності по всьому світу, посівши перші сходинки у музичних чатах, ставши символом незламності українців та їхньої боротьби за мир і свободу.

Ой у лузі червона калина
похилилася,
Чогось наша славна Україна
зажурилася.
А ми тую червону калину
підіймемо,
А ми нашу славну Україну,
гей, гей, розвеселимо!

Композиція «Ой у лузі червона калина», виконана в центрі Києва під ворожими обстрілами солістом групи «Бумбокс» Андрієм Хливнюком, одразу стала «вірусною». Невдовзі легендарний твір переспівали музиканти з Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, Канади, Бразилії, Польщі, Південної Кореї, Фінляндії, Німеччини, США, Індії, Південної Африки, Італії, Грузії, Малайзії. У Варшаві священник під час великодньої меси увімкнув гімн українських січових стрільців і заспівав його разом з парафіянами. Вінницькі військові та митці на підтримку всіх захисників України створили відеокліп. А нещодавно невідомий музикант заграв цю мелодію на баяні у москві, неподалік путінської резиденції.

Дивовижний гімн січовиків не лише спонукає-надихає музикантів. Він ще й дав натхнення нашій талановитій художниці з Любашівки Олені Шлоді створити у її вишуканій манері декоративно-прикладного розпису шедевр «Червона калина» (на знімку — на 3-й стор.). Майстрині знадобилося небагато часу, щоб перенести образ національного символу калини і вільних птахів, виплеканий у душі піснею, на білосніжне полотно. Картина, як і інші твори пані Олени, вийшла напрочуд багатомовною і колоритною. Мереживо фарб веселковою палітрою розлилося по тканині, демонструючи глядачам усю велич славної пісні, роз-криваючи глибинний задум мисткині та її яскравий талант.

Жанрова картина напрочуд вдало, символічно і гармонійно деталізована. Й далеко за межі її рамки мелодією фарб звучать пророчі слова пісні:

Марширують наші
добровольці у кривавий тан
Визволяти братів-українців
з ворожих кайдан.
А ми наших братів-українців
визволимо,
А ми нашу славну Україну,
гей, гей, розвеселимо!
Не хилися, червона калино,
маєш білий цвіт.
Не журися, славна Україно,
маєш вільний рід.

— Творчість для мене — це мій світ, змога реалізувати свої думки, мрії. Але тепер уся мої творчість, мої мрії й думки, як і в більшості українців, пов’язані з такою жаданою Перемогою, — каже художниця. — Природа для мене — вища сила, її життєві соки творять світ, душу нації і єднають їх через вічність у нероздільне диво. Вічна краса природи, звичаї народу, традиції України і день нинішній мають побратися в світлі малюнка. Справжнє щастя для мене знайти в багатобарвній національній палітрі декоративного розпису власну барву й органічно вписати її в мистецьке полотно. Особливо в цей нелегкий для всіх нас час.

«Мрій! Фантазуй! Втілюй!» — девіз художниці і педагога Олени Шлоди, яка свою майстерність і жагу до мистецтва передає дітям. На її переконання, світ без чудес — як земля без неба.

— І чудес у нашому великому світі так багато, як неба над нами, тільки треба вміти побачити їх серед буденної суєти оком небайдужим, душею освітити — і тоді в звичайному відкриється диво, — ділиться вона сокровенним зі своїми численними вихованцями. — Диво життя, народжене з казки!

Переможниця й лауреатка багатьох мистецьких виставок, які останнім часом проводяться онлайн, педагог Олена Шлода заохочує до виставкової діяльності і вихованців. На адресу художньої школи звідусіль приходять бандеролі з призами, дипломами та грамотами за перемоги у дитячих конкурсах.

Одна з найтитулованіших учениць майстрині — Наталя Колесник. Лише впродовж нинішнього начального року за свої дивовижні картини вона відзначена дипломами за перше місце в міжнародному конкурсі декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «30 років Незалежності України», першого всеукраїнського багатожанрового фестивалю «Ми — надія України!», другого міжнародного фестивалю-конкурсу дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «NEW YEAR’S SPLASH-FEST», гран-прі обласного online-конкурсу «Діти малюють мир», шостого міжнародного мистецького конкурсу «Panorama-Art» та обласного багатожанрового фестивалю дитячої творчості «Весняне різнобарв’я».

На високому рівні представляли свою творчість Ігор Бондаренко (лауреат першої премії конкурсу «Panorama-Art» та фестивалю «Весняне різнобарв’я»), Варвара Зубкова (лауреатка другої премії «Panorama-Art», володарка першого місця обласного online-конкурсу «Діти малюють мир», дипломантка першого ступеня обласного дитячого дистанційного фестивалю «В гостях у Святого Миколая»), Світлана Присяжна та Віра Лісова (дипломантки «Весняного різнобарв’я»), Дарина Смінтін (дипломантка online-конкурсу «Діти малюють мир») та інші юні художники з Любашівки.

Тішать своїми творчими здобутками і вихованці викладачки образотворчого ЛМШ Єлизавети Крижанівської — Єлизавета Шкурко, Олександр Гончаренко, Ольга Грекул, Катерина Пічкур, які своєю самобутньою творчістю підкорили журі вже згаданого оnline-конкурсу «Діти малюють мир».

Нещодавно лауреатка обласної премії імені заслуженого майстра народної творчості України Ростислава Палецького Олена Шлода започаткувала черговий цикл розписів «Народні свята» і вже завершила чудову картину «Маковія».

Юрій ФЕДОРЧУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua