Переглядів: 416

Не допомагай ворогові!

Чому не можна поширювати інформацію про переміщення, рух або розташування наших військових та озброєння і яка відповідальність за такі дії?

Військові неодноразово нагадували та попереджали про небезпеку поширення інформації у соціальних мережах про переміщення військової техніки, оскільки ворог використовує таку інформацію, отриману з відкритих джерел, на шкоду Україні. Однак дехто і далі ігнорує ці попередження, що вже, на жаль, призвело до тяжких наслідків – пошкодження інфраструктури та загибелі людей.

27 березня набув чинності закон № 2160-IX «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчиненому в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Розділ І Особливої частини «Злочини проти основ національної безпеки України» Кримінального кодексу доповнено статтею 1142, що передбачає притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності за несанкціоноване поширення такої інформації.

За яких умов можна поширити інформацію про переміщення військових?

Суспільство має право отримувати інформацію з питань, які стосуються його життєдіяльності, тому законодавчо визначено, що інформацію про переміщення військових, озброєння і техніки можна поширювати лише після того, як її поширив Генеральний штаб ЗСУ чи Міністерство оборони України або вона вже була поширена в офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів.

Якщо ж особа поширює таку інформацію з порушенням цієї умови, вона вчиняє злочин, передбачений статтею 1142 Кримінального кодексу.

Які саме дії є протиправними?

Поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, у тому числі про їх переміщення територією України; поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості; вищевказані дії, що вчинені за попередньою змовою групою осіб або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України, чи незаконним збройним формуванням, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки.

Що саме вважається протиправним розповсюдженням інформації про переміщення військових?

Розповсюдження – це будь-які діяння із доведення цієї інформації до невизначеного кола осіб. Наприклад: передача інформації стороннім особам; публікації у пресі; розповсюдження шляхом повідомлення по телебаченню чи радіо; розміщення в мережі Інтернет; недотримання правил збереження інформації, що дало змогу стороннім особам отримати доступ до неї тощо.

Обов’язкова умова – таке поширення вчинене під час дії воєнного або надзвичайного стану.

Чому не варто поширювати таку інформацію?

Пам’ятайте, що окрім загрози бути притягнутим до кримінальної відповідальності, поширення такої інформації в соціальних мережах, публікація її в пресі чи повідомлення стороннім особам може призвести до ворожих авіа- чи ракетних ударів по місцях скупчення військ, що завдає непоправної шкоди обороноздатності країни.

При цьому страждає і цивільне населення, руйнується інфраструктура та завдаються збитки економіці держави. Слід стримати своє бажання зібрати лайки в соціальних мережах заради безпеки усіх громадян!

Яка відповідальність?

Залежно від тяжкості вчиненого статтею 1142 Кримінального кодексу України передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 12 років. Нагадуємо, що до цього злочину не застосовуються строки давності, оскільки він належить до злочинів проти основ національної безпеки України.

Поставити своє правове питання можна за безкоштовним номером системи безоплатної правової допомоги 0800-213-103 або написати (на вибір) у телеграм-чат, вайбер-чат, через кабінет клієнта або застосунок БПД. Всі посилання тут: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net