Переглядів: 805

Чехи пам’ятають «Празьку весну»

Любашівчанку Ніну Райхерт війна змусила емігрувати в Чехію, на свою історичну батьківщину. Отримала статус біженки та право вільно працювати в країнах Євросоюзу.

Парадоксально, що її далекі предки ще у ХІХ столітті подалися з Європи в Україну, щоб обживати причорноморські степи. Тодішня влада виділила переселенцям землі неподалік Врадіївки, де далекого 1905-го працьовитий люд заснував Богемку. Не так давно богемські чехи відзначили 115-річчя свого села. Вони зберегли свою мову, віру, культуру, не втрачали тісних зв’язків з чеськими родичами. Щоправда, останнім часом більше половини українських чехів з Богемки повернулися до своєї етнічної домівки.

Тих, хто не зважувався на переїзд, вигнав у далеку дорогу страх опинитися в російській окупації. Бо ж чехи всього світу ще пам’ятають «Празьку весну» 1968-го, коли радянські танки спільно з каральними військами країн-сателітів Варшавського договору жорстоко придушили повстання народу, який прагнув свободи, демократії та соціальної справедливості. Щоби путінський режим не зміг нав’язати нашій країні «казармений соціалізм радянського ґатунку», Чеська Республіка першою в Європі передала нам військову бронетехніку. Зброя надходить на безоплатній основі. Українська армія вже отримала немодернізовані танки Т-72, які залишилися в Чехії з тих часів, коли вона була членом соцтабору, та чеські ліцензійні копії радянських БМП-1 (бойових машин піхоти). Нещодавно прибули ще й винищувачі, на ракетах яких написано: «Помстимося за Празьку весну-68!».

Чехія радо прийняла вимушених переселенців, які втікали від війни. Приблизно 300 тисяч українців. Щоправда, у влади вже закінчуються ресурси, щоб без проблем прихистити всіх охочих, але про тих, хто вже приїхав, піклуються дуже добре.

— Коли ми прибули в Чехію, нас поселили у тризірковому готелі. Він підпорядковується НАТО, тому мешкатимемо безкоштовно скільки потрібно. Тут нас 110 українських вимушених переселенців. Місяць годували безоплатно. У меню: червона риба, чудово приготовлене м’ясо та інші вишукані страви, йогурти, ананаси, манго, банани. Нещодавно приготували барбекю та пригощали чеським пивом. Одне слово, живемо, немов у казці, — поділилася враженнями Ніна Райхерт. — Уряд призначив нам допомогу у п’ять тисяч крон, оформили безкоштовну медичну страховку і робочу візу, за якою маємо право працювати по всьому Євросоюзу. Знання мови дозволило мені влаштуватися перекладачем у готелі. Допомагаю землякам оформляти різноманітні дозвільні папери та спілкуватися з чиновниками. Звісно ж, усі чекаємо якнайшвидшої перемоги над ворогом.

Юрій ФЕДОРЧУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net