Чехи пам’ятають «Празьку весну»
Любашівчанку Ніну Райхерт війна змусила емігрувати в Чехію, на свою історичну батьківщину. Отримала статус біженки та право вільно працювати в країнах Євросоюзу.
Парадоксально, що її далекі предки ще у ХІХ столітті подалися з Європи в Україну, щоб обживати причорноморські степи. Тодішня влада виділила переселенцям землі неподалік Врадіївки, де далекого 1905-го працьовитий люд заснував Богемку. Не так давно богемські чехи відзначили 115-річчя свого села. Вони зберегли свою мову, віру, культуру, не втрачали тісних зв’язків з чеськими родичами. Щоправда, останнім часом більше половини українських чехів з Богемки повернулися до своєї етнічної домівки.
Тих, хто не зважувався на переїзд, вигнав у далеку дорогу страх опинитися в російській окупації. Бо ж чехи всього світу ще пам’ятають «Празьку весну» 1968-го, коли радянські танки спільно з каральними військами країн-сателітів Варшавського договору жорстоко придушили повстання народу, який прагнув свободи, демократії та соціальної справедливості. Щоби путінський режим не зміг нав’язати нашій країні «казармений соціалізм радянського ґатунку», Чеська Республіка першою в Європі передала нам військову бронетехніку. Зброя надходить на безоплатній основі. Українська армія вже отримала немодернізовані танки Т-72, які залишилися в Чехії з тих часів, коли вона була членом соцтабору, та чеські ліцензійні копії радянських БМП-1 (бойових машин піхоти). Нещодавно прибули ще й винищувачі, на ракетах яких написано: «Помстимося за Празьку весну-68!».
Чехія радо прийняла вимушених переселенців, які втікали від війни. Приблизно 300 тисяч українців. Щоправда, у влади вже закінчуються ресурси, щоб без проблем прихистити всіх охочих, але про тих, хто вже приїхав, піклуються дуже добре.
— Коли ми прибули в Чехію, нас поселили у тризірковому готелі. Він підпорядковується НАТО, тому мешкатимемо безкоштовно скільки потрібно. Тут нас 110 українських вимушених переселенців. Місяць годували безоплатно. У меню: червона риба, чудово приготовлене м’ясо та інші вишукані страви, йогурти, ананаси, манго, банани. Нещодавно приготували барбекю та пригощали чеським пивом. Одне слово, живемо, немов у казці, — поділилася враженнями Ніна Райхерт. — Уряд призначив нам допомогу у п’ять тисяч крон, оформили безкоштовну медичну страховку і робочу візу, за якою маємо право працювати по всьому Євросоюзу. Знання мови дозволило мені влаштуватися перекладачем у готелі. Допомагаю землякам оформляти різноманітні дозвільні папери та спілкуватися з чиновниками. Звісно ж, усі чекаємо якнайшвидшої перемоги над ворогом.
Юрій ФЕДОРЧУК.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206