Переглядів: 1002

Кліщ не дрімає

Під час воєнного стану й аж до розмінування відвідувати ліси у дев’яти регіонах України суворо заборонено. Адже там небезпечно: нерозірвані снаряди, розтяжки, вибухові предмети. Будьте обачними, уважно дивіться під ноги та не підіймайте нічого з землі! А якщо побачили щось підозріле – не чіпайте, а негайно телефонуйте на «101».

А ще із настанням тепла щороку в лісах і на луках активізується така загроза, як іксодові кліщі, здатні переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють в організм під час присмоктування кліща до тіла.

Щороку близько 20 тисяч наших співвітчизників звертаються по допомогу до медиків через укуси кліщів.

За даними Центру громадського здоров’я України, у 2021-у зареєстрували 2441 випадок хвороби Лайма, 1 випадок туляремії, 12 випадків вірусних та геморагічних гарячок, у тому числі 6 випадків геморагічної гарячки з нирковим синдромом. Упродовж трьох місяців нинішнього року (січень-березень) уже зафіксований 51 випадок захворювання на бореліоз. Ці випадки пов’язані з рецидивами (повторне інфікування без зараження). Випадків кліщового вірусного енцефаліту ні торік, ні за три місяці 2022-го не зафіксовано. Але обережними варто бути всім.

Як уберегтися від кліщів?

Подбайте про відповідний одяг. Найперше, обирайте закрите взуття й одежу з довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки. Покривайте голову кашкетом, панамкою, хусткою, неодмінно закриваючи шию.

Для захисту, якщо маєте справи у чагарнику чи навіть йтимете через високу траву, скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Дотримуйтеся інструкції з його застосування. Обов’язково зверніть увагу на тривалість дії препарату, не забуваючи використовувати повторно, коли час дії спливе.

Завжди тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву, бо саме там кліщів найбільше.

Місце для привалів звільніть від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі хоча б 5–6 метрів.

Майте на увазі, коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви не припините активно рухатися, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце, щоб причепитися до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хвилин до трьох та більше годин і навіть кілька діб, якщо ви десь у подорожі й не скидаєте одягу.

Оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: комаха виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дрібненький кліщ.

Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це робити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.

Виперіть і випрасуйте одяг. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих особин, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кровосос збільшується в розмірах.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Інфікуватися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але й якщо випадково його розчавити чи розчесати місце укусу.

Якщо ви виявили на тілі кліща, одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягнути небезпечну комаху з тіла і проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поблизу нема лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальний пристрій, який продається у ветеринарних аптеках («кліщосмик»). Якщо такого нема, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків. Важливо видалити його разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.

Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

Протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.

Підготувала
Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net