Переглядів: 1030

Війна проти культури — це війна проти демократії

6-7 червня на запрошення міністра культури та інформаційної політики України в Одесі перебувала державний міністр ФРН з питань культури та ЗМІ Клаудія Рот. Вона представляє в уряді партію «Союз-90»/Зелені й неодноразово виступала на підтримку українських культурних установ та українських митців, які знайшли притулок у Німеччині.

Програма перебування Клаудії Рот, яка стала першою представницею федерального уряду Німеччини, що побувала в Одесі після початку війни росії проти України, була надзвичайно насиченою. Це й офіційні зустрічі з міністром культури та інформаційної політики України Олександром Ткаченком, начальником Одеської обласної військової адміністрації Максимом Марченком та міським головою Одеси Ганнадієм Трухановим, і презентація діяльності унікальних закладів культури причорноморської перлини.

Під час офіційних зустрічей йшлося, зокрема, про сприяння у створенні загальноєвропейського фонду на відновлення пошкоджених об’єктів культурної спадщини України, допомогу Німеччини нашій країні в культурній сфері, підтримку креативних індустрій та посилення санкцій щодо росії задля протидії дезінформації.

Українська сторона поінформувала пані Рот про шокуючі наслідки російських ракетних ударів для об’єктів культурної спадщини на території нашої держави та безпосередньо Одеси й Одеської області. Від початку російської агресії Міністерство культури та інформаційної політики України на спеціально створеному ресурсі документує воєнні злочини окупантів, що може бути використане як докази для кримінального переслідування причетних до злочинів у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та спеціальному трибуналі після його створення. За 100 днів повномасштабної війни у цей реєстр внесено понад 300 об’єктів культурної спадщини, які постраждали або знищені.

Під час відвідання спільно з Олександром Ткаченком Одеської кіностудії, обласної філармонії, національного академічного театру опери та балету і національної наукової бібліотеки Клаудія Рот познайомилася із самовідданими працівниками цих закладів, які докладають максимум зусиль для захисту нашої духовної і культурної спадщини в умовах воєнного часу.

Але особливо емоційним, за словами пані Рот, було для неї перебування на місці майбутньо-го меморіалу «Проти забуття» (Люстдорфська дорога, 27), де у роки Другої світової війни окупанти спалили майже 25 тисяч людей, переважно євреїв. Про трагічну історію цього місця гостям розповів голова Асоціації євреїв — колишніх в’язнів гетто та концтаборів Роман Шварцман: «Фашисти пригнали сюди машини з горючою сумішшю, облили та підпалили склади, в яких утримували бранців. Склади горіли кілька днів. Очевидці свідчили, що запах гару тримався ще цілий місяць».

Пані Рот наголосила, що, стоячи на місці, де німецьким народом скоєно такий страшний злочин проти євреїв, вона відчуває й свою відповідальність, а тому докладе максимум зусиль, аби план з облаштування тут меморіального парку був реалізований.

За словами Клаудії Рот, через війну українські культурні цінності, а відтак і культурна спадщина Європи, частиною якої вона є, перебувають під загрозою знищення. «Війна проти культури — це також війна проти демократії. Для нас дуже страшно усвідомлювати, що таке прекрасне місто і такі відкриті люди зараз наражаються на величезну небезпеку через жорстоку війну. Й одна справа читати про війну в Україні, й зовсім інша — побачити її на власні очі. Я пересвідчилася, що Путін воює проти вашої культури, проти вашої ідентичності. А отже — війна ведеться проти всього культурного, демократичного світу», — підкреслила державний міністр ФРН.

Вона нагадала, що ще 21 березня уряд Німеччини створив мережу інституцій, спрямовану на захист культурних цінностей в Україні. Ця ініціатива включає збір, координацію та міжнародне поширення інформації про загрози культурі, а також про потребу у допомозі й пропозиції її надання.

Висока гостя запевнила, що Німеччина підтримає ініціативу внесення історичного ареалу Одеси до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за прискореною процедурою, що, по суті, стане прецедентом: «Я обіцяю вам підтримку з боку уряду ФРН заявки Одеси на отримання статусу об’єкта світової культурної спадщини. Від себе додам, що докладу зусиль, аби переконати колег за посадою з інших країн у необхідності надання Одесі цього статусу».

Олександр Ткаченко у свою чергу зазначив, що завдяки цьому візиту вирішено низку важливих та нагальних питань: «Україна і Німеччина домовилися про виділення коштів на реставрацію Одеської обласної філармонії в межах підтримки укра-їнської культури й окремих культурних подій та інституцій, про фінансову підтримку діджиталізації й збереження культурного спадку нашої держави. Пані Рот була вражена нашою культурною спадщиною і тим, як ми її охороняємо та рятуємо від війни, як віддано боремося за її збереження».

На запрошення Клаудії Рот Олександр Ткаченко візьме участь у зустрічі міністрів культури G7, яка запланована на 26—28 червня.

«Будемо порушувати питання протидії дезінформації й збереження культурної спадщини України. Хочу, щоб всі міністри G7 розуміли, що Україна та пов’язані з нею безпекові питання є частиною глобального світу і проблеми маємо вирішувати разом», — підсумував Олександр Ткаченко.

Ярослава РІЗНИКОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua